Vodoměr ER-AM + bateriový WiFi snímač průtoku s SHELLY DOOR/WINDOW 2

Ucelené projekty, návody a postupy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Pete30 »

Všiml jsem si že ty vodiče které hodláš připojit k impulznímu snímači máš paralelně ke stávajícímu kontaktu.
V jakém stavu je stávající kontakt když u něj není magnet ? Pokud je sepnutý nebude to fungovat a musíš ho odstranit.
Další otázkou je jestli hodnota 30R není vysoká a změna z 30R na 200M (podle specifikace impulzního snímače) dokáže aktivovat senzor místo jazýčkového kontaktu co je na desce.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Lion® »

Pete30 píše: 30. srpen 2022, 21:19 Všiml jsem si že ty vodiče které hodláš připojit k impulznímu snímači máš paralelně ke stávajícímu kontaktu.
V jakém stavu je stávající kontakt když u něj není magnet ? Pokud je sepnutý nebude to fungovat a musíš ho odstranit.
Další otázkou je jestli hodnota 30R není vysoká a změna z 30R na 200M (podle specifikace impulzního snímače) dokáže aktivovat senzor místo jazýčkového kontaktu co je na desce.
tyjo, to mě nenapadlo :roll: ... zítra zkusím odstranit ... každopádně připojení modulu změní stav sensoru
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Pete30 »

V tom případě je kontakt rozepnutý jinak by se nezměnil stav a senzor by nereagoval.
Dokážeš nějak simulovat ten impuls a udržet ho z 30R (zavřeno) na těch 200M (otevřeno) ? Zase podle specifikace je max. frekvence pulsu 4Hz aby to bylo stabilní a trvá pouze 250ms.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Lion® »

Pete30 píše: 30. srpen 2022, 21:42 V tom případě je kontakt rozepnutý jinak by se nezměnil stav a senzor by nereagoval.
Dokážeš nějak simulovat ten impuls a udržet ho z 30R (zavřeno) na těch 200M (otevřeno) ? Zase podle specifikace je max. frekvence pulsu 4Hz aby to bylo stabilní a trvá pouze 250ms.
Nedokážu ho udržet.

Dát něco mezi modul a senzor? Optočlen, nebo cosi?
Už vím z FCB, že to nezvládá ta Shelly.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Pete30 »

Zatím mě nic nenapadá, ale optočlenem si nepomůžeš protože potřebuješ napěťový výstup kterým rozsvítíš ledku v optočlenu a na druhé straně se ti zase spíná polovodič který je napájen a to žere baterku a nic neřeší. Na výstupu toho impulsního snímače je nějaké napětí nebo tam lze měřit jen ten odpor ?
Vůbec netuším jak to funguje uvnitř, jestli je tam nějaký spínací tranzistor nebo něco jiného. To samé netuším jak funguje ten senzor , jestli přes ten kontakt svede nějaké GPIO na GND nebo na něj přivede + napětí.
Jak už se tady někde psalo pokud snímač používá spínání na GND a senzor taky potom by to šlo ze snímače na GND senzoru druhý konec snímače na jeden konec spínače senzoru na ten správný který vede ke GPIO. Teď mě napadlo jen prohodit mezi sebou vodiče u senzoru od snímače, jestli tím původním zapojením co jsi udělal to nesvedeš rovnou na GND - GPIO a tím ho sepne na stálo, vyzkoušej za to nic nedáš.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od kiklhorn »

Nemáš jen prohozené dráty? Vzhlem k tomu že to není kontakt jako takový ale mosfet co tahá k zemi tak strany kontaktu nejsou rovnocené.
GND na GND - pískni si která strana jazýčkového kontaktu je připojená na "-" baterky
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Pete30 »

To si myslím taky, psal jsem to výše ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Lion® »

Pete30 píše: 30. srpen 2022, 23:45 To si myslím taky, psal jsem to výše ;)
kiklhorn píše: 30. srpen 2022, 23:40 Nemáš jen prohozené dráty? Vzhlem k tomu že to není kontakt jako takový ale mosfet co tahá k zemi tak strany kontaktu nejsou rovnocené.
GND na GND - pískni si která strana jazýčkového kontaktu je připojená na "-" baterky
Modul jsem odpojil a měřil na Shelly:
"-" baterie vs. bílý vodič 0,2 ohm : GND z Shelly je skutečně bílá.
Mezi GND a GPIO bílá vs. černá (strany jazýčkové relé ), Shelly je 2,5 V
Na imp. modulu:
Bílá vs. zelená defaultně 36,5 ohm, impuls je (co mi měřák stihne zaznamenat) 1,5 V

Bylo by řešení přeprogramovat?
Programming impuls module AT MBUS NE.zip
(776.83 KiB) Staženo 20 x
Tak jsem udělal pokus.
Místo impulsního modulu jsem k dveřnímu senzoru připojil switch. Nechal jsem ho ovládat automatizační z HA a Shelly bezpečně pozná impuls "2 ms" (nastaveno automatizací).
Pozná i tři (víc jsem nezkoušel) po sobě jdoucí takovéto impulsy, jen mezi nimi musí být oněch již zmiňovaných 250ms.
Z toho vyplývá, že ten impulsní modul na vodoměru by musel posílat impuls "rozpojeno" dlouhý nejméně 250 ms, a to neposílá. Pracuje to prostě vzájemně opačně.

Závěr tedy:
Shelly door window 2 je schopen hlásit "spojeno" na základě velmi krátkého impulsu, další začátek impulsu ale může přijít až za více než 250 ms po skončení impulsu předchozího. To je na vodoměr v pohodě, 4 litry za vteřinu doma asi nikdo nestáčí. Pokud by impulsní modul posílal krátké impulsy "spojeno" bylo by to v pohodě.
Jenže impulsní modul posílá defaultně impuls "spojeno" a velmi krátký (méně než 250 ms) impuls "rozpojeno". Proto Shelly následující impuls "spojeno" nevidí.
Obě zařízení vzájemně pracují přesně opačně.
Možná lze impulsní modul přeprogramovat pomocí nějaké USB M-BUS, ale do toho investovat nehodlám.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od tiimsvk »

Možno sa zle teraz opýtam, ale ty máš inštalovaný vodomer s magnetickým senzorom? Lebo ja nemám takú vyhodu preto výššie ako píšem som použil optický senzor.

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vodoměr - bateriový odečet

Příspěvek od Lion® »

nechci se zatím svého řešení vzdát i když jsem se svými "ne"zkušenostmi v koncích

mohlo by mi pomoc toto:
https://www.laskakit.cz/nizkoprikonovy-casovac-tpl5110/
že bych nějak prodloužil ten krátký impuls pro Schelly?

nebo něčím vzájemně prohodit vlastnosti těch impulsů modulu (na dlouhý "rozpojeno" krátký "spojeno")

???
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Odpovědět

Zpět na „Komplexní projekty“