První kroky s Home Assistant

Home Assistant CZ drbna
Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 143
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Tak už jsem přišel na to, proč jsem se nemohl zvenčí přihlásit skrze odkaz vygenerovaný z Nabu Casa. Jít na Nastavení / Lidé / příslušný účet uživatele a vypnout přepínač "Může se přihlásit jen z místní sítě". Nevím, jak je tento přepínač při první instalaci HA nastaven. Možná jsem si ho sám na začátku nastavil.
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Defaultně je po instalaci ten přepínač vypnut.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 143
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

blavak68 píše: 17. leden 2023, 17:11 myslim, ze tu bol zaujem o zmenu nativnej db na nejaku inu

prikladam link na navod ako zmenit db (na mariaDB) pricom HA bezi na RPI a mariaDB na NAS Synology

https://community.home-assistant.io/t/r ... ing/64012
Je to pěkný návod pro zájemce o převod databáze na NAS.
Kromě podrobného návodu jsem si také přečetl celou diskuzi. Všichni chválili zvýšení rychlosti, ale všichni také původně měli db na SD kartě. Také tam bylo hodně příspěvků o nejrůznějších problémech.

Jsem začátečník a zatím bych do toho nešel, ale pro někoho to může být dobrá volba.
Já používám SSD, na kterém běží HA i databáze. Mám nastaveno automatické zálohování HA (včetně db) na NAS. Pro začátečníka podle mně nejlepší volba. To, jaká to bude databáze je věc druhá. A v tom ještě nejsem pevně rozhodnutý. Často se v diskuzích zmiňuje InfluxDB (především ve spojí s Grafanou), ale i ve zmíněném návodě MariaDB.

Ještě mně napadá jedna otázka: Porovnával někdo spotřebu NAS verzus RPI s připojeným SSD?

Když by se používala db v NAS, tak ten bude neustále v aktivním režimu. Jeho spotřeba elektřiny bude vyšší, než když bude spát a jen občas se probudí pro zápis zálohy.
Chápu, že NAS je primárně stavěný jako server sloužící pro neustálý příjem a odesílání dat. To určitě platí v podnikové praxi, ale v domácích podmínkách to už platit nemusí. Např. já si pořídil NAS jako bezpečné uložiště/archivace dat. Mám ho dvoudiskový.
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Synology NAS DS 916+ co tu mám pouze uložiště pro mediální přehrávač (při nečinnosti uspávám) kolem 40W.
Rpi4 8GB + SSD okolo 10W
Jak vidíš není co řešit ohledně spotřeby ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od blavak68 »

Pete30 píše: 17. leden 2023, 22:29 Synology NAS DS 916+ co tu mám pouze uložiště pro mediální přehrávač (při nečinnosti uspávám) kolem 40W.
Rpi4 8GB + SSD okolo 10W
Jak vidíš není co řešit ohledně spotřeby ;)
neviem, ale tvoja matematika mi nejak nesedi, ved teraz mas celkovu spotrebu 50W
pokial by ti bezal HA na NAS-ku tak spotreba by nebola vyssia,celkova spotreba by bola skor nizsia aku mas teraz

navyse financne si priplatil za RPI a SSD :o

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Pete30 »

Matematika je jednoduchá Rpi 24/7 při 10W (z baterie FVE) a NAS ve spánku odběr 00 nic, možná tak 1x za měsíc v provozu protože se věnuji HA a tomuto fóru a na sledování mediálního obsahu není čas :D ;)

Jen doplním: Chtěl jsem pouze a jen samostatný systém HA na kterém se mi nebude míchat spoustu dalších věcí ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

tomasr
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 82
Registrován: 11. leden 2023, 18:43
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od tomasr »

blavak68 píše: 17. leden 2023, 16:57
tomasr píše: 16. leden 2023, 12:58 EDIT: přesun příspěvku

Parada, to vypada dobre. Nasel jsem tenhle navod https://mariushosting.com/how-to-instal ... ology-nas/ na isntalaci HA na synology. Mam ho nasintalovany, ale nedostanu se na nej ani pres http://ip:8123/ ani http://homeassistant:8123/ ani http://homeassistant.local:8123/. Dostanu "Vypršel čas spojení".

Jsem na stejne siti a na danou IP (s jinym portem) se pripojuju k synology. Nevite chlapi, cim by to mohlo byt? Nemuzu nikde nic najit. Vim, ze jsem mel podobny problem, kdyz jsem zkousel HA na virtualu notebooku, ale uz nevim jak jsem to vyresil (ten problem resi spousta lidi, ale zadne jednoznacne reseni nikde neni). Rad bych HA pouzival na synology, protoze ten bezi temer nonstop, narozdil od notebooku.
aky mas typ Synology ? ak ti na nom bezi sluzba VMM teda mozes robit virtualizaciu chod touto cestou a nie cestou instalacie cez Docker teda tou co nasiel na mariusovi.
navod je tu:
https://community.home-assistant.io/t/i ... 281608/389
ak bude treba pomoct poradim
V čem je výhoda? Už jsem to rozchodil, bylo potřeba povolit port na firewallu v synology.
HA mám nainstalovaný v synology 918+.

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od acerot »

Luboši, jenom drobnost v reakci na To, jaká to bude databáze je věc druhá. A v tom ještě nejsem pevně rozhodnutý. Často se v diskuzích zmiňuje InfluxDB (především ve spojí s Grafanou), ale i ve zmíněném návodě MariaDB.
InfluxDB je pouze databáze, do které může HA odlívat data, například proto, abys je pak zobrazil v Grafaně. InfluxDB nemůže být použit jako pracovní databáze HA. Ta může být jen jedna z těch 4 zmiňovaných v helpu https://www.home-assistant.io/integrations/recorder/
A pro úplnost: HA má i možnost data z InfluxDB číst a vytvořit tak senzor na nich založený. Ten si pak změny stavu normálně ukládá do pracovní DB HA, stejně jako běžný sensor.

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 143
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Moc děkuji za příspěvek od Acerot.
Takové info mi hodně pomůže k vytvoření správného pohledu na fungování celého HA. Ještě jednou díky.
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Lubos77
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 143
Registrován: 09. leden 2023, 22:41
Bydliště: Lázně Bělohrad
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: První kroky s Home Assistant

Příspěvek od Lubos77 »

Ještě k problematice databáze.

Není mi úplně jasný způsob fungování pracovní db.
Načetl jsem zatím toto:
1. Do db se ukládají všechny změny v HA (hodnoty sensorů, konfigurace, ...)
2. Korekci dle bodu 1 lze udělat pomocí sekce Recorder zapsaný do souboru Configuration.yaml
3. Některé věci se Recorderem ovlivnit nedají (už nevím jaké)
4. Záznamy v db se po určité době mažou (asi jen u výchozí db SqLite)

Ale někde jsem četl, že nějaké záznamy se nemažou. Je to pravda? Jaké to jsou?
Oficiální sada Raspberry Pi 4B, Case Argon ONE V2, RAM 8 GB, rozšiřující deska Argon ONE M.2, SSD 120 GB.

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“