Homekit - homebridge

HomeKit a Homebridge jsou dvě technologie používané pro integraci nekompatibilních chytrých zařízení s ekosystémem Apple HomeKit.
Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Ahoj borci,

předně díky za fórum, před registrací jsem ho proletěl a budu ve čtení pokračovat.

Předně se chci moudřejších zeptat na pár otázek, které nemám vyjasněné.

1. Začal jsem používat iPhone a začal jsem si doma hrát s aplikací Domácnost (homekit). Nainstaloval jsem si na Raspberry pí Homebridge že stránek homebridge.io a přes něj dostal do Apple TV a homekitu zatím jen nějaké žárovky a zásuvky. V budoucnu si chci domácnost rozšířit o další prvky a udělat to trochu designové - prostě ty smart prvky zabudovat pod zásuvky a vypínače. Jednoduše se chci zeptat, zda mám přejít na aplikaci Home Assistant? Případně co mi přesun přinese? Zatím se mi jeví varianta homebridge na rsbp celkem jednoduchá s tím, že jdou stahovat pluginy a nemusím nic instalovat. Pravda ale je, že automatizace v apce Domácnost má své limity.

2. Když si doma zabudujete chytrý vypínač nebo zásuvku např. od shelly. Čistě teoreticky byste to bez vyhlášky neměli provádět že? A i tak pokaždé nechat udělat revizi? Jde mi o to, co na takové akce v případě (nedej bože) průseru řekne pojišťovna?

3. Když si doma budujete chytrý dům, řekli jste si hned na startu jaké rozhraní chcete použít a držíte se dané značky a přenosu signálu, nebo spojite více výrobců do jednoho homebridge? Jaký přenos signálu upřednostňujete? Zde na fóru jsem četl, že je wifi energeticky náročnější než zigbee, na druhou stranu pod zásuvkami má zigbee horší signály..?

4. Dívali jste se na chytré vypínače a zásuvky legrand? Máte s nimi nějaké zkušenosti. Říkám si, že by to vyřešilo 95% většinových nároků na chytrou domácnost.

Moc děkuji za jakékoliv info.
Jdu pokračovat ve čtení.
Byl bych rád, kdybyste měli odkazy na stránky, které by začátečníkům jako jsem já moc pomohli. Zatím toho moc není, do toho sjíždím anglické videa na youtube.
Diky

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3456
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Pete30 »

Vítáme tě na fóru.
1 - asi bych neváhal ani chvilku a přešel bych na HA, pravidelné měsíční aktualizace, velká podpora zde a na en fóru, spousta doplňků a integrací atd a jako poslední novinka je vývoj pro letošní rok a to ovládání zařízení hlasem včetně češtiny.

2 - Pokud jsi obeznámen jak el. zařízení funguje a dodržíš návod k instalaci, neviděl bych tam větší problém, ano je vždy lepší pokud to namontuje někdo z oboru. Ohledně revize bych to neřešil protože neděláš rekonstrukci, ale úpravu stávajícího rozvodu, to by jsi bez revize nemohl ani vyměnit žárovku ;)

3 - Ano hned na začátku jsem se rozhodl pro wifi a vybírám značky kterých se držím že jsou spolehlivé a bezproblémově se integrují do HA
Vše je to jen o získávání informací a hledání vhodného HW.

4 - Na chytré vypínače a zásuvky legrand jsem se nedíval, mám již rozjetou domácnost na jiném HW už několik let a prozatím bez problému.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Ahoj a moc děkuji za odpověď.

Budeme stavět RD, tak se v této oblasti chci právě vzdělat.
Vzhledem ke stavbě, měli bychom možnost k jednotlivým spotřebičům (rolety, světla, některé zásuvky) natáhnout i kabely pro komunikaci (asi UTP). Otázka je zda je to přínosnější a na základní automatiku jako otevírání brány, žaluzií, rolet, nočních světýlek nám nebudou stačit právě ty bezdrátové řešení..?

Chci se zeptat ještě na Home Assistant. Stejně to přes víkend zkusím rozjet na Raspberry Pí (bohužel ale A+, jiný jsem nesehnal a nechtělo se mi do začátku na naučení investovat více peněz), ale i tak. Píšeš, že HA má pravidelné aktualizace a vyvíjí se kupředu :) Nechci aby to vyznělo blbě, ale vy jste tady povětšinou hračičkové co tomu rozumí a žijí tím. Já mám představu takovou, že udělám výše zmíněné základní automatizace a chci na to zapomenout a neřešit. Bojím se toho, že když pak přijde aktualizace budu muset něco přenastavovat a vlastně se tím pořád zabývat..? Jak moc je HA user friendly? Na Homebridge se mi líbilo, že je to fakt celkem jednoduché - nainstaluje se, stáhnou se pluginy, v apk Domácnost se nastaví jednoduché automatizace a je to. Okolo HA čtu o samém psaní kódu atp :-))

Díky za trpělivost. Já to jdu zkusit nahodit a stáhnout apk do mobilu.

Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Tak podařilo se rozchodit HA na Raspberry pí 3 A+. Internet jsem spojil díky Flashce přes WiFi. Nyní se chystám instalovat add-on. První File editor hrozně dlouho trvá a zatím se nedaří. Asi je to způsobeno nedostatečnou paměti 3A+ co? :(

Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Tak se mi ty addony nedaří. Instaluje se přes hodinu a pak stejne nejde spustit. Myslím si správně, že je to malou pamětí rsb 3A+?
Prosím můžete mi někdo osvětlit i předešlé dotazy?
Zajímá mě i to, zda když v HA nastavím automatizace, tak na něj mohu zapomenout nebo jsem nucen jít s dobou a neustále do toho zasahovat, aktualizovat atp.
Diky

Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Ahoj chlapi, co dělám špatně, že mi nikdo neodpoví :-) Jsem začátečník a chápu, že jsou to možná triviální dotazy.
HA na Rsp3A+ jsem vzdal, odpoledne ještě zkusím udělat swap ram paměti, ale asi to nebude mít stejně valný efekt a budu muset investovat do Rsp4 s více Ram, případně to zkusím alespoň na ty pokusy rozjet ve Virtual boxu.

Zajímala by mě otázka toho "zapomenutí" na chytrou instalaci. Zda opravdu musím sledovat nejnovější trendy, nebo to jednou nastavím a když to funguje, tak třeba i zakážu aktualizace a nechám to běžet bez nějakých pravidelných zásahů...? Nebo to je nestabilní a jste nuceni do toho zasahovat a něco upravovat?

Děkuji za reakci

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Tad »

Rumcajk píše: 13. březen 2023, 11:35 Zajímala by mě otázka toho "zapomenutí" na chytrou instalaci. Zda opravdu musím sledovat nejnovější trendy, nebo to jednou nastavím a když to funguje, tak třeba i zakážu aktualizace a nechám to běžet bez nějakých pravidelných zásahů...? Nebo to je nestabilní a jste nuceni do toho zasahovat a něco upravovat?
Děkuji za reakci
No jako teoreticky asi na HA muzes zapomenout, pokud vse funguje, ale rekl bych ze je to jako s kazdym systemem, mel by se samozrejme pravidelne aktualizovat hlavne z duvodu bezpecnosti. Pokud bys ho mel dostupny pouze u sebe ve vnitrni siti tak by se to asi dalo. Pokud bys aktualizoval 1x za rok tak se z toho po.. protoze tam bude mrak zmen a tim jak se v tom nebudes hrabat tak skoro vse zapomenes :D
Takze za me pokud to chces takhle, sel bych spis treba do Loxone.. Mit HA je hlavne konicek..
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Rumcajk
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 10. březen 2023, 17:06

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od Rumcajk »

Děkuji za info
Myslíš tedy, že když si udělám naprosto simple automatizace typu viz níže, tak to budu muset nějak opečovávat? Já právě žil v tom, že to přes shelly sparuji, nastavím a už si to žije svým životem 🙂

Mám zájem především o automatizaci a sdružení pod jednu aplikaci těchto systémů :
Brána
Gar. vrata
Rolety a žaluzie
Noční osvětlení na chodbě

Bonusem by bylo řízení rekuperace a čidlo teploty a co2..

Přes moduly pravděpodobně shelly s ovládáním na vypínači, v aplikaci a automatizace na západ slunce.. Takže na první pohled nic velkého..

tetsuo
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 11. březen 2023, 21:07
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od tetsuo »

Ahoj,

pokusím se ti přiblížit realitu. Jsem s HA naprostý začátečník provozuju ho cca 2 měsíce. Před tím jsem ani nevěděl, že taková věc existuje, znal jsem akorát Loxone a to, protože kámoš ty instalace navrhuje. Nutno podotknou, že v IT dělám 30 let a pamatuju když neexistoval intrenet :) Zaroveň upozorňuji, že nejsem bastlíř a když do ruky vemu pájku, tak za učelem abych něco opravil a né vyrobil.

1. CENA - loxone většinou vyšší jednotky statisíců a klidně i mega (jeden vypínač stojí klidně 4000,-) loxone jede po drátu (modbus), maj i vzduchem, ale to není nic moc. Rozvaděč pro RD má 1,5m x 2m a je plnej! Možné někde najdu fotku. A je to přesně to co chceš, jednou se to nastaví a nevíš o tom.

HA je zdarma, zařízení jsou od ruzných výrobcu a kažbý z nich si ohýbá protokoly jak se mu to líbí. I když je něco Zigbbe neznamená to, že to bude fungovat, musíš řešit změny FW, nebo hledat věci, která HA přímo podporuje např. Shelly. HW stojí pár kaček.

2. SPOLEHLIVOST - momentálně mám integrováno většinu vypínačů v domě i většinu světel, led pásky, vrata v garáži, klimu, měření spotřeby proudu celého domu, nastaveny různé automatizace na rozsvěcení v závislosti na uroveň světla, zaplavové čídlo ve sklepě, v každém patře a na zahradě teploměry s vlhkoměrem, otevírání branky, používám scény - ruzné osvětlení podle denní doby (barva,teplota) Když vlezu do koupelny, tak se rozsvítí a začne hrát hudba. Za dva měsíce se mi 2x stalo, že se jednou odpojil teploměr na zahradě a jednou teploměr v podkroví, stačilo vyndat a zandat baterku. Jednou po nějaké aktualizaci mi něco přestalo chodit, ale nebyl problém to opravit. Dle mého názoru se na něj uplně zapomenout nedá, uvědom si, že je to v podstatě celé splácanina hrozně moc různých komponent a značně zvyšuje možnost selhání.

Používáj jak věci na zigbee, tak wifi, co je na wifi flashuju na tasmotu, nebo openbacken. Jako gateway pro používám tu z lidlu, ale upravenou, je z toho vyndaná tuya a nejede to přes žádný cloud. U zigbee je potřeba si uvědomit, že je to siť typu MASH, tak když máš jenom pár zařízení, tak to pojede na pytel protože bude špatné pokryti (všechna zigbee zařízení co jsou trvale napájena ze sítě jsou zároven switche a muže se k ním připojit jiné zařízení, toto zahušťuje síť = stabilní připojení

Pokud by jsi se přes to rozhodl pro HA, tak bych asi šel cestou jednoho výrobce HW, já používál všechno co mi příjde pod ruku, ale druhá věc je to, že mě to baví. Super věc je, že za použití různejch vývojovejch desek si můžeš vytvořit vlastní senzor, tlačítko, nabo cokoliv tě napadne.

Pokud ti jde pouze o
Brána
Gar. vrata
Rolety a žaluzie
Noční osvětlení na chodbě
a použiješ věci s přímou podporou v HA, tak by to asi šlo, ale pokud jseš třeba pracovník v bance bez základních znalostí a vstahu k IT tak to bude asi delší cesta :)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 905
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Homekit - homebridge

Příspěvek od kiklhorn »

RPi 3A+ je málo. Zvláště kvůli paměti.

Podívej se po něčem jiném. Home Assistant běží na mnoha různých deskách se spotřebou v jednotkách wattů. Ideálně alespoň 2GB Ram a možnost připojení disku.
Od Odroid N2+ po Intel NUC.

Třeba tady chce za holou desku 500,- Takže přidat nějakou paměť a disk a stroj dostačující na provoz Home Assistant je za hubičku:
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Odpovědět

Zpět na „Apple HomeKit“