Dvě stejné zóny Domov a Home

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Electric_cat
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 08. duben 2023, 11:19

Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Electric_cat »

Zdravím,
narazil jsem na, pro mě, zajímavé "chování" při zobrazování zón v HA. V sekci Nastavení > Oblasti a zóny > Zóny se mi zobrazuje dvakrát zóna Domov. Jednou s anglickým názvem Home, podruhé z českým názvem Domov.

[spoiler=Zobrazení dvou zón Domov]Obrázek[/spoiler]

Zónu Home lze libovolně přetahovat po mapě. Po kliknutí na nastavení zóny (pravý panel > ikona ozubeného kolečka) jsem přesměrován do Nastavení > Systém > Obecné.
Zónu Domov nelze jakkoliv upravit, pouze pomocí configuration.yaml. Což by mělo být správné chování. Ovšem neměla by se právě tato zóna jmenovat Home a neměla by být jedinou zobrazenou na mapě, jelikož pokud je sledované zařízení (telefon) v této zóně, není zobrazeno na mapě?

V yaml souboru mám zapsáno toto nastavení, které definuje parametry zóny Home:

Kód: Vybrat vše

zone:
  - name: Home
    latitude: 50.6754556
    longitude: 14.0537103
    radius: 100
    icon: mdi:home
A přesto se zóna Domov chová jako zóna Home z configuration.yaml a nenese ani název podle uložené konfigurace. Pokusil jsem se v configuration.yaml přejmenovat název zóny z Home na Domov v domnění, že se "sloučí v jednu", ale situace je de facto stejná, pouze zóna Home poté nese název zadaný v Nastavení > Systém > Obecné. Jinak chování se nezměnilo.

Proč se v mapě zobrazuje zóna z Nastavení > Systém > Obecné a umístění jakého zařízení zobrazuje? Nelze ji odebrat, nelze ji de facto ani nijak upravovat. Nejsem si ani vědom, že by HA zobrazovalo umístění HW na kterém jeho instalace běží a pokud ano, neměla by jít zóna libovolně přesouvat.
Neřešil prosím někdo podobný problém, případně nedokázal by poradit jak se této "nic neříkající zóny" zbavit?

Děkuji všem za objasnění/pomoc.
Raspberry Pi 4B/4GB RAM ■ Z-Wave.me Razberry 7 Pro (external antenna)
Samsung Galaxy S20 FE 5G ■ Stock Android (the lastest version)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3468
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Pete30 »

Zóna která nejde upravovat ( jde, ale v customize, průměr zóny a tuším že i název) je zóna, která se vytvoří při první instalaci HA a svoji instanci jsi pojmenoval "Domov", druhou zónu jsi vytvořil v v configuration.yaml a nazval jsi jí "Home" ( dá se vytvořit v uživatelském rozhraní) a ta jde umístit kam chceš.
Takto si můžeš vytvořit zón kolik chceš a pojmenovat jak chceš.
https://www.home-assistant.io/integrations/zone/
To jen pro vysvětlení ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Electric_cat
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 08. duben 2023, 11:19

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Electric_cat »

Tomu bych takto, jak to popisuješ, rozuměl nebo se aspoň tak domnívám.
Pak by mělo platit, že pokud "needitovatelnou zónu" vytvořenou při prvním spuštění HA jakkoli nadefinuji v configuration.yaml, projeví se tato změna v Nastavení > Oblasti a zóny > Zóny pouze a jen u této zóny. To se ovšem neděje. Ať v konfiguraci zadám jakýkoliv název, v sekci Zóny je vždy pojmenována Domov. Název z nastavení "převezme" zóna druhá, ta která "pouze odkazuje" na položku v nastavení HA. Pokud ji nazvu Domov, název druhé zóny je dle názvu v Nastavení > Systém > Obecné. Pokud celou konfiguraci ze souboru configuration.yaml smažu, zmizí i zóna samotná a zůstává pouze zóna s odkazem na Nastavení > Systém > Obecné v nastavení HA.
Tak jak chování zón chápu bych měl druhou zónu bez problémů smazat. Což ovšem nelze. Přikládám screenshot bočního panelu ze sekce Zóny, kde je vidět jaké zóny editovat lze a jaké nelze. Ty editovatelné mohu bez problémů upravit či smazat. Tak by se měla vytvořená zóna IMHO chovat.

[spoiler=Nastavení zón]Obrázek[/spoiler]

Pro lepší zorientování jsem "needitovatelnou" zónu pojmenoval Domov (pomocí konfigurace v configuration.yaml) a "odkazující" zónu na Obecné (dle odkazování na nastavení v systému).
Ještě jsem si povšiml, že pokud zónu Obecné přesunu mimo zónu Domov, dostane můj telefon status Pryč.

Když to shrnu do bodů, pak:
1) Zóna Domov je needitovatelná zóna, vytvořená při instalaci HA. Lze ji editovat pouze přes configuration.yaml, např. mým nastavením

Kód: Vybrat vše

zone:
  - name: Home
    latitude: 50.6754556
    longitude: 14.0537103
    radius: 100
    icon: mdi:home
2) Jakékoliv ostatní zóny (Práce/Rodiče/atd) lze manuálně vytvořit pomocí tlačítka Přidat zónu. Následně je lze libovolně editovat a také smazat.

3) Zóna Obecné zobrazuje zónu "čeho"? Nelze ji editovat, nelze ji smazat, lze ji pouze po mapě přesouvat. Pokud ji přesunu mimo zónu Domov, můj telefon dostane status Pryč, ačkoliv je umístěn v zóně Domov. Právě u této zóny nemám představu "co s ní a k čemu je".

Děkuji za Vás čas a rady.
Raspberry Pi 4B/4GB RAM ■ Z-Wave.me Razberry 7 Pro (external antenna)
Samsung Galaxy S20 FE 5G ■ Stock Android (the lastest version)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3468
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Pete30 »

Podle tvých obrázků:
1) zóna obecné je ta zóna která se vytvořila při instalaci HA a je editovatelná pomocí ozubeného kolečka (název, poloha), nelze ji smazat. V grafickém rozhraní lze posouvat kam chceš (umístění domova(obecné) podle souřadnic ti detekuje telefon) v customize.yaml jde nastavit rádius.
2) ano správně, upravovat lze v uživatelském rozhraní protože má jedinečné ID (symbol tužka)
3) zóna domov je zóna, kterou jsi vytvořil v configuration.yaml a lze ji upravovat pouze v customize.yaml protože takto vytvořená zóna nemá jedinečné ID (symbol přeškrtnutá tužka).
Stačí toto vysvětlení nebo ještě něco ?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Electric_cat
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 08. duben 2023, 11:19

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Electric_cat »

Rozumím,
děkuji za Váš čas a vysvětlení.

EDIT:
Pokud tedy chci upravit vlastnosti defaultní zóny podle manuálu na stránkách Home Assistant, vytvořím tak vlastně novou zónu se stejným názvem. Neboť když zadám pouze např. parametr Radius, obdržím chybu při kontrole konfigurace souboru nastavení. Tudíž musím zadat všechny parametry, čímž vznikne nová zóna.

To mě celou dobu mátlo. Myslel jsem si, že budu editovat stávající zónu.

Ještě jednou děkuji.
Raspberry Pi 4B/4GB RAM ■ Z-Wave.me Razberry 7 Pro (external antenna)
Samsung Galaxy S20 FE 5G ■ Stock Android (the lastest version)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3468
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Pete30 »

Pokud chceš změnit rádius u defaultní zóny(obecné) aniž by jsi vytvářel v configuration.yaml další, stejnou stačí do customize.yaml zadat (příklad)

Kód: Vybrat vše

zone.home:
  radius: 50
a restartovat HA
Defaultně je 100 m
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Electric_cat
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 08. duben 2023, 11:19

Re: Dvě stejné zóny Domov a Home

Příspěvek od Electric_cat »

Moc děkuji za upřesnění a vyčerpávající vysvětlení.
Raspberry Pi 4B/4GB RAM ■ Z-Wave.me Razberry 7 Pro (external antenna)
Samsung Galaxy S20 FE 5G ■ Stock Android (the lastest version)

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“