Automatizace když nikdo není doma

Home Assistant CZ drbna
Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 338
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím,

Plánuji automatizace založené na podmínce, že nikdo není doma. Např. vysavač.
Zkusil jsem tedy zdánlivě triviální automatizaci - spouštěč [každý den v 10:00] - podmínka [nikdo není doma] - akce [spustit vysavač]
Vidím, v historii že entita My.home nabývá hodnot podle toho kolik lidí je doma a 0 když jsou všichni pryč.
vytvořil jsem tedy toto

Kód: Vybrat vše

alias: Vysavac
description: ""
trigger:
  - platform: time
    at: "10:00:00"
condition:
  - condition: state
    entity_id: zone.home
    state: "0"
    attribute: persons
action:
  - service: vacuum.start
    data: {}
    target:
      entity_id: vacuum.hombot
mode: single
Podmínka nesplněna. Nenašel jsem jedinou podmínku, by byla splněna, když nikdo není doma.
Jak tedy testovat že nikdo není doma?
Díky
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1609
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 145 poděkování
Dostal poděkování: 194 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Lion® »

Využívám v podmínce funkci A

A
person1 not_home
peson2 not_home
person3 not_home
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3453
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Pete30 »

Nebo můžeš ty lidi hodit do skupiny a dát podmínku skupinu not_home.
Skupina se chová tak, pokud je alespoň 1 osoba doma skupina má stav home.
Nebo jak vidím tu automatizaci , můžeš dát jako spouštěč skupinu a podmínku čas, pak by to bylo pokud není nikdo doma zapni vysavač , ale pouze pokud je po 10:00 a před 12:00 (příklad)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Tad »

rejze69 píše: 17. říjen 2022, 18:44
Podmínka nesplněna. Nenašel jsem jedinou podmínku, by byla splněna, když nikdo není doma.
Jak tedy testovat že nikdo není doma?
Díky
mám to stejně jak ty, hlídám zone.home aby byla 0. Udělal jsem si v node-red zkušební nody u každé osoby když opustila domov aby mi přišlo upozornění, tím jsem zkoušel funkčnost jednotlivých lidí...no a máš hotovo. Jestli ti jde o testování funkčnosti automatizace tak ve vývojářských nástrojích nastav zone.home na 0 ;)
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 338
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od rejze69 »

Zdar a díky.
Zatím testuji jen sebe a vím že home.zone je nula. Je to vidět ve stavu entity i v historii.
Nicméně jsem měl nastaveny další osoby, které ještě nemají nastaven tracker. Odebral jsem je a začalo to fungovat. Teď to jde i když jsem je znovu přidal. Také mám ten test nyní bez atributu, ale to jsem před tím zkoušel také a nešlo to.
Jsem síťař, a podmíněné chování systémů je můj denní chleba, ale tady zatím tvrdě narážím. :lol:
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od adamis »

Čau, zkouším Skupiny v Node Red. Mám to podle entity person, to znamená:
person.ferda_mravenec
person.brouk_pytlik
A teď potřebuji, když jsou oba pryč, tak se zamkne dům, pokud je jeden doma, nic se neděje. Pomůžete??
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1609
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 145 poděkování
Dostal poděkování: 194 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Lion® »

adamis píše: 13. listopad 2022, 16:35 Čau, zkouším Skupiny v Node Red. Mám to podle entity person, to znamená:
person.ferda_mravenec
person.brouk_pytlik
A teď potřebuji, když jsou oba pryč, tak se zamkne dům, pokud je jeden doma, nic se neděje. Pomůžete??
nemám to přes skupiny a místo zamykání zhasínám
svetlo.PNG

Kód: Vybrat vše

[{"id":"c667071a05381924","type":"server-state-changed","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Jiri not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":3,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"person.jiri","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":false,"state_type":"str","haltifstate":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","outputs":2,"output_only_on_state_change":true,"for":"15","forType":"num","forUnits":"seconds","ignorePrevStateNull":false,"ignorePrevStateUnknown":false,"ignorePrevStateUnavailable":false,"ignoreCurrentStateUnknown":false,"ignoreCurrentStateUnavailable":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"}],"x":190,"y":120,"wires":[["0c9e9cbf654cd5d7"],[]]},{"id":"1779e6dd8b7d7f6b","type":"server-state-changed","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Mira not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":3,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"person.mira","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":false,"state_type":"str","haltifstate":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","outputs":2,"output_only_on_state_change":true,"for":"15","forType":"num","forUnits":"seconds","ignorePrevStateNull":false,"ignorePrevStateUnknown":false,"ignorePrevStateUnavailable":false,"ignoreCurrentStateUnknown":false,"ignoreCurrentStateUnavailable":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"}],"x":190,"y":180,"wires":[["0c9e9cbf654cd5d7"],[]]},{"id":"257b977043551a45","type":"server-state-changed","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Jakub not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":3,"exposeToHomeAssistant":false,"haConfig":[{"property":"name","value":""},{"property":"icon","value":""}],"entityidfilter":"person.jakub","entityidfiltertype":"exact","outputinitially":false,"state_type":"str","haltifstate":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","outputs":2,"output_only_on_state_change":true,"for":"15","forType":"num","forUnits":"seconds","ignorePrevStateNull":false,"ignorePrevStateUnknown":false,"ignorePrevStateUnavailable":false,"ignoreCurrentStateUnknown":false,"ignoreCurrentStateUnavailable":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"eventData"},{"property":"topic","propertyType":"msg","value":"","valueType":"triggerId"}],"x":200,"y":240,"wires":[["0c9e9cbf654cd5d7"],[]]},{"id":"0c9e9cbf654cd5d7","type":"api-current-state","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Jiri not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":2,"outputs":2,"halt_if":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","entity_id":"person.jiri","state_type":"str","blockInputOverrides":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entity"}],"override_topic":false,"state_location":"payload","override_payload":"msg","entity_location":"data","override_data":"msg","x":410,"y":240,"wires":[["2935c4652f0426c8"],[]]},{"id":"2935c4652f0426c8","type":"api-current-state","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Mira not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":2,"outputs":2,"halt_if":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","entity_id":"person.mira","state_type":"str","blockInputOverrides":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entity"}],"override_topic":false,"state_location":"payload","override_payload":"msg","entity_location":"data","override_data":"msg","x":600,"y":220,"wires":[["afb2ca06bce658b2"],[]]},{"id":"afb2ca06bce658b2","type":"api-current-state","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"Jakub not home","server":"1c1ccadc.716d65","version":2,"outputs":2,"halt_if":"home","halt_if_type":"str","halt_if_compare":"is_not","entity_id":"person.jakub","state_type":"str","blockInputOverrides":false,"outputProperties":[{"property":"payload","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entityState"},{"property":"data","propertyType":"msg","value":"","valueType":"entity"}],"override_topic":false,"state_location":"payload","override_payload":"msg","entity_location":"data","override_data":"msg","x":800,"y":180,"wires":[["fe72b99b8876065f"],[]]},{"id":"fe72b99b8876065f","type":"api-call-service","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"svetla off","server":"1c1ccadc.716d65","version":3,"debugenabled":false,"service_domain":"light","service":"turn_off","entityId":"group.light","data":"","dataType":"jsonata","mergecontext":"","mustacheAltTags":false,"outputProperties":[],"queue":"none","x":980,"y":140,"wires":[[]]},{"id":"54f66db3ca62c293","type":"cronplus","z":"b4c580b58ac7a3a0","name":"v 5 minutě každou hodinu","outputField":"payload","timeZone":"","persistDynamic":false,"commandResponseMsgOutput":"output1","outputs":1,"options":[{"name":"schedule1","topic":"schedule1","payloadType":"default","payload":"","expressionType":"cron","expression":"0 5 * * * * *","location":"","offset":"0","solarType":"all","solarEvents":"sunrise,sunset"}],"x":250,"y":320,"wires":[["0c9e9cbf654cd5d7"]]},{"id":"1c1ccadc.716d65","type":"server","name":"Dubak_HAss","version":1,"legacy":false,"addon":true,"rejectUnauthorizedCerts":true,"ha_boolean":"y|yes|true|on|home|open","connectionDelay":true,"cacheJson":true}]
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Tad »

ja to centralne hlidam jen pres zone.home, když je rovné 0, tak nikdo není doma..
tak jako to ma Lion hlidam sebe s manzelkou a když odejdeme zhasne to světla v určité (naší) části domu, a děti to samé, odejde jedno, vypne se mu světlo, zasuvka v pokojiku a topeni v danem pokoji se hodi do modu Away
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od adamis »

Každý to má udělané nějak jinak, každý má své priority. To zcela koresponduje s tím, co vždy říkám o Node Red: zadejte jeden úkol pěti lidem, každý ho udělá úplně jinak a všem to bude fungovat. To je na tom NR to krásné...
A teď k věci - mám vytvořenou skupinu, kde jsem já a manželka. Jestli to dobře chápu, tak když budeme oba "home", výstup bude "home". Když bude jeden "home" a druhý "not_home", výstup bude stále "home". Až když budou oba "not_home", tak i výstup bude "not_home". Je to tak??
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1609
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 145 poděkování
Dostal poděkování: 194 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatizace když nikdo není doma

Příspěvek od Lion® »

Jo, to je ten NR s kterým si vůbec nevíš rady, viď?

Když to uděláš jako Tad a budete oba doma bude mít zone.home stav 2.
Kdyz nebudete doma nikdo, bude mít zone.home stav 0.
Stačí?

Skupino...
https://www.home-assistant.io/integrations/group/
3 slova do Google, Milane!
IMG_20221113_215722.jpg
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“