První kroky s Home Assistant

Home Assistant CZ drbna
Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 152
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Zdravim,
jsem zde na fóru nováček a taky jsem nováček s HA aplikací. Pořídil jsem ji o Vánocích 2022, takže jí mám asi 20 dní.
Jak už napsali jiní, pro úplný nováčky jsou začátky peklo. Nicméně se po malých krůčcích posouvám.

Zatím jsem na tom takto:
Koupil jsem si startovací sadu Raspberry Pi 4B, Argon ONE V2 + 32GB microSD. Pak jsem přikoupil Argon ONE M.2 Rozšiřující deska a Cytron MakerDisk SSD SATA III-120GB. Vše z RPishop.cz
Nejprve jsem bojoval s vadnou USB čtečkou microSD karty, která se od PC samovolně odpojovala a připojovala. Tak jsem koupil novou čtečku a nahrál instalační soubor. Hurá, podařilo se mi na Malinu nainstalovat HA. Vlastně mně zaskočila nabídka 32/64 verze. Oficiální průvodce doporučuje verzi 64, tak jsem ji použil. Ale teď si nejsem s verzí jistý, protože HA mi v grafickém prostředí píše, že Raspberry je 32 bitové.
Nyní mi HA běží na SD kartě 32 GB, ale chci ji přesunout na SSD. K tomu mi ale asi chybí nějaká čtečka, do které vrazím SSD disk a propojit ho s PC, abych na něj nahrál instalační soubor. Nebo stačí propojit USB kabelem rozšiřující desku RPI4 Argon ONE M.2 a PC? Nebude záležet, zda mám/nemám v PC USB3.0?

Kupodivu co šlo hladce, bylo vytvoření automatického zálohování HA na NAS Synology. Stačil jeden dobře udělaný návod na internetu.

Od té chvíle řeším problematiku databáze. Narůstá mi každý den o 30Mb. To bude asi způsobovat k HA připojený střídač Goodwe a jedna chytrá zásuvka. (Ano, už jsem HA rozšířil o nějaké Addony.) Přečetl jsem si, že existuje nástroj, který to umí redukovat - Recorder. Ale nepochopil jsem kde ho najdu. Je to ADDon? Hledal jsem ho, ale nenašel. Nebo je od začátku součástí HA?
Každopádně bych se chtěl vydat cestou externí db, která by byla na SSD a pravidelně ji automaticky zálohoval na NAS stejně jako vlastní HA. Ale nevím jakou databázi zvolit. Rád si nechám poradit. Jo a když budu mít externí db, ta původní zůstane nebo je nahrazená tou externí db?

Závěrem mého prvního dlouhého příspěvku s dotazy chci říci, že až překonám instalační kroky (přesun z SD karty na SSD a databáze), přijde na řadu stavba monitoringu a ovládání mé FVE. Případně dalších věcí v domácnosti, které mně doposud nenapadly.
Samozřejmě prolézám internet a nasávám informace, ale často zjišťuji, že návody napsané před rokem a starší už nejsou aktuální. A já nemám jistotu zda se mohu podle nich řídit. Proto bych uvítal (a asi nejen já), když se nějaká dobrá duše podělí o své aktuální zkušenosti a názory.

Shrnutí dotazů:
Jaké se dnes prodávají verze Raspberry Pi4B, 32 nebo 64 bit?
Jak přesunout HA s SD karty na SSD disk?
Jakou zvolit databázi?
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od blavak68 »

len otazocka preco si neinstaloval HA na NAS Synology? mne to bezi spolahlivo
nemusim riesit citacky SD / SSD
databazu pouzivam mariaDB

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3478
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

blavak68 píše: 12. leden 2023, 08:45 len otazocka preco si neinstaloval HA na NAS Synology?
Za mě, toto jsem řešil před několika lety a udělal jsem to stejně i když zde mám 2x NAS Synology, použil jsem Rpi4 pouze a jen jako vyhrazený stroj pro HA.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3478
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Jinak k otázkám:
Na Rpi4 HA 64bit je správně a když použiješ zálohu( SD karta) pro případnou obnovu HA a bude 32bit nevadí.
Rpi4 má ARM Cortex-A72 je to centrální procesorová jednotka implementující 64bitovou instrukční sadu ARMv8-A
Ohledně db nevidím problém používat nativní db HA a nechat ji na SSD. Pokud si nastavíš zálohování HA na NAS např. každý den tak v té záloze db je zahrnuta.
Stačí se trochu porozhlédnout po tomto fóru a zjistíš že spousta věcí zde je.
Například:
viewtopic.php?t=9
viewtopic.php?t=330&hilit=recorder
viewtopic.php?p=5582&hilit=recorder#p5582
atd.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 152
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Děkuji, že jste mně hned na začátku nezařízli. Musí to být pro vás otravné dostávat z vašeho pohledu primitivní dotazy, ale pro nováčky jste moc potřební. Díky.

Nyní už k otázce. Posílám v příloze obrázek z mého HA, kde je vidět, že RPI je 32 bit. Čím je to způsobeno? Očekával bych 64 bit. Jen v tom chci mít jasno. A pokud mám někde chybu, chci jí hned na začátku opravit, a pak postupovat dále.

Když budu používat nativní db, jak je to s uchováváním historických dat. Někde jsem četly, že se data po 14 dnech mažou.
Přílohy
obr1.png
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3478
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Jsme tu od toho hlavně pomáhat začínajícím protože si vždy vzpomenu na moje začátky, informace jsem lovil po zahraničních fórech když u nás takové fórum neexistovalo ;)
Netuším odkud a jak jsi instaloval HA (HaOS) na SD kartu, ale mělo by to vypadat takto
rpi64 bit.png
rpi64 bit.png (8.91 KiB) Zobrazeno 1558 x
Veškerý img pro různá zařízení včetně Rpi4 je zde https://github.com/home-assistant/opera ... m/releases
Jakou verzi HA máš instalovanou ?
V nejnovějším systému to najdeš v nastavení - systém - opravy, v pravém horním rohu 3 tečky a v menu vyber systémové informace.
Nativní db ukládá data stejně jako externí db a záleží na nastavení recorderu co a jak dlouho chceš uchovat.
Pokud budeš trvat na externí db tak obecně není špatná MariaDB (nepoužívám proto jsem se o nastavení nezajímal a v tom moc neporadím, ale nebude to nic složitého)
Pokud nepovolíš v configuration.yaml recorder vše (každá změna stavu všeho co máš v HA) se bude zapisovat neomezeně, ale na úkor plnění SD nebo SSD ( velikost db).
Přečti si vlákno nastavení recorderu kde je to vysvětleno. Pro mě je nastavení rec. velice důležité.
Jinak povolením recorderu bez nastavení je defaultní doba mazání historie 10 dnů a to jde u jednotlivých entit, domén změnit.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 152
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Mám tuto verzi: core-2023.1.2
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3478
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Jasně to je předchozí(nejnovější), včera byla aktualizace.
Co ty systémové informace ?
Na SD to neřeš pokud chceš přejít na SSD. Stáhni si poslední sestavení pro Rpi4 64bit z linku co jsem poslal a tu img instaluj na SSD.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 152
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Tak to vypadá, že jsem úspěšně HA přesunul na SSD.
A zde jsou mé systémové informace:
versioncore-2023.1.4
installation_typeHome Assistant OS
devfalse
hassiotrue
dockertrue
userroot
virtualenvfalse
python_version3.10.7
os_nameLinux
os_version5.15.76-v8
archaarch64
timezoneEurope/Prague
config_dir/config
Home Assistant Community Store
GitHub APIok
GitHub Contentok
GitHub Webok
GitHub API Calls Remaining4979
Installed Version1.29.1
Stagerunning
Available Repositories1268
Downloaded Repositories2
Home Assistant Cloud
logged_intrue
subscription_expiration9. února 2023 01:00
relayer_connectedtrue
remote_enabledfalse
remote_connectedfalse
alexa_enabledtrue
google_enabledtrue
remote_servereu-central-1-1.ui.nabu.casa
can_reach_cert_serverok
can_reach_cloud_authok
can_reach_cloudok
Home Assistant Supervisor
host_osHome Assistant OS 9.4
update_channelstable
supervisor_versionsupervisor-2022.12.1
agent_version1.4.1
docker_version20.10.19
disk_total109.3 GB
disk_used4.8 GB
healthytrue
supportedtrue
boardrpi4-64
supervisor_apiok
version_apiok
installed_addonsFile editor (5.4.2), Terminal & SSH (9.6.1), Grafana (8.1.0), Git pull (7.13.1), Samba share (10.0.0), Samba Backup (5.2.0)
Dashboards
dashboards1
resources0
views2
modestorage
Recorder
oldest_recorder_run3. ledna 2023 17:45
current_recorder_run13. ledna 2023 18:00
estimated_db_size787.99 MiB
database_enginesqlite
database_version3.38.5

Teď musím vyřešit tu databázi. Jdu si znovu o tom přečíst.
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 152
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Ještě doplním, že postup instalace na SSD jsem udělal stejným způsobem jako se dělá na SD kartu. Jen image soubor jsem nahrál na SSD. Pak jen stačilo RPI složit a spustit. Instalace se spustila sama. Po spuštění HA v prohlížeči PC jsem čekal obvyklý čas (nevím zda to bylo 20 minut). Pak to chtělo prvotní registraci, ale dole v okně byla možno kliknout na odkaz s jehož pomocí se otevřel dialog pro nahrání uložené zálohy. Tu jsem využil. Chvíle čekání a hotovo. Systém běží na SSD. Jenže až později jsem si všiml, že mi neběží všechny doplňky (File editor, Samba share, Grafana, ...). V logách doplňků nic nebylo. Restart HA (tlačítko se nabízí po otevření složky systém) nezabíral. Nakonec jsem si všiml, že ještě existuje restart celého systému. Tlačítko se najde v podsložce Hardware. To zabralo, všechny doplňky (addony) běží.
Během celé operace jsem nepotřeboval příkazový řádek, nepsal jsem žádné příkazy.
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“