ESPhome a posledná známa hodnota

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 835
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 75 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od tiimsvk »

Ahojte ako napísať kód napriklad pre teplomer tak aby pri nedostupnosti senzoru držal poslednú nameranú hodnotu napriklad 5minut až potom vypísal ako nedostupné alebo neznáme?
ďakujem

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3455
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od Pete30 »

Pravděpodobně to jednoduše nejde vyřešit protože například teplotní senzor dallas když nepřipojíš a spustíš esp bude stav NaN, ale když je připojen a v průběhu měření se odpojí zůstane jeho poslední naměřená hodnota zmrazena a žádné NaN a ty vlastně nezjistíš že se odpojil ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 905
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 108 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od kiklhorn »

Počítám že by to možné být mělo, protože předchozí a současný stav se uchovává a i čas aktualizace stavu.
Jen cesta kudy bych to asi zkoušel: Na úrovni HA a ne ESP zařízení protože odpojené zařízení asi nic nepošle...
Udělat si vlastní senzor a skript a do senzoru kopírovat požadované z původního reálného senzoru nebo nastavit N/A.
Vývojářské nástroje, události.
Dokumentace: https://www.home-assistant.io/docs/conf ... ate_object
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3455
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od Pete30 »

Hezká představa, ale možná pro IT ne pro běžného uživatele, už vidím sám sebe jak si vytvářím vlastní senzor a skript to bych na tuto funkci NaN raději zapoměl :lol: :lol:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od ringo »

Dobrá "vojebávka" jak se vyhnout pro mě zatím šílené syntaxi v HA je udělat si SQL senzor který vyčítá data z databáze - tím by se dalo asi i jednoduše vyřešit toto zadání. Hodnota čidla bude v tabulce STATES a je tam i pole LAST_updated takže by to asi nemělo být složité. Mě se takto podařila jednoduše vytvořit denní kumulace spotřeby klimatizace DAIKIN, kde senzor dává info o spotřebách za poslední půlhodinu a dlouho jsem tápal jak na to :-)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3455
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od Pete30 »

Je hezké že jsi si udělal senzor na vyčítání dat a co takhle udělat návod jak na to , to by pomohlo nejvíce ;)
Pokud nebude přispívat nápady atd více uživatelů tak to můžeme za chvilku tady zabalit :(
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od ringo »

Pete30 píše: 17. únor 2022, 10:25 Je hezké že jsi si udělal senzor na vyčítání dat a co takhle udělat návod jak na to , to by pomohlo nejvíce ;)
Já bral že to je chronicky známá věc, protože jsem si takto zkopíroval configuraci pro čtení velikosti MariaDb (v mysql se brala velikost souboru). Ale máš pravdu hodím to do samostatného vlákna ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3455
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 373 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od Pete30 »

Ok díky, musíš brát v úvahu že je zde spoustu začínajících uživatelů kteří teprve tápají kde a jak udělat, hlavně pro ty je to určeno, mi si to někde najdeme a nějak to dáme :D
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 835
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 75 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: ESPhome a posledná známa hodnota

Příspěvek od tiimsvk »

No niečo k tejto teme mám aj ja Ten senzor, ktorý potrebujem aby načitaval poslednú znamu hodnotu sú vlastne dva teplomery spočitane a podlene dvoma.
Na esphome je deep sleep zapnuty kedy všetky senzory nejak reaguju na to a uchovávaju hodnotu až do najbližšej aktualizácie ale akonáhle sa jedná o senzor template tak ten nie
Pri každom zobudení modulu sa stav stane nedostupny a čaká až pokial neprebehne update_interval a nenačitajú sa obe hodnoty z teplomerov.

Kód: Vybrat vše

  - platform: template
    name: "esp_template_temperature"
    icon: "mdi:thermometer"
    unit_of_measurement: "°C"
    lambda: |-
      return (
        id(bmp280_temp).state
        +
        id(dht22_temp).state
      ) / 2;
      
V ha to myslite niečo v takomto znení?

Kód: Vybrat vše

temp_average:
        unit_of_measurement: '°C'
        value_template: "{{ (states('sensor.esp_template_temperature') | ) | round(2) }}"
         

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“