InfluxDB

Odpovědět
mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

InfluxDB

Příspěvek od mamonick »

V úvodním příspěvku a i v HA dokumentaci obecně se nikde nezmiňuje InfluxDB.
Já ve svých začátcích s HA jsem tuto db nainstaloval jako add-on a data ukládám tam. V čem je tato DB jiná než zmiňované? Výhody/nevýhody?
Díky předem za vysvětlení.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od Pete30 »

Nepoužívám InfluxDB, ale moje představa je že se jedná o samostatný addon stejně jako ESPhome nemá nic společného s HA.
Výhody: možná lepší a detailnější graf, může běžet samostatně na jiném stroji
Nevýhody: není jednoduché dostat graf do lovelace HA
Dnes existují grafové karty do HA které spolupracují s db defaultní v HA a je jednoduché graf přidat a vypadají dobře.
Jak říkám nepoužívám a snad někdo objasní více kdo ho má instalován, používá a třeba se dozvíme něco nového ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od Tad »

používám InfluxDB pro data které následně zobrazuji v Grafaně, co si budeme povídat grafy a přehledy jsou úplně někde jinde než v HA, a to s ní umím úplné základy... Jak píše @Pete30, HA už umí také docela hezké grafy, ale toho kódu než se k tomu dohrabu... Líbí se mi třeba zobrazení historie polohy, to člověk nedostane ani z Google map. Tady pár kliků a je to ;) Používám také "recorder" a do db jdou jen data ze senzorů, které mě zajímají, necpu tam úplně všechno...
Přílohy
grafana.png
grafana1.png
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od Tad »

jo a nenapsal jsem že v té databázi mám celou historii dat, žádných pár dní jako v HA ;)
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od mamonick »

Díky všem za reakci. Tedy jestli jsem to správně pochopil, uvedené databáze
MariaDB ≥ 10.3
MySQL ≥ 8.0
PostgreSQL ≥ 12
SQLite ≥ 3.31.0
se použijí místo interní a data z nich se dají jednoduše vystrčit na dashboard HA, jako z interní db?

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od kiklhorn »

Ano, ještě s poznámkou že MariaDB může jednoduše běžet přímo na HA. (SSD spíše nutností)
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: InfluxDB

Příspěvek od ringo »

Předem se omlouvám administrátorů, ale nějak se nám tu "promíchala" témata, tak reaguji spíše na poslední příspěvek k dané otázce než na název tématu ;)

Každá z uvedených databází může mít pod sebou ještě volbu několika různých databázových enginů. Přičemž tyto databáze v různých verzích používají defaultně různé enginy. Řekl bych že celkový výkon a spolehlivost spíše než volba typu databáze (MYsql, MariaDB) ovlivňje právě ten engine, který konrétní databáze používá. Podle info z internetu tak v posledních verzích jak MYsql tak MariaDB používají stejný engine InnoDB, přičemž tento systém je spíše určen pro potřeby transakci a nemyslím si že by pro HA byl potřeba. Engine Aria (který transakce neumožňuje) ale může být až 4* rychlejší (https://mariadb.com/resources/blog/stor ... oice-aria/) než InnoDB a o kousek rychlejší než MyISAM (který dříve defaultně používala MYSQL). Samozřejmě je otázkou jak jsou ty defautní engine nastaveny při instalacích v rámci HA - jsem ještě nezkoumal.
Je někdo v této oblasti více v obraze aby nám objasnil jak to s těmi databázemi a jejich enginy v HA je?

KarelA
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 20. září 2022, 10:15

Re: InfluxDB

Příspěvek od KarelA »

Ahoj, jsem ohledně HA začátečník a nedaří se mi moc pochopit systém jak přesně HA získává data a pracuje s nimi. Nenašel jsem vhodnější topic, tak to píšu sem.
Aktuálně experimentuju pouze s Shelly 3EM a údaje o spotřebě chci ukládat do InfluxDB, abych měl i nějakou delší historii archivovanou bokem.
HA mi běží jako virtuál na Synology a InfluxDB mám na stejném Synology v Dockeru. Mělo by to být doufám funkčně stejné jako bych InfluxDB měl jako plugin v HA, jen takto mi to přijde bezpečnější a přístup k datům flexibilnější. Do InfluxDB se mi ukládají data o spotřebě z mnou definovaných senzorů, což mi funguje.
Předpokládám že to funguje tak, že HA si kontinuálně (jde nějak ovlivnit frekvence?) všechna data z Shelly ukládá do svého Recorderu a data z definovaných senzorů pošle i do InfluxDB. Je to tak?

A teď co mi není moc jasné:
- když si v HA dám zobrazit graf dat z nějakého senzoru z doby, kdy jsem ještě ten senzor neměl v HA, tak vypadá že si pro ty data sáhne do Shelly a zobrazí to. Uloží se to do Recorderu aby je měl u sebe a nemusel příště do Shelly, nebo to jde mimo Recorder a je to jen adhoc dotaz? V InfluxDB ale tato data nejsou, takže HA je tam nepošle. Jak toto přesně funguje?
- Jdou nějak tedy doposlat do InfluxDB starší data, která si takto dodatečně dohledám v HA?
- A jde nejak do InfluxDB doposlat celou historii, která je uložená v Shelly, např. několik měsíců zpětně, kdy jsem ještě ani žádný HA ani Influx neměl? Zatím jediné co mě napadá je export a import přes nějaký csv soubor přímo do DB.
- Když definuju nový sensor který chci posílat do InfluxDB, tak se mi v DB ukáže až po nějaké době, i když ostatní stávající data se tam zřejmě propisují ihned. Jak toto přesně funguje a proč je tam to zdržení?
- Je někde v GUI vidět, co všechno se ukládá do Recorderu a s jakou historií? Vím že v configu jde leccos pro Recorder nastavit, ale jde mi o nějaký celkový přehled co tam vlastně je, kolik to zabírá apod.

Nebo to chápu celé špatně a má se to dělat principielně jinak, např. něco vhodnějšího než InfluxDB, nebo ještě přes nějaký MQTT server apod?
Díky.

Odpovědět

Zpět na „Databáze a Recorder“