Voltage divider a napajanie

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Voltage divider a napajanie

Příspěvek od tiimsvk »

Ahojte je to trochu mimo esphome ale je to súčasťou budovania :)

Original som chcel prerobiť synovi vláčik z nabájanie tuškových batérií na napájanie z klasikej batérie s možnostou nabíjania cez usb.
Na nabijanie a ochranu batérie som použil klasický modul tp4056 ale nakoľko batéria má 3,7-4,2 volta tak som chcel pomocou dvoch odporov znížiť volty. čo sa aj podarilo na pekné 3V ale akosi po zapojení nič nefunguvalo a po odmeraní tam bolo necelý 1V. Vie mi niekto pomocť so zapojením respektíve vysvetliť tento jav prečo sa to deje?

Pretože ak by to fungovalo vedel by som to použiť aj pri budovaní esphome (kde to puživam pri sledovaní stavu batérie na pine ADC)

Nie som elektrotechnik iba laik za pomoci googla :D
Ďakujem za odpovede.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od Pete30 »

Jev ti vysvětlím: předpokládám že jsi pro snížení napětí použil 2 odpory jako napěťový dělič? To je hezké, ale problém je v tom že na výstup připojíš ten vláček který má proudový odběr x a na odporech vznikne úbytek napětí vlivem zátěže(vláček), proto máš na výstupu 1V.
Toto bych řešil pomocí nějakého regulátoru na výstupu pokud se chceš striktně držet těch 3V, ale jinak pokud změříš nový tužkový článek zjistíš že má 1,6 až 1,7V ;) proto bych to vůbec neřešil.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od tiimsvk »

Ano pouzil som nakoniec jednoduchy regulator ams1117 problem je ten ze funguje pri vyssom vstupnom napati takze vlacik kratsie funguje. Ktory regulator by sa dal použiť, ktorý ma na vstupe 2,7V (alebo 3V) a na vystupe 3V alebo 3.3V fix nakolko baterie su bezne od 3-4,2V, ktoré pouzivam.
A hlavne ktorý zvladá aspon 1A a viac.
Dik

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od kiklhorn »

Chtěl jsem se tu rozepisovat, ale zkrátím to - lineární regulátory - třeba ten 1117 - přebytek protopí. Další možnost jsou měniče.
Na uvedený rozsah napětí potřebuješ nějaký buck/boost nebo flyback měnič.
Podívej se

Otázka - vláček má v sobě nějakou elektroniku nebo jen motor? Jen jestli má vůbec cenu řešit nějakou regulaci napětí.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od tiimsvk »

Dik za onfo video pozriem. Problem je ten ze mam pocit ze som skupil asi vsetky možné meniče na aliexprese 🤣 a zatial som nenasiel tak multifunkcny aky by mi bolo treba nakolko chcem asi vela veci naraz
Priklad: Solarne nabijanie panel 30V nabijanie aj pri zamracenej oblohe vystup uz pri 3v detekuje a nnabije aj ked malo. Nabija bateriu 3.7v s ochrannym modul vystup 5v aspon 2a. Toto vsetko mam aplikovane v meteostanici. Šialenosť 🙂. Mozem potom hodiť aj konkretne moduly.

Čo sa týka vlacika je to len motor predpokladam ze 2.5voltovy a ledka plus vipinac a dva odpory jeden na motor a druhy na ledku. A Trochu som sa bal zapojiť priamo na to 4.2 voltovu bateriu pri plnom nabiti. Ked vláčik je vstavany na 2x AAA Batérie.

https://www.ikea.com/sk/sk/p/lillabo-lo ... -50320056/

Musim uznať ikea ma odolne hračky proti rozbitiu keď vidim co ten moj maly s tym robi 🤣

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od kiklhorn »

Hm. žádná elektronika. Když už bych nešel do něčeho spínaného tak namísto 1117 bych dal do série s aku jednu nebo dvě usměrňovací diody (cca 5A a víc ať je to nesmrtelné) a víc to neřešil. Každá ti sundá zhruba 0,7V
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Voltage divider a napajanie

Příspěvek od tiimsvk »

Dobry napad dnes mi prisli zenderove diody roznej hodnoty myslis ze by boli fajn

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“