Asrock N3000

Intel NUC
Odpovědět
Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Asrock N3000

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím,
Jak mám uvedeno v podpisu, použil jsem tento HW jako server pro HA jednak proto, že mi ležel ladem a proto, že RPi jsou už dlouho nedostupná.
Původně jsem na něm měl u MythTv frontend / Kodi. Nyní máme Android TV a tak zůstal nevyužitý.
Za těch pár dní co na tom HA provozuji, mohu říci, že s něčím podobným určitě nešlápnete vedle.
V dnešní době již tento typ není v prodeji, ale jsou obdobné modely Gigabyte Brix. Mají je se čtyřmi typy čtyřjádrových Celeronů v ceně okolo 4000.
Uvažoval jsem také nad Odroid N2+ a kdybych neměl ten Asrock, asi bych zkusil ten. Cenově vychází s krabkou a zdrojem podobně jako výše uvedené, ale už obsahuje RAM.
Pokud jde o spotřebu, pak si také není nač stěžovat. Měří nyní sám sebe přes ZigBee zásuvku a vychází mu 6W s USB koordinátorem a BT modulem.
Když na něm nyní neběží grafický desktop a nemusí renderovat video, tak je sotva vlažný. Ve srovnání s chladičem na Odroid to tam chladí čtvereček 4x5cm.
Provozu 24/7 se tedy nemusím bát.
Do budoucna budu řešit záložní napájení a UPS se mi pro to nejeví vhodná. Je napájen 12V, ale nikde jsem nedohledal zda snese víc. Nabitý akumulátor má 14V a tak budu muset řešit nějaký stabilizátor. Většina z nich ale potřebuje vyšší napětí na vstupu.
Pokud máte někdo zkušenosti s DC-DC zdroji, rád si poslechnu dobrou radu.
Díky.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Asrock N3000

Příspěvek od Pete30 »

Používám hodně step-down měniče na 5V pro esp moduly z důvodu napájení z baterie FVE, která má nabitá až 28,8V.
Existují i měniče které se dají nastavit viz jeden z příkladů co jsem našel:
https://www.hadex.cz/m411a-napajeci-mod ... WkEALw_wcB
Neber to jako doporučení protože tento zdroj má zbytečně velký výkon.
Jen jsem chtěl ukázat že tím nešlápneš vedle protože ty co používám běží 24/7 už několik let a neodkráčel žádný a drží stabilní napětí i při rozdílu na baterii 24 - 28,8V.
Nebo zbastlit jednoduchý stabilizátor na 12V s dostatečným výkonem za pár korun.
Nebo tady je menší 5A s chladičem i když za mě bych řešil něco trochu většího bez chladiče ( běh 24/7 = 20 - 30% rezervu)
https://www.hadex.cz/m408-napajeci-modu ... -s-xl4015/
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Asrock N3000

Příspěvek od rejze69 »

Díky,
Pak by asi šlo třeba tohle https://www.hadex.cz/m410d-napajeci-mod ... -mp1584en/
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Asrock N3000

Příspěvek od Pete30 »

Jo to by asi šlo, ale stejně pro jistotu bych tam nalepil nějaký menší chladič.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Intel NUC“