Kopírování souboru - automatizace

Automatizace tvořené přímo, pomocí funkcí HomeAssitent(a).
mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 191
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od mamonick »

V noci mi běží google drive backup. Rád bych pro jistotu soubor ukládal ještě na síťový disk a tak hledám způsob, jak vytvořený backup soubor překopírovat na zmiňovaný disk. Myslel jsem, že v automatizaci zavolám službu, ale žádnou službu pro kopírování souboru jsem nenašel. Napadá vás, jak to udělat?
Díky předem za pomoc.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3461
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od Pete30 »

Napadá ;) nainstaluj si doplněk https://github.com/thomasmauerer/hassio-addons
Přidáš si jen repozitář do doplňků (ne HACS) a nainstaluješ dáš mu cestu na sdílenou složku , čas , kolik záloh uchovat atd.
Funguje mi tady již několik let a posílá zálohu každou noc na SSD na jiném Rpi vše jen lokálně :roll:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 191
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od mamonick »

To ale zase vytvoří zálohu. Já už ji mám (lokálně a google drive) a jen potřebuju ten lokální soubor nakopírovat ještě jinan. Chci mít prostě zálohu uloženou na dvou místech. Vlastně to budou 3.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3461
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od Pete30 »

Tak to netuším jak to kopírovat, zálohu na Google už nepoužívám jen tento doplněk s tím že 1 zálohu nechávám v HA a 7 posledních držím na lokálním SSD mimo HA. Nepotřebuji mít zálohy někde v cloudu.
Jestli, ale dokážu ještě vzhledem k věku počítat :lol: tak cituji zálohu mám lokálně (1) na Google (1) chci ji nakopírovat jinam (1) = 1+1+1=3
Moje doporučení: záloha v HA (1) na Google (1) na lokálním disku mimo HA (1) = 1+1+1=3, co ty na to :D
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 191
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od mamonick »

Tak nevím, ale asi Ti pořádně nerozumím.
Když mi běží Google drive backup, tak vytvoří zálohu na local HA a odtud ji uploaduje na google drive. To jsou dvě místa.
Moje potřeba je mít tu lokální uloženou někde doma, tam budu štosovat zálohy za více dní (to je to 3. místo).
když k tomu ale použiju Samba backup, tak se znovu bude zbytečně generovat další záloha aby se pak uploadovala někam na síťový disk. K tomu stačí přeci prostá kopie té google zálohy.
No asi budu muset ráno v noťasu pustit normální kopii z HA na síťový disk... ale to jsem myslel, že obstarám nějak přímo z HA.
HA mi běží přímo na malině, tak tam nejsem schopen pustit nějaký script mimo HA. Nebo by to šlo?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3461
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od Pete30 »

Zkusím to popsat srozumitelněji.
Netuším proč vidíš problém v tom že to generuje znovu zálohu ?
Například ve 2:00 Google drive backup vytvoří zálohu, kterou ponechá na HA a kopii odešle do cloudu a ve 3:00 Samba backup vytvoří zálohu jednu (nebo kolik chceš) ponechá v HA a pošle kopii na smb disk (někam) a všechny ostatní zálohy z HA smaže a ponechá tu svoji poslední (nebo více podle nastavení). Například tvoje představa bude že na smb si chceš uchovat 7 posledních záloh (týden) proto až se naplní tvůj požadavek na smb a vytváří se v noci vlastně osmá záloha, která má být odeslána na smb disk, Samba backup tu nejstarší zálohu na smb smaže a nahradí ji tou nejnovější a tím splní tvůj požadavek na 7 záloh.
Už se chápeme :roll: ?
Vše se děje automaticky, prostě způsobem nainstaluj a zapomeň. Výsledek 1 záloha nebo více (poslední nejnovější) v HA, 1 nebo více podle nastavení na cloudu a 1 nebo více (poslední nejnovější) na smb disku
Jestli ovšem chceš každé ráno kopírovat manuálně zálohu někam na disk tak je to tvoje rozhodnutí, dal jsem jen doporučení a rozhodnout se musí každý sám ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 191
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od mamonick »

Jo, tenhle postup je v podstatě workaround toho, co potřebuju.
Problém, je, že moje záloha má 3,5 GB a když proces začne v 3:00, končí v 5:50. A připadá mi zbytečné toto opakovat jen kvůli tomu, abych někam přesunul už hotový soubor.
Samozřejmě, že nechci manuálně každý ráno soubor kopírovat, jen jsem chtěl tímto naznačit, co vlastně potřebuju. Jakýkoliv soubor automatizací zkopírovat jinam. A hledám, jak to udělat.

rxw
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 41
Registrován: 09. prosinec 2022, 13:48
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od rxw »

Požadovaná automatizace by měla být možná pomocí Shell Command integrace (https://www.home-assistant.io/integrati ... l_command/)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3461
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od Pete30 »

mamonick píše: 09. prosinec 2022, 12:47 Jo, tenhle postup je v podstatě workaround toho, co potřebuju.
Problém, je, že moje záloha má 3,5 GB
Co proboha máš v záloze 3,5GB a to ti ještě HA funguje svižně :D ?
Já mám zálohu 55 MB a to už si říkám že je to zbytečně velký

Tady si můžeš pročíst jaké jsou možnosti https://www.home-assistant.io/common-tasks/os/#backups
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Kopírování souboru - automatizace

Příspěvek od Tad »

Tato máš čistou instalaci, ne? :D :D :D
Screenshot_2022-12-09-21-20-22-51_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Odpovědět

Zpět na „Automatizace“