Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
Kiwi
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 21
Registrován: 30. září 2022, 14:38
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Kiwi »

Tak jsem se po dlouhé době odhodlal ke konsolidaci kódu a napsání tohoto jednoduchého návodu, podle kterého by to snad měl v HA zprovoznit i začátečník. Přidány jsou tam sensory pro EPS, teplota Solaxu a data se vyčítají přes rest, u kterého funguje scan interval.
Otázkou je jestli je ještě zájem, protože Solax Modbus integrace s novým FW na WiFi modulu chodí přes WiFi docela dobře a umí data i nastavovat.

Všechno jsem dal do jednoho souboru, jehož obsah stačí vložit do configuration.yaml. Pokud už v něm nějaké vlastní konfigurace máte, pak je potřeba vkládat jednotlivé bloky do daných sekcí (rest, sensor, template, ...). Jediné co stačí nastavit, je v rest na začátku kódu IP adresa a SN WiFi modulu (stačí jednou, oproti minulému kódu podstatné zjednodušení ;) ).
Tím získáte velké množství sensorů, které pak můžete použít na zobrazení na dashboardu nebo v automatizacích.
Na konci kódu je pak nastavení pro (ne)ukládání dat do databáze HA. Vzhledem k tomu, že dat je při krátkém časovém refreshi hodně a většinu nebudete do budoucna potřebovat a slouží jen pro online náhled, tak je lepší je ani neukládat. Navíc to šetří SD kartu nebo SSD, pokud máte data na těchto médiích :-)

Pro správnou funkci Energy panelu je pak jej nutné v Nastavení - Ovládací panely - Energie nakonfigurovat podle obrázku.

Příklad panelu je na druhém obrázku a jeho kód stačí vložit na konec do konfigurace dashboardu: Tři tečky vpravo nahoře - Upravit ovládací panel - Editor kódu nastavení a uložit, případně upravit hodnoty ukazatelů podle konfigurace vaší FVE. Na panelu je použitá komponenta Tesla style solar power card, která se instaluje přes HACS, pokud ji nechcete, její kód prostě vynechejte. Berte to jako příklad nebo základ panelu, předpokládám, že každý si to upraví podle sebe. Pro další inspiraci, já tam třeba mám i předpovědi svitu slunce nebo spotové ceny energie, ale to už jsou jen běžně dostupné doplňky HA.
Přílohy
solax-G4.yaml
(30.68 KiB) Staženo 253 x
panel.yaml
(19.56 KiB) Staženo 209 x
energy.png
panel.png

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od kiklhorn »

Kiwi píše: 30. duben 2023, 19:04 Všechno jsem dal do jednoho souboru, jehož obsah stačí vložit do configuration.yaml. Pokud už v něm nějaké vlastní konfigurace máte, pak je potřeba vkládat jednotlivé bloky do daných sekcí (rest, sensor, template, ...).
https://www.home-assistant.io/docs/conf ... /packages/
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

mitch.mb
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 04. květen 2023, 19:44

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od mitch.mb »

Zdravím,
mám dotaz. Nemáte někdo vyřešené sensory pro Solax Wallbox? Našel jsem na Githubu ( https://github.com/nazar-pc/solax-local-api-docs ) sice popis jednotlivých hodnot, ale moje znalosti asi nejsou tak dokonalé, abych ty sensory dokázal vytvořit. Zkoušel jsem načíst live data z wallboxu a hodnoty jsem dostal, takže to funguje. Jen to ještě nějak rozsekat.

Má to již někdo hotové a byl by tak laskavý a poskytl?
Předem díky moc.

Cabakos
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 2
Registrován: 12. březen 2023, 18:48
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Cabakos »

Kiwi píše: 30. duben 2023, 19:04 Tak jsem se po dlouhé době odhodlal ke konsolidaci kódu a napsání tohoto jednoduchého návodu, podle kterého by to snad měl v HA zprovoznit i začátečník. Přidány jsou tam sensory pro EPS, teplota Solaxu a data se vyčítají přes rest, u kterého funguje scan interval.
Ahoj, můžu se zeptat jak jsi získal (vytvořil) senzory včerejší statistiky (sensor.solax_grid_in_yesterday)?
Já tam nic takového nemám. Díky.

Kiwi
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 21
Registrován: 30. září 2022, 14:38
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 11 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Kiwi »

Cabakos píše: 13. květen 2023, 12:45 Ahoj, můžu se zeptat jak jsi získal (vytvořil) senzory včerejší statistiky (sensor.solax_grid_in_yesterday)?
Já tam nic takového nemám. Díky.
Je to jen snapshot denních hodnot těsně před půlnocí :D
V kódu to najdeš pod poznámkou ### Yesterday's statistics ###

otava5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 19. prosinec 2022, 11:40

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od otava5 »

Kiwi píše: 14. květen 2023, 13:11
Cabakos píše: 13. květen 2023, 12:45 Ahoj, můžu se zeptat jak jsi získal (vytvořil) senzory včerejší statistiky (sensor.solax_grid_in_yesterday)?
Já tam nic takového nemám. Díky.
Je to jen snapshot denních hodnot těsně před půlnocí :D
V kódu to najdeš pod poznámkou ### Yesterday's statistics ###
Mohu taky poprosit o návod jak vytvořit senzory pro včerejší statistiky? Předem díky ;)

lokal
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 06. listopad 2022, 16:28
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od lokal »

Díky moc Kiwi za poskytnutí souborů,
vše funguje super...pouze jedna entita se mě nechce zobrazovat, stále to píše že není dostupná.

Jedná se o teplotu střídače - entity: sensor.solax_inverter_temperature_inner

Má někdo nějaký nápad proč se to nezobrazuje ? Tohle bych zrovna uvítal funkční :-)

Díky za pomoc

Salada71
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 20
Registrován: 20. únor 2023, 12:30
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od Salada71 »

Já tam mám toto a funguje to:

solax_inverter_temperature:
friendly_name: "Solax Inverter Temperature"
value_template: "{{ state_attr('sensor.solax', 'Data')[46] | int(default=0) }}"
unit_of_measurement: "°C"
icon_template: "mdi:thermometer"
device_class: "temperature"

lokal
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 06. listopad 2022, 16:28
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od lokal »

Salada71 píše: 05. červen 2023, 15:24 Já tam mám toto a funguje to:

solax_inverter_temperature:
friendly_name: "Solax Inverter Temperature"
value_template: "{{ state_attr('sensor.solax', 'Data')[46] | int(default=0) }}"
unit_of_measurement: "°C"
icon_template: "mdi:thermometer"
device_class: "temperature"
Mám to samé, a nic, HA hlásí že senzor není dostupný

Edit, musel jsem upravit entitu na kartě, pouze na (sensor.solax_inverter_temperature), už to funguje, díky za odpověď

otava5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 19. prosinec 2022, 11:40

Re: Pomoc s vytvarenim vlastniho sensors.yaml

Příspěvek od otava5 »

Prosím o radu. Jak přidám pohyb kuličky a statistiku pro směr síť - baterie na kartě Energie?
Děkuji
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“