Maintenance HA

Základní všeobecné informace, aktualizace, výpadky, nefunkčnost...
radek
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 81
Registrován: 03. říjen 2020, 09:48
Dal poděkování: 1 poděkování

Maintenance HA

Příspěvek od radek »

Ahoj, je potřeba HA po nějaké době načisto přeinstalovat? Pořád se jedná o OS a ten po nějaké době a odebírání a přídávání integrací a entity může být plný zbytků těchto napojení. Nebo si to vše perfektně smaže a "nezanáší" se bincem :-), případně se dá udělat nějaké uživatelské smazání, těch to více a to nemyslím pouze z prostředí HA, ale aby to ani uvnitř nebylo. Vím, že je postavený na linuxu, tak to může být jiné, ale vím že i WIN na PC potřebují jednou za čas vše smáznout a nahodit znovu. Zatím se mi to nestalo a vše běhá pár měsíců. Ale rád bych vědět, zda to někdo dělá, nebo to nechá běžet i několik let, kdy tam věcí přidává a odebírá apod.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Pete30 »

Když začnu os Win10 tak ten zde mám od doby prvního vydání jako updete.Žádná přeinstalace jen to čas od času provedu aktualizace,vyčistím od bordelu a jedu dál.
HA HassOS jako další: jsem našel někdy v lednu letošního roku tu běžel na SD kartě až do doby než umožnili boot SSD a to bylo někdy v srpnu.
Osahávání systému , spoustu pokusů , mazání ,přidávání a nikdy jsem neměl potřebu přeinstalace,ale abych nelhal jednou ano to jsem ho zhroutil sám pokus omyl :o :lol:
Přechodem na SSD od srpna pouze aktualizace až do listopadu kdy jsem udělal migraci z Rpi4 4Gb na Rpi4 8Gb.
Docela důležité je nastavení recordéru.Každý senzor,počasí tracker prostě každá entita a vše ostatní provádí zápis do Db po každé změně stavu a každou minutu.Pak si všimneš jak Db roste do neskutečných rozměrů.V recorderu si nastavíš co chceš ukládat(historie) a co ne.
Pokud se něco nezhroutí většinou vlastní chybou nebo chybou třetí strany tak si myslím že nová instalace není nutná ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

radek
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 81
Registrován: 03. říjen 2020, 09:48
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od radek »

Docela důležité je nastavení recordéru.Každý senzor,počasí tracker prostě každá entita a vše ostatní provádí zápis do Db po každé změně stavu a každou minutu.Pak si všimneš jak Db roste do neskutečných rozměrů.V recorderu si nastavíš co chceš ukládat(historie) a co ne.
Myslíš že má cenu něco ukládat?

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Lion® »

radek píše: 01. prosinec 2020, 21:17 Myslíš že má cenu něco ukládat?
Určitě má. používám Home Assistant Google Drive Backup.

Pořídil jsem si kvůli HA nový účet na google a tak se to hodí. Nastavíš jak často se má zálohovat, kolik záloh a jakých se má jak dlouho uchovávat a o nic se nestaráš

Jinak, taky jsem uklízel v HA a napáchal jsem víc škody než užitku. Wokna jsem naposledy přeinstalovával že ani nepamatuju. SSD jsem jen klonoval s Win10H. Jediné co čitím jsou prohlížeče tak 4x do roka...
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Pete30 »

Mám ukládány senzor tlaku,venkovní teplotu,vnitřní teplotu po dobu 3 dnů a to jen pro vykreslení grafů.
Ostatní jsem vyřadil.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

radek
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 81
Registrován: 03. říjen 2020, 09:48
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od radek »

Rozumím, tedka nastavuju. Zeptam se, to smaze veskereou minulost, od tedka, kdyz to tedka nastavim? Pokud to dobre chapu tam include - to je neco co drzim nejaky pocet dni, exclude potom neukladam vubec. Jak bych resil pokud chci k tomu jeste neco ukladat kompletne? To potom nebude ani v include nebo exclude, nebo to ma vlastní "kategorii"?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Pete30 »

Pokud se ještě vrátím k zálohám HA co zmiňuje Lion.
Pokud máš úložiště s přístupem smb tak k již zmíněnému používám doplněk Samba backup a mám zálohy uloženy i lokálně.

Připojím jeden dotaz: nezpozorovali jste pokud vytváříte zálohu je jedno jestli ručně nebo auto. že se zvedne využití Supervisor RAM Usage a pokud restarujete server nic se nezmění,ale pokud restartujete celé Rpi spadne to na cca 1,4% ?
Netuším jestli to tak je dobře nebo ne.Vypadá to jako když záloha zůstane v RAM
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Pete30 »

radek píše: 01. prosinec 2020, 23:11 Rozumím, tedka nastavuju. Zeptam se, to smaze veskereou minulost, od tedka, kdyz to tedka nastavim? Pokud to dobre chapu tam include - to je neco co drzim nejaky pocet dni, exclude potom neukladam vubec. Jak bych resil pokud chci k tomu jeste neco ukladat kompletne? To potom nebude ani v include nebo exclude, nebo to ma vlastní "kategorii"?
Záleží kolik nastavíš dní a bude se to ubírat postupně a ano správně exclude je to co nechceš.
Jinak to můžeš udělat tak že exclude dáš domény a ty zahrnou např. všechny senzory a ten co si chceš zachovat tak vyloučíš(include) jen jako entity.
Doufám že chápeš co jsem myslel :roll:
Používám šablonu na entity a domeny že ti je to vypíše a nemusíš to hledat.Koukni do šablon tam jsem to dával.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

radek
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 81
Registrován: 03. říjen 2020, 09:48
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od radek »

Chapu, je mozne udelat ze neco nechci vubec, u neceho treba dva dny a zaroven neco komplet. Tedy uchovat bez omezeni?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Maintenance HA

Příspěvek od Pete30 »

radek píše: 02. prosinec 2020, 00:15 Chapu, je mozne udelat ze neco nechci vubec, u neceho treba dva dny a zaroven neco komplet. Tedy uchovat bez omezeni?
Mýslím že takto to nejde.
Recorder běží i když ho nemáš v config.yaml ( vytváří home-assistant_v2.db) a defaultně je nastaven na 10 dnů pro všechno.
Přidáním do config mu zadáš pčet dní a co má uchovat a co ne.
Shrnutí:
něco nechci vůbec - ano
něco třeba 2 dny - ano
zároveň něco komplet - ne (záleží na počtu zadaných dní)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Informace“