Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Raspberry Pi 4 Model B (1 GB, 2 GB, 4 GB and 8 GB model) 64-bit
Odpovědět
PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od PepYk_ »

lubost píše: 09. srpen 2021, 17:26 ohladne toho zigbee2mqtt... ktore konkretne? lebo ked dam hladat, tak dostanem velmi vela vysledkov a za desatinu ceny ConBee, tak ma to az "ľaká", ze by toto malo byt podstatne lepsie... :-D
A ak to treba este dalej nejako programovat, hm, neviem... Sice aj ten HA som objavil nejaky stvrtrok dozadu a teraz uz v tom mam kadeco... ale zase ma to aj vylakalo (ten vypadok), ze som vrazil uz celkom slusne peniaze za rozne veci a ked to takto bude vypadavat, tak budem oskalpovany...
Tady si můžeš vybrat: https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmw ... oordinator
Samozřejmě koukej po ZigBee 3.0 a po počtu zařízení. Já osobně mám CC1352P-2 a naprostá spokojenost. S tou cenou to nebylo ale zase tak úplně růžové oproti ConBee. Za tu desku jsem začátkem roku dával kolem 80 $. Postupů jak desku naflashovat je ne webu dost. Když s tím budeš potřebovat poradit, tak na to založ asi nové vlákno ;)

JarynR
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 14. srpen 2021, 17:56

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od JarynR »

Díky za návod. Já to rozjel na této konfiguraci a na první dobrou:

Raspberry Pi4 2GB
HDD: WD SCORPIO BLUE WD3200BEVT 320GB 2,5'' SATAII 8MB 5400
Adaptér: SATA 2 - USB Adapter 480Mb/s
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 5594%22%7D

Akorát datum a verze bootloaderu mi připadalo, že jsem tam měl novější než to po aktualizaci podle návodu.

Obrázek
Přílohy
eee.jpg

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Nemyslím si že datum a verze bootloaderu by při aktualizaci byla starší.
Každopádně jak píšeš to funguje a pokud nebude při testování cca týden problém doplním to do podporovaných zařízení.
Dej vědět ;)
Tuším že při aktualizacích HaOS je zakomponována i aktualizace bootloaderu, to jen pro informaci :roll:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od kiklhorn »

"Podařilo" se mi zlikvidivat Suptronic X825 (prolitý pitím bez povšimnutí). Tak jsem si říkal že trochu zmenším místo co Rpi zabírá. Už skoro týden jedu na Suptronics X873 V1.2 M.2 SSD Shield a na něm 512GB NVMe SSD Gigabyte GP-GSM2NE3512GNTD a vše šlape. 512GB asi nevyužiji, ale výrobce udává životnost 800 TBW a záruku 60 měsíců, což by mohlo být věčné. Přinejhorším mám automatické zálohy HA na google drive.
Přílohy
DSC_0211crop.jpg
DSC_0210crop.jpg
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Díky přidal jsem tuto sestavu do podporovaných :)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od PepYk_ »

Zprovoznil jsem si ještě jednoho Home Assistanta na RPi 4, doplň si tedy Pete další ověřenou sestavu:
- Argon ONE M.2 Case pro Raspberry Pi 4
- Kingston A400 M.2 (2280) 240 GB

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Díky doplněno.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od lubost »

Po nejakom čase som si zopakoval prehodenie na SSD, dal som si už pozor, aby som mal verziu na SD karte rovnakú, ako som následne spustil na SSD disku... ale opäť problémy so Zigbee, ktoré nefungovalo, nebolo možné ani pridať nové zariadenie cez ConBee 2 a ZHA.
Už som chcel vrátiť opäť SD kartu a potom ma niečo osvietilo... prehodil som samotný SSD disk z "modrého" USB vstupu do voľného čierneho (v druhom som mal to samotné ConBee2 cez predlžovací kábel USB).
Po reštarte všetko nabehlo... takže aj toto môže byť niekedy problém, kde vlastne je ten SSD disk zapojený (zasvietila kontrolka, že kdesi som skôr čítal, že USB3 - modrý vstup máva nejaké problémy pre SSD disky...). Takže tak.

Ďakujem za skvelý návod,

Ľubo

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od kiklhorn »

lubost píše: 19. září 2021, 21:04 čítal, že USB3 - modrý vstup máva nejaké problémy pre SSD disky...)
Některé USB adaptéry SSD disků korektně nefungují na rychlostech USB3. V šuplíku jich mám asi pět. Na USB2 (černé konektory) problém mít nebudou. Tedy až na to že to bude pomalejší, (a další nevýhody "ne UASP" zařízení)

V prvním příspěvku tématu jsou vyzkoušená zařízení
Všeobecně by mělo fungovat asi vše co podporuje USB3 UASP a ideálně s vlastním napájením.

Proč ideálně vlastní napájení? Nebo třeba napájený USB Hub.
Norma - USB3 zařízení může počítat s tím že má k dispozici 0.9A z každého portu, USB2 zařízení 0.5A (Norma je jedna věc a výrobci žravějších periferií velmi často počítají s tím že výrobci desek umožní i více)

Takže aby Raspberry alespoň vyhovovalo normě tak by muselo poskytnout 2x0.5A + 2x0.9A = 2.8A
Raspberry dá celkově 1.2A na všechny čtyři USB porty dohromady.

Pokud se připojí k Raspberry více USB zařízení s neznámým odběrem (U toho Conbee jsem nedohledal a mnohdy může být jen vyšší třeba při vysílání, nebo zápisu na disk) tak se mohou dít divné věci.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od lubost »

SSD disk ma svoje napajanie... pouzil som toto:
https://www.alza.sk/axagon-adsa-fp3-fas ... 256881.htm
https://www.alza.sk/kingston-skc600-256gb-d5689886.htm

Zatial vsetko funguje, tak dufam, ze ta rychlost nebude nizsia, ako pre SD karty... skor som sa bal toho vypadku pre SD kartu, kedze za polrok som uz toho tam popripajal celkom dost... a dalsie plany su smele... ;-)

(aktualne studujem ESPHome a jeho vymozenosti, tak toho iba pribudne...)

Lubo

Odpovědět

Zpět na „Raspberry Pi 4“