Odpojenie od MQTT servera

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Odpojenie od MQTT servera

Příspěvek od lubost »

Zdravím, párkrát po sebe sa mi už stalo, že zrazu prestali Zigbee veci fungovať. Keďže ich mám už celkom dosť (cca 90), začína to byť pre mňa dosť vážny problém. V logu sa objaví toto a následne už teda veci nefungujú a dokonca sa k tomu pridávajú problémy aj s ďalšími dejmi, ktoré dovtedy fungovali bez problémov (druhý a tretí riadok):

Kód: Vybrat vše

2023-02-13 17:42:43.098 WARNING (Thread-4 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (7)
2023-02-13 17:42:43.312 WARNING (MainThread) [homeassistant.components.template.trigger] Error evaluating 'template' trigger for 'Tablet nabíjanie ON': ValueError: Template error: int got invalid input 'unavailable' when rendering template '{{ states("sensor.tablet_wallpanel_battery_level") | int < 25}}' but no default was specified
2023-02-13 17:42:43.322 ERROR (MainThread) [homeassistant.helpers.template_entity] TemplateError('ValueError: Template error: float got invalid input 'unavailable' when rendering template '{{ states ('sensor.zasuvka_pracka_power') | float * 0.001}}' but no default was specified') while processing template 'Template("{{ states ('sensor.zasuvka_pracka_power') | float * 0.001}}")' for attribute '_attr_native_value' in entity 'sensor.pracka_spotreba'
Po reštarte zase pár dní všetko chodí ok...
Bola by možnosť odchytiť napr. to odpojenie a automaticky vyvolať reštart mosquito brokera? Alebo kde hľadať príčinu odpojenia? Koordinátor používam ITead_Sonoff_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus, cca týždeň dozadu som prešiel z rPI na virtuálny stroj, takže pamäte a výkonu mám na rozdávanie... Tieto stavy sa diali aj na rPI a práve prechod na nový stroj som si myslel, že to prestane..
Vďaka

Sque1952
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 14. únor 2023, 11:05

Re: Odpojenie od MQTT servera

Příspěvek od Sque1952 »

Pokud ti to běží několik dní než to spadne, tak dočasné prasácké řešení je hodit do crontabu restart MQTT brokera každý třeba den ve 4 ráno.

V čem a jak ti to běží teď? Co ostatní logy v době, kdy se to odpojí (mqtt broker, syslog apod.)?
SW: Home Assistant 2023.2.2
HW: HP Microserver, Seeed SkyConnect, ASUS BT-400

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Odpojenie od MQTT servera

Příspěvek od acerot »

Díval ses do logu integrace MQTT (HA MQTT klienta - toho, co se odpojuje), jestli tam není nějaký další info? MQTT brokera máš jako add-on v HA nebo ti běží někde jinde?
Ty občasné unknown nebo unavailable stavy v template věcech budeš muset ošetřit přímo v těch templatech. Vyvětvit to nějakou logikou, aby se to nějak definovaně zachovalo, i když bude stav unknown nebo unavailable. Nebo jinými slovy, aby to nedělalo žádné operace, které by mohly zhavarovat (například ten int), když to bude v nedefinovaných stavech, a jenom to něco vrátilo.

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Odpojenie od MQTT servera

Příspěvek od lubost »

Ďakujem za príspevky, aktuálne nemám priestor sa tomu venovať, ale určite preverím doporučené veci, následne dám stanovisko...
Ohľadne toho ošetrenia tých nedefinovaných stavov... vie ma niekto nakopnúť...? v podstate porovnávam v podmienke dve hodnoty... jedna je z pomocníka, čiže tam nepredpokladám problém s hodnotou, druhá je stav (teplota) konkrétneho teplomera (zigbee alebo esphome)... a teda ak vypadne ten broker, tak to asi má hodnotu "unknown"... čiže toto budem musieť poriešiť, aj keď reálne veľmi mi to nepomôže, pretože ak by aj vyšla z toho správna podmienka (true, false), tak následne sa zapína/vypína iné Zigbee zariadenie (hlavica, zásuvka, vypínač...), ktoré ale v tej chvíli tiež nepracuje... čiže asi by stačilo do podmienky automatizácie dať konkrétne senzory (stav teplomerov), ktoré musia byť v danej chvíli dostupné...
MQTT brokera máš jako add-on v HA nebo ti běží někde jinde?
Brokera prevádzkujem priamo v HA ako addon.

Ľubo

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Odpojenie od MQTT servera

Příspěvek od lubost »

Problémy so Zigbee zariadeniami pokračujú... začali sa už veľmi často objavovať hlášky, ktoré končia výrazom: nwk_table_full...
Snažil som sa googliť, ale zatiaľ nič, čo by ma nejako nakoplo... či mám aktualizovať FW na svojom Sonof zariadení, ktoré používam ako bránu (ITead_Sonoff_Zigbee_3.0_USB_Dongle_Plus).
Alebo už som naozaj prekročil počet zariadení, ktoré dokáže táto brána spracovať... aj keď sa tu spomínali v pohode čísla vyše 120 až 140... ja mám vyše 90. Samotnú mapu sa mi nepodarilo načítať už ani nepamätám... V podstate už veľmi neplánujem túto sieť rozširovať žiadnymi zariadeniami, len keby to fungovalo stabilne. Som dúfal, že prechodom na niečo ako NUC, kde budem mať viac výkonu, viac pamäte... zabezpečím stabilnejšiu prevádzku, ale zatiaľ som to nepocítil :-(

napr. toto je jedna z mnohých podobných chýb, mení sa akurát entita.

Kód: Vybrat vše

2023-03-17 20:14:10Publish 'set' 'state' to 'Zasuvka chatka chodba' failed: 'Error: Command 0xa4c13843fa44c6bb/1 genOnOff.off({}, {"sendWhen":"immediate","timeout":10000,"disableResponse":false,"disableRecovery":false,"disableDefaultResponse":false,"direction":0,"srcEndpoint":null,"reservedBits":0,"manufacturerCode":null,"transactionSequenceNumber":null,"writeUndiv":false}) failed (SREQ '--> ZDO - extRouteDisc - {"dstAddr":11544,"options":0,"radius":30}' failed with status '(0xc7: NWK_TABLE_FULL)' (expected '(0x00: SUCCESS)'))'

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“