Výběr termostatické hlavice na topení

jan.svab
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 25. září 2022, 08:41

Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od jan.svab »

Ahoj, prosím o radu. HomeAssistant si teprve rozbíhám a snažím se naučit, jak s tím pracovat. Zatím mám dva senzory teploty a to je vše :-)
Chtěl bych používat HA na ovládání topení, máme klasické radiátory. Má někdo nějaké vyzkoušené hlavice na radiátory, které se osvědčily a fungují s HomeAssitantem dobře?
Co jsem zatím procházel fórum, tak jsem zjistil, že jsou jednak klasické "chytré" hlavice, které fungují na baterky a jsou dražší a potom "termoelektrické" pohony, které jsou levnější a zdá se, že fungují úplně jinak. Jaký je rozdíl v instalaci? Co všechno k tomu potřebuju ještě přidat, aby to fungovalo?
Chápu to správně, že termoelektrický pohon se přidělá na stávající ventil topení a musí mít jednak 230V přívod a jednak ještě nějaký "chytrý" prvek, který terpve komunikuje s HA? Pokud ano, jak to řešíte? Dlouhé kabely od zásuvky co leží na zemi? Zasekání do zdí nebo vedení lištou až k topení?
Pokud bych nechtěl 230V kabel, tak musím tedy sáhnout k těm standardním chytrým hlavicím na baterky? Co potřebuju k nim? Mám jen Sonoff Zigbee hub připojený přes USB přímo do RPi, budu potřebovat ještě nějaký jiný hub speciálně pro to vytápění? Je nějaká značka, která je vyzkoušená, že funguje s HA spolehlivě?
Sorry za hodně otázek, snažím se v tom zorientovat a jsem teprve na začátku, takže většině věcí v různých vláknech diskuze tady moc nerozumím. Díky za vás čas.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od Pete30 »

Používám hlavice Tado. Každá hlavice je na 2 baterie AA a výdrž cca 2 roky (topné sezóny).
V setu co jsem kupoval je HUB a hlavice viz https://www.alza.cz/tado-chytra-termost ... 103987.htm
Kupoval jsem v akci za 2400Kč, ale je to již 3 roky.
Integrace do HA bez problému, má svoji nativní integraci pod HA. Kompletní ovládání režimů, detekce otevřeného okna.
Funkce bez problémů, prostě nainstaluj a zapomeň :D. Pokud chci topit tak jednoduše na tabletu spustím režim topení nebo ho řídí automatizace.
Instalace na topení snadná, sada obsahuje spoustu adaptérů na různé ventily, jen sundáš stávající hlavici, vybereš adaptér a nasadíš na ventil ( sama se zkalibruje) a v aplikaci pro android je načteš potom nainstaluješ integraci Tado do HA a ona si je najde sama a vytvoří hromadu entit, které potom používáš v automatizaci na karty lovelace atd.
Po 3 letech žádný problém, žádné nevzhledné kabely jen upozorním že je to cloudový režim. Jde to i pouze místně, ale nezkoušel jsem.
termostaty2.png
termostaty.png
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

jan.svab
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 25. září 2022, 08:41

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od jan.svab »

Díky, to vypadá hodně dobře. Jakým protokolem to komunikuje s tou základnou? Asi to není Zigbee, že? Je to něco jejich vlastního? Preferoval bych asi Zigbee, ale když nepůjde jinak, vezmu i něco jiného, hlavně aby to fungovalo spolehlivě. Recenze na NetAtmo nebo Immax jsou dost strašné...

A chápu to správně, že tohle nijak neřídí kotel jestli topí nebo ne, pouze radiátory, je to tak?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od Pete30 »

Na kotel prodávají termostat https://www.alza.cz/tado-smart-thermostat-d5656790.htm, ten nevlastním používám jen hlavice.
Hlavice komunikují s HUB který je připojen na lan síť a HA je vidí na síti, jinak komunikace (netuším na čem běží) je možná i přes Homekit (nativní v HA) a tím je máš pouze v lokální síti. Přes Homekit, ale přijdeš o plánování které je prostřednictvím cloudu, to se dá vyřešit automatizací.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od PepYk_ »

Pete30 píše: 25. září 2022, 10:50 Používám hlavice Tado. Každá hlavice je na 2 baterie AA a výdrž cca 2 roky (topné sezóny).
Hlavice nehlavice, máš doma ale pěknou zimu :-)

janchan
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 84
Registrován: 11. květen 2022, 18:54
Dal poděkování: 69 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od janchan »

Používám ZigBee Termostatické Hlavice HY368RT - Tuya.
Jsou spolehlivé, ale mimo aplikaci Tuya jsou v HA dost omezené na nastavení.
Mám vytvořennou jednoduchou automatizaci s externím měřením teploty a s čidlem na okně pro info když je otevřeno, která funguje ale někomu může vadit že v HA není vše co app nabízí.
Co jsem se díval, tak Tado hlavice jsou na tom s integrací do HA zřejmě lépe.
APP
Screenshot_20220925-174012_Smart Life.jpg
Screenshot_20220925-174012_Smart Life.jpg (15.64 KiB) Zobrazeno 660 x
Screenshot_20220925-173903_Smart Life.jpg
Screenshot_20220925-173903_Smart Life.jpg (17.72 KiB) Zobrazeno 660 x
HA
nastaveni v HA 1.jpg
nastaveni v HA 1.jpg (16.06 KiB) Zobrazeno 660 x
nastaveni v HA 2.jpg
teploty hlavice.jpg
teploty hlavice.jpg (20.13 KiB) Zobrazeno 660 x
rednode.jpg

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od Pete30 »

PepYk_ píše: 25. září 2022, 17:56
Pete30 píše: 25. září 2022, 10:50 Používám hlavice Tado. Každá hlavice je na 2 baterie AA a výdrž cca 2 roky (topné sezóny).
Hlavice nehlavice, máš doma ale pěknou zimu :-)
Připravoval jsem 4 solární panely na balkón a měl jsem otevřeny dveře ven tak to vychladlo :lol: :lol: :lol: a připravuju se na energetický masakr, kdo se bude otužovat přežije :lol: :lol:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od mamonick »

Konečné téma, které tu můžeme v klidu probrat, když jsou na něj na FB někteří hákliví :lol: :lol: :lol:
Vloni jsem pochytřil celkem úspěšně podlahovku a letos mě čekají radiátory, takže taky se rád dozvím doporučení.

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od Tad »

Připojuji se k @Pete30, používám již několik let Tado, včetně jednotky která si pouští plynový kotel a žádný problém, maká to jak blbý ;)
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

jan.svab
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 25. září 2022, 08:41

Re: Výběr termostatické hlavice na topení

Příspěvek od jan.svab »

Super, Tado tedy vypadá dobře, akorát je to neskutečně drahé. Dát přes 20000 za systém chytrého vytápění, to se bude dlouho vracet i při dnešních cenách energií.

@Tad: Jak přesně funguje ten termostat pro kotel? Mohu si nastavit teplotu na kterou má kotel topit? A ohřívání teplé vody? Nebo to umí jen zapnout/vypnout?

Chci se ještě zeptat, jestli má někdo vyzkoušenou funkci offline, bez cloudu. Jde to bez cloudu zaintegrovat do Home Assistenta? Pokud ne a HA funguje jen když má připojení ke cloudu výrobce, co se stane při výpadku internetu? Přestane to fungovat? Ventily skončí otevřené nebo zavřené? Nebo to bude fungovat na poslední nastavenou teplotu?
Umí hlavice i zpátky do HA hlásit, jestli jsou otevřené nebo zavřené případně na kolik procent otevřené?

Odpovědět

Zpět na „Zařízení“