Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Fotovoltaická elektrárna (solární park, solární farma, solární elektrárna) a Home Assistant.
Photovoltaic power station (solar park, solar farm, solar power plant) & Home Assistant.
sarsonj
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 21. březen 2023, 09:31

Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od sarsonj »

Ahoj,

jako nový majitel FVE (Solax) přemýšlím, jak co nejlépe využít přebytky. Jsem víc Iťák než elektrikář, chci si pak hrát s konfigurací a programováním, nechci "chytrou" krabičku, kterou mi někdo nastaví a pak nějak funguje.

Co mám a potřebuji řešit:
  • mám elektro auto, v současné době 3F nabíječka, která je připojená do 3F zásuvky na dvoře. Nemá žádné ovládání, prostě se zapojí a nabíjí
  • v rámci topení (topím plynem) mám 700 l akumulační nádrž. Ta se teď nahřívá plynem, chci ji nahřívat přebytky z FVE kdykoliv to bude možné
Díval jsem se na různá řešení (využití wattrouteru), které mi ale ve finále přijdou až moc zbytečně robusní a ne příliš flexibilní. Popíši svůj nápad, prosím klidně mi ho rozcupujte, pokud to je blbost :).

Centrem řízení bude RaspberryPi s HomeAssistant, které bude přes ModBus připojené k Solax. Důvod pro přímé připojení ModBus přes drát je ten, že když jsem teď zkoušel ModBus přes TCP/IP tak to moc nefungovalo. Další možnost je přes API WiFi dongle Solaxu, ale tam to není moc zdokumentované. Díky připojení na Solax budu neustále vědět, kolik je volné energie. Nepotřebuji další měření, které dělá Wattrouter.

Ještě mě zaujal převodík ModBus / Wifi, kterým bych odstranil i tu nutnost připojit k Raspberry Pi komunikační drát (RS485) ze Solaxu. Nestojí to o moc více, než RS485 hat na Raspberry PI. Máte s tím někdo zkušenost? https://rpishop.cz/-seriove-servery/536 ... ernet.html

Následně bych chtěl vše řídit bezdrátově a to přes technologii ZigBee. Zkouším ji už teď doma asi půl roku na pár zásuvek a teploměrů a funguje to dobře.
  • zapínání / vypínání nabíječky pro auto - idea je taková, že budu ovládat 3F stykač přes bezdrátový ZigBee spínač na din liště - něco jako toto: https://www.aliexpress.com/item/1005004828137780.html
  • ohřívání akumulační nádrže
    • tam bych chtěl použít 3F topnou spirálu s vestavěným termostatem. Tak bude zajištěné že i když selže bezdrátová komunikace (spadne RPI, vypadne internet atd.) tak mě to neshoří. Myslel jsem něco jako https://www.topenilevne.cz/drazice-tpk- ... kw-p55756/
    • následně bych tu topnou spirálu zapínal postupně po jednotlivých fázích podle toho, kolik je volné enegrie k dispozici. Použil bych zase ty zigbee spínače na lištu - https://www.aliexpress.com/item/1005004828137780.html. Tentokrát 3. Měly by zvládat až 50A, šlo by to tedy zapojit bez stykače?
Díky tomu bych mohl kdykoliv spustit ohřev vody nebo nabíjení auta. A pak už bych si s tím chtěl hrát - samozřejmě podle výkonu FVE, ale také např. v zimě nebude dost energie z FVE, tak si v noci najdu, kdy je nejlevnější spot a pustím nabíjení auta v daný čas. Atd. atd., těch možností je spousta.

Co si o tom myslíte? Má to někdo podobně?

Díky za názor!

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od tiimsvk »

Ahoj neviem vsetko posúdiť jedine čo ti vytknem je tuya zigbee stykac... radšej kup od sonoff presne take iste zariadenie ale spolahlivejsie lahsie integrovatelne do ha ale wifi verzia.
€ 18,66 25%OFF | 63A Ewelink Single Ph ... m/_mKSVm6O

Mam doma 3ks jeden flashnuty do esphome a bez problemov

Turbo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 79
Registrován: 29. prosinec 2022, 18:09
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od Turbo »

Jo, jdeš na to určitě dobře :like:

Mám to dost podobně, jsem čerstvě na spotu, střídač Goodwe + Tesla M3 - obojí má výbornou integraci v HA, a za mě oboje funguje naprosto spolehlivě. Minulý víkend jsem zrovna dodělával 200l bojler + 3x 1,1kW patrona na přebytky jako u tebe z odkazu.

Zatím mám hotovo:

- nabíjení auta podle spotových cen, jednoduše si nastavím na slideru za jakou cenu se má spustit a následně vypnout nabíjení, funguje to spolehlivě
ha27.png
- rozpracováno dynamické nabíjení podle přebytků, včetně nastavení proudu, má to aktuálně 350 řádků a ještě to není finální, nebyl zatím čas to moc testovat, resp. zatím se nesešly optimální podmínky a volný čas, ale fungovat to bude :)

- bojler komplet instalován včetně ele a řízení, použil jsem Shelly Pro 1PM + Pro 2PM, ano je to poměrně drahá záležitost, pozor - Shelly Pro 4PM V2 nelze použít na 3f zapojení! Teď zrovna k tomu smolím automatizaci, ale nebude to asi větší problém.
IMG_1371.jpeg
IMG_1374.jpeg
- vytápění dílny infrákama na přebytky
- částečně řízení TČ Nibe, ale zrovna Nibe je v HA slabota, alespoň si spínám extra teplou vodu při přebytkách
- zastavuju vybíjení baterie když je levná ele a pár dalšího testování

FVE, elektroauto a spot je naprosto ideální kombinace - jde "jen" o to, spotřebovat vlastní výrobu když je draho a brát ze sítě když je levno. A s tím umí HA solidně pomoct 8-)
HA 2023
RB Pi 4B 8GB + SSD Kingston KC600 256GB
TP-Link Deco M9 Plus + 2x Deco E4R + switch SG1210MPE
Goodwe GW10K-ET + OTE
Tesla M3

Turbo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 79
Registrován: 29. prosinec 2022, 18:09
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od Turbo »

Koukám, že se řízení přetoků řeší ve více tématech, ale všichni na to jdete spíš přes Node RED. Já se s ním neměl ještě důvod seznámit, jedu přes automatizace a nemám s tím zatím žádný problém - vše, co jsem do teď potřeboval, mi v automatizacích běhá, i když to občas docela bolelo :) Ale baví mě ty automatizace moc 8-) A jsem chodící důkaz, že to dokáže zvládnout i naprostý laik, který v životě nikdy nic neprogramoval.

Níže automatizace na spínání 3 patron podle přetoků.
Nedá se to ale použít ctrl c a ctrl v. Pokud nepochopíte principy, tak vám to je k ničemu. Je potřeba začít s nějakou primitivní automatizací a postupně zkoušet nabalovat. Pochopit hlavně fci spouštěčů, vyzkoušet různé typy, zabere to pár týdnů, ale bez toho se nikam neposunete.

Kód: Vybrat vše

  alias: Bojler FVE
  description: ''
  trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 15
    above: 1100
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 30
    above: 1100
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 45
    above: 1100
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 15
    below: 0
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 30
    below: 0
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 45
    below: 0
  condition: []
  action:
  - if:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.battery_state_of_charge
      above: 60
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      above: 1100
    then:
    - type: turn_on
      device_id: 5beb4721769e807f6226389a283bf9c0
      entity_id: switch.shelly_1_pm_bojler_1_switch_0
      domain: switch
  - if:
    - condition: device
      type: is_on
      device_id: 5beb4721769e807f6226389a283bf9c0
      entity_id: switch.shelly_1_pm_bojler_1_switch_0
      domain: switch
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      above: 1100
    then:
    - type: turn_on
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_0
      domain: switch
  - if:
    - condition: device
      type: is_on
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_0
      domain: switch
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      above: 1100
    then:
    - type: turn_on
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_1
      domain: switch
  - if:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      below: 0
    - condition: device
      type: is_on
      device_id: 5beb4721769e807f6226389a283bf9c0
      entity_id: switch.shelly_1_pm_bojler_1_switch_0
      domain: switch
    - condition: device
      type: is_on
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_0
      domain: switch
    then:
    - type: turn_off
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_1
      domain: switch
  - if:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      below: 0
    - condition: device
      type: is_on
      device_id: 5beb4721769e807f6226389a283bf9c0
      entity_id: switch.shelly_1_pm_bojler_1_switch_0
      domain: switch
    - condition: device
      type: is_off
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_1
      domain: switch
      for:
        hours: 0
        minutes: 0
        seconds: 10
    then:
    - type: turn_off
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_0
      domain: switch
  - if:
    - condition: numeric_state
      entity_id: sensor.pv_free
      below: 0
    - condition: device
      type: is_off
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_0
      domain: switch
      for:
        hours: 0
        minutes: 0
        seconds: 10
    - condition: device
      type: is_off
      device_id: 07c3cbcf8358fe8a7435b8a0cc773542
      entity_id: switch.shelly_2pm_bojler_23_switch_1
      domain: switch
      for:
        hours: 0
        minutes: 0
        seconds: 10
    then:
    - type: turn_off
      device_id: 5beb4721769e807f6226389a283bf9c0
      entity_id: switch.shelly_1_pm_bojler_1_switch_0
      domain: switch   
      
Takto mám teď ovládací panel - na těch ukazatelích si večer pošteluju jak se to má chovat - za jakou cenu se má nabíjet úložiště, pod jakou cenu nevybíjet, za jakou cenu auto a případně bojler. Je v tom spousta proměnných (výroba FVE, spotová cena, spotřeba domu, SOC, zatížení gridu) a udělat to všechno funkční bez nutnosti zásahu nebude úplně easy, ale zatím nabíjím auto průměrně za 1,5kč/kWh včetně poplatků za distribuci a celkem úspěšně se mi daří odstřihávat ty ranní a večerní špičky - a o tom to celé je ;)
ha29.png
HA 2023
RB Pi 4B 8GB + SSD Kingston KC600 256GB
TP-Link Deco M9 Plus + 2x Deco E4R + switch SG1210MPE
Goodwe GW10K-ET + OTE
Tesla M3

Newit
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: 18. květen 2023, 13:42

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od Newit »

Ahoj,

taky zkouším pomalu rozjíždět automatizaci. Můžu se tedy zeptat, jak máte vyřešený odečítání spotových cen? je to přes nějaký RSS kanál a popřípadě odkud. Vím, že ceny spotu jsou na stránkách OTE, ale úplně nevím, kde sehnat RSS kanál na každou konkrétní hodinu.

Díky za případné první nasměrování.

Nový

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od Tad »

Přílohy
spot.png
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od mamonick »

Jak píše @tad, dá se ale přímo z HACS instalovat, je to tam pod názvem Home Assistant Czech Energy Spot Prices

Newit
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: 18. květen 2023, 13:42

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od Newit »

Děkuju za odpovědi. Vím, že jsem ve skupině Home assistant, ale čekal jsem něco univerzálního, abych to mohl použít v Node red. Asi tedy budu muset rozjet ten Home assistant :)

DodoDuke
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 03. červen 2023, 16:21
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od DodoDuke »

Turbo píše: 23. březen 2023, 21:20 Jo, jdeš na to určitě dobře :like:

Mám to dost podobně, jsem čerstvě na spotu, střídač Goodwe + Tesla M3 - obojí má výbornou integraci v HA, a za mě oboje funguje naprosto spolehlivě. Minulý víkend jsem zrovna dodělával 200l bojler + 3x 1,1kW patrona na přebytky jako u tebe z odkazu.

Zatím mám hotovo:

- nabíjení auta podle spotových cen, jednoduše si nastavím na slideru za jakou cenu se má spustit a následně vypnout nabíjení, funguje to spolehlivě

ha27.png

- rozpracováno dynamické nabíjení podle přebytků, včetně nastavení proudu, má to aktuálně 350 řádků a ještě to není finální, nebyl zatím čas to moc testovat, resp. zatím se nesešly optimální podmínky a volný čas, ale fungovat to bude :)

- bojler komplet instalován včetně ele a řízení, použil jsem Shelly Pro 1PM + Pro 2PM, ano je to poměrně drahá záležitost, pozor - Shelly Pro 4PM V2 nelze použít na 3f zapojení! Teď zrovna k tomu smolím automatizaci, ale nebude to asi větší problém.

IMG_1371.jpeg

IMG_1374.jpeg

- vytápění dílny infrákama na přebytky
- částečně řízení TČ Nibe, ale zrovna Nibe je v HA slabota, alespoň si spínám extra teplou vodu při přebytkách
- zastavuju vybíjení baterie když je levná ele a pár dalšího testování

FVE, elektroauto a spot je naprosto ideální kombinace - jde "jen" o to, spotřebovat vlastní výrobu když je draho a brát ze sítě když je levno. A s tím umí HA solidně pomoct 8-)
Dobrý den
Zaujal mě váš příspěvek. Rád bych také z přebytků krmil bojler 200l a líbí se mi řešení topné spirály 3x1kw+ řízení přes homeassistant.
Můžete, mi, prosím pro začátek říct, jakou značku bojleru máte a jakou konkrétní spirálu ?

Pak bych se vás rád vyptal na HA, stykače, řízení...Mám střídač Solax. Děkuji

armi
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 14. prosinec 2023, 22:07
Dal poděkování: 4 poděkování

Re: Řízení přetoků pomocí bezdrátových prvků

Příspěvek od armi »

Začínám teprve s výzkumem této nové hračičky, ještě nemám ani po PPP...
Důmyslně vymyšleno...ten vzor kódu s dovolením použiju a doladím podle svých potřeb, jen jsem se hned na začátku pozastavil nad entitou "entity_id: sensor.pv_free" to je nejspíše zadané mauálně,že ano? Něco jako (Battery Power+House Consuption) - FV Power = sensor.pv_free?
Akorát ten battery power mám s negativní hodnotou a tak přemýšlim jak to zadat, abych to sečetl...?

Turbo píše: 31. březen 2023, 20:08 Koukám, že se řízení přetoků řeší ve více tématech, ale všichni na to jdete spíš přes Node RED. Já se s ním neměl ještě důvod seznámit, jedu přes automatizace a nemám s tím zatím žádný problém - vše, co jsem do teď potřeboval, mi v automatizacích běhá, i když to občas docela bolelo :) Ale baví mě ty automatizace moc 8-) A jsem chodící důkaz, že to dokáže zvládnout i naprostý laik, který v životě nikdy nic neprogramoval.

Níže automatizace na spínání 3 patron podle přetoků.
Nedá se to ale použít ctrl c a ctrl v. Pokud nepochopíte principy, tak vám to je k ničemu. Je potřeba začít s nějakou primitivní automatizací a postupně zkoušet nabalovat. Pochopit hlavně fci spouštěčů, vyzkoušet různé typy, zabere to pár týdnů, ale bez toho se nikam neposunete.

Kód: Vybrat vše

  alias: Bojler FVE
  description: ''
  trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.pv_free
    for:
      hours: 0
      minutes: 0
      seconds: 15
    above: 1100
 
[/quote]

Odpovědět

Zpět na „FVE a Home Assistant“