Měření hladiny vody ve studni?

www
budis
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 16. červenec 2022, 13:13

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od budis »

Chápu, ale vzhledem k tomu, že ve studni mám čerpadlo se spínacím plovákem, tak celkem poznám, že není voda, když čerpadlo nesepne. Abych poznal, zda je nebo není voda stačí kouknout do studny, na to nepotřebuji bastlit sensor :D

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od Tad »

No tak to je jiná situace, já mám vodárnu ve sklepě a ve studni jen sací koš... Takže u mě může dojít k zadření čerpadla pokud není voda... U tebe to moc nechápu protože to jednoduše vypne plovák a víš že jsi na suchu ;) na to nepotřebuju vědět kolik je tam vody ... Někde jsem četl o čidlech které měří tlak vody a podle toho se dá spočítat objem "v nádrži" ale teď to nemůžu najít ;)
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

budis
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 16. červenec 2022, 13:13

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od budis »

Tak řeší se tu různé senzory a měřiče. Taky nemusím třeba měřit rychlost větru, když sám poznám, jestli fouká či ne. Nebo poznám, zda mi je teplo či zima, tak nač teploměr :D

Rád bych měřil, třeba kolik ubylo vody, když zaliju trávník nebo o kolik se zvedne hladina, když pár dní prší atd. Pro někoho možná těžko k pochopení, ale neřeší se tu právě takové vychytávky?
Naposledy upravil(a) budis dne 18. srpen 2022, 11:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 470
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 53 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od Tad »

Tak použij to co jsem psal já, aby to dobře měřilo potřebuješ mít senzor cca 4 m hluboko, od senzoru k řídící desce je originál kabel 1,5 nebo 2,5 metru, z řídící desky k ESP už je to jedno abys ho dostal někam nahoru kde bude mít signál...
ps. zkoušel jsem znovu hledat to tlakové čidlo ale fakt ho nemůžu najít :(
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 835
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 75 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od tiimsvk »

Ultrazvukovy senzor je super ake musis ho umiestnit hlbsie odtial kable k esocku s pullup resistormi na tx rx senzore a signal jednoducho s externou antenou a predlzivacim kablom... tlakovy senzor pouzivam na vlastnej domacej studni je to tento typ staci nakakibrovat na adc pine. A samozrejme voltage divider z 5v na 3.3 max... skutocnosti dosiahnes max 4.5v na vystupe pri beznom pouzivani.

https://a.aliexpress.com/_mK22EAu


Pouzivam to ako dodatocnu ochranu pri zlyhani mechanickeho senzoru
20220620_100535.jpg

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 191
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od mamonick »

tiimsvk píše: 18. srpen 2022, 13:23 ... tlakovy senzor pouzivam na vlastnej domacej studni je to tento typ staci nakakibrovat na adc pine. A samozrejme voltage divider z 5v na 3.3 max... skutocnosti dosiahnes max 4.5v na vystupe pri beznom pouzivani.
Kde máš ten tlak. senzor umístěn? Jestli správně chápu princip měření výšky hladiny, pak by měl měřit tlak u dna...

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 835
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 75 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od tiimsvk »

Ako som pisal je to domaca vodarnicka takze senzor tlaku je zasrobovany do vystupnej odbočky na potrubi. Nemam klasicku studnu ale narazanu cize trubka do zeme.

A dal som tam este ochranu tepkoty cerpadla, teplotu motora, teplotu vody, spotrebu. Takze pri behu na sucho sa prehreje cerpadlo a vipne sa, pri utrhnuti ojnice mezdi cerpadlom a motorom sa prehreje motor a vipne sa, pri znizeni tlaku pod uroven sa tiez vipne, a este je tam cas bezania a aktualna spotreba a detektor uniku vody...

Plus je tam senzor bmp680 ktory meria celkove prostredie v Pivnici kvoly plynu mam tam umiestneny kotol

Keď si to teraz citam začínam mat pocit ze som paranoidny 🤣

Este k studni
Ten tlak asi u dna by bolo fajn merat ale podla mna by stacilo jednoducho dvoma kablami a odporom merat stav v urcitek vyske ci je voda alebo nie

Amfet
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 14
Registrován: 31. prosinec 2021, 21:06
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od Amfet »

Já se chystám vytvořit si něco takového www.xpablo.cz/?p=1520
Měření hloubky vody ve studní na základě měření váhy trubky nadlehcovane vztlakovou silou závislou pravě na velikosti vodního sloupce.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 905
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od kiklhorn »

Co zkusit ToF? VL53L4CX je do 6m
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Amfet
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 14
Registrován: 31. prosinec 2021, 21:06
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření hladiny vody ve studni?

Příspěvek od Amfet »

Výborny sensor, o měření vzdálenosti jsem přemýšlel, ale ultrazvuk ve studni nejde použit a i další tipy mě taky odradily. Díky za tip. Neřesil jsi náhodou ještě kombinaci s ESPHome a d1 mini?

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“