Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
exceeder
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 30. leden 2022, 20:34

Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Příspěvek od exceeder »

Já si pohrávám s myšlenkou, že všechny světla budou natvrdo propojené na fázi, tj. pokud by byla hloupá tak by svítila pořád.
Kombinace kdy relé odpojuje proud z chytré žárovky se mi nezdá vhodná, mi třeba hue nenabíhaly se správnou teplotou, zapomínaly stavy aj. peripetie.
Pak je zapojení skoro šumák. Relé v např. sonoff mini se nepoužije (fáze se spojí na L in, L out zůstane neosazen) a budou se spínat jen kontakty S1 S2, zbytek je o automatizaci.

Výhody: předvídatelné chování při ovládání spínačem i z aplikace
Nevýhody: Pokud se rozsype gateway tak si nerozsvítíte

Ps. nenašel jsem žádné napájené zigbee zařízení do krabičky které by mělo právě jen fázi, nulák a ty kontakty pro tlačítka bez relé za rozumnou cenu.
Kromě Philips Hue Wall Switch Module přes 1000 Kč / ABB friends of hue 2000 Kč. První je naprd neb baterie a druhý si prý vyrobí proud při pohybu tlačítka.
Přílohy
ImgW.jpg

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Schodiště se stávajícími spínači (schodišťák, křížák)

Příspěvek od kiklhorn »

Projdi si https://zigbee.blakadder.com/switches.html
Třeba některá z Aqara T1...

Osobně to řeším jednoduše.
- Kde mám napájení použiju nějaké wifi (Shelly/Sonoff) s měřením spořeby. Relé využiji vždy (u shelly režim detached), pokud je na konci zigbee světlo tak relé je stále zapnuté a v HA si jej přesunu do nějakého "servisního" panelu. Pokud vyměním Hue za hloupou žárovku tak relé přesunu do "ovládacího" panelu.

- Kde nemám napájení použiju zigbee - senzory, přídavné vypínače.
Jako zigbee routery mi bohatě stačí světla.

O logiku se mi starají automatizace, v závislosti na senzorech přítomnosti. Pokud jsem doma sám a vcházím do ložnice tak tlačítko u vchodu vypne veškeré osvětlení, pokud sám nejsem tak vypne jen místnost ze které vcházím.
Podobně pokud 15 minut nikdo není doma tak vypne vše včetně televizí.

Momentálně zprovozňuji čítače osob po místnostech a spolu se senzory osvětlení na to navážu další automatizace. Takový příklad - je tma, někdo už v ložnici je, vcházím = na světlo nesahej nebo rosviť orientační červenou. Nikdo není = rozsviť.

Trochu jsem odbočil, zpět ke schodišťákům.
Možná absolutně kacířská myšlenka - každý z vypínačů je umístěn na jiném místě, tak by měl být "samostatný".

Představa - mám k dispozici obsazenost místností osobami, světelné podmínky, stav světel. Většinu poté zvládnou automatizace. Každý ruční vypínač je pak jen doplněk který (v závislosti na tom kde je umístěn) by chování systému mohl modifikovat a ne jen kopírovat chování hloupé instalace typu "rozsviť jednu žárovku".
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

exceeder
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 30. leden 2022, 20:34

Re: Schodiště se stávajícími spínači (schodišťák, křížák)

Příspěvek od exceeder »

Tak to máš vymazlené. Já zatím zůstanu u klasických spínačů tango, žádné senzory pohybu nebo ovládání hlasem. Chci se vyhnout všemu co jede přes WiFi, pokud to neumí Thread.
Prioritně řeším topení, termostat switch termopohon a pravidelné spínání cirkulace, výhledově chci injectovat Open Therm.
Světla, je fajn si vypnout nebo zapnout světlo z postele gauče nebo nastavit na večer všude jinou teplotu než přes den.
Ta možnost mít relé sw stále na ON mne zaujala, jak toho docílit? Teda můžu zkusit nastavit akci při vypnutí znovu zapni ale to dojde ke krátkému odpojení proudu, ne?
K testu mám ZigBee
Sonoff ZBMINI
TuYa WHD02

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Příspěvek od Lion® »

________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Schodiště se stávajícími spínači (schodišťák, křížák)

Příspěvek od kiklhorn »

exceeder píše: 02. únor 2022, 01:29 Ta možnost mít relé sw stále na ON mne zaujala, jak toho docílit?
Shelly to má přímo v nastavení, U dalších předpokládám také není fyzicky spojeno tlačítko s relé, ale každé visí na jiném pinu. Takže otázka firmware, které ale asi u těch tvých zb není k dispozici...
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Kharuda
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 12. únor 2022, 14:35
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Příspěvek od Kharuda »

Ahoj,
já jsem v tomhle obory úplný začátečník. Teprve začínám objevovat kouzlo HA :) Tak kdybych napsal nesmysl tak mě nekamenujte :)

Já bych chtěl také světla ovládat z HA a nebo pomocí spínače v případě že HA neběží nebo mi lehne ConBee nebo jiná událost.

Aktuálně (současné zapojení jen drátama) to máme doma řešené tak že od světla ke světlu jde kabel L,N,PE a od něj je vždy napojena fáze do vypínače z vypínače zpět k žárovce a N rovnou k žárovce. Kabel pokračuje pořád dál k dalším světlům. (Viz první schéma)

řešení které si představuju spočívá v tom, že chytré zigbee relé umístím přímo do světla, takže fázi zapojím do Lin a N zapojím do Nin Lout a Nout jdou rovnou do žárovky. a původní kabel který vedl fázi do vypínače a zpět teď zapojím na tom relé do S1 a S2 - to jsou vstupy spínače ve kterých není fáze. Stačí že spínač tyto vstupy sepne a relé sepne silový okruh - samotný okruh do spínače S1-S2 je bez napětí, takže i když se vrtáte ve vypínači nedostanete ránu :D . (druhý obrázek)

Výhoda je že to funguje i bez HA nebo bez brány. Vyzkoušel jsem to hned jak mi to přišlo aniž bych ten zigbee modul integroval do HA a hned spínal na povely v S1-S2.
Další výhoda je, že i v případě schodišťového zapojení pořád stačí jedna krabička ve světle a ten schodišťový okruh je zase jen mezi S1-S2 a tam můžou zůstat staré hloupé vypínače.

Použil jsem na to tohle
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4c4d5FG3qX
koupil jsem 4 balení za 585 kč takže jeden kousek ani ne za 150,- (větší balení je zase výhodnější 10 kusů za 1350,-)
Funguje mi to i v HA přes ConBee II v pohodě se to našlo přes ConBee II a přidalo se to do HA a funguje bez problémů.

Ještě jen dodám že samotné rele je celkem male 4x4x2 cm

Tak třeba jen tak pro inspiraci :)
Schema.png

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Příspěvek od Pete30 »

Jen pozor při dlouhém vedení k S1 - S2, podívej se na rozdělené vlákno ;)
i když u těchto modulů to nemusí být problém, dělá to u sonoff.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Kharuda
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 12. únor 2022, 14:35
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Hloupé klasické spínače nebo spínače chytré

Příspěvek od Kharuda »

Ahoj,
Díky za upozornění, koukal jsem na specifikaci a primo tam uvádějí toto zapojení, takže počítám že s delším vedením problém nebude. (Snad :) )
Screenshot_20220212-203421938.jpg

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“