Instalace MariaDB na HA

Odpovědět
kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od kiklhorn »

Z domova jsem přesunul datové úložiště jinam, jinak bych si nainstaloval databázi na Qnap a přistupoval k ní po lokální síti.
Nechci aby HA byl závislý na připojení k Internetu.

Díky tomu že běžím na RPi4 + SSD tak jsem se rozhodl pro databázi MariaDB přímo na RPi kde běží HA. Instalace je jednoduchá prostředky HA.
Instalace doplňku, jeho nastavení (copy&paste pár řádků ze záložky "dokumentace" v doplňku, zvolení vlastního hesla)
mariadb_addon.jpg
A nastavení db_url pro recorder do configuration.yaml (též popsáno v záložce "dokumentace" doplňku)
configyaml.jpg
Jedu tak vlastně v defaultním nastavení recorderu, jen na místo SQLite jedu pod MariaDB.
Zatím je i rychlejší, uvidím za pár měsíců až bude zaplněnější.

Neřešil jsem že mi zmizí historické hodnoty, stejně jsem po poškození sqlite databáze žádné neměl a její opravu jsem řešit nechtěl a nepotřeboval.

Bude nutné se o zálohy databáze postarat externě, interně zatím asi není cesta

Určitě by šla databáze vyexportovat z sqlite a nahrát zpět do jiné.
Postupoval bych asi následovně:
Nainstalovat MariaDB a Samba do HA.
Vyexportovat SQLite databázi, naimportovat databázi do MariaDB, doplnit db_ulr do configuration.yaml a restartovat.
Jako klikátko na export/import bych použil HeidiSQL.
Asi lepší by bylo sqlite databázi exportovat při vypnutém HA (soubor je tipuji v docker kontejneru HA), nastartovat HA ještě s sqlite, naimportovat databázi do MariaDB, doplnit db_ulr do configuration.yaml a restartovat. Ztratil bych tak jen data v čase mezi exportem z sqlite a restartem po importu do mariadb.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3337
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od Pete30 »

K zálohování SQLite používám Samba Backup a pravděpodobně jde i ukládat v lokální síti MariaDB pokud si dobře rozumíme.
Zde jsem položil dotaz a koukni na odpověď pokud to nějak pochopíš jak to myslel, já zatím jedu na základní co je v HA SQLite a proto jsem to zatím nějak neřešil: https://github.com/thomasmauerer/hassio ... /issues/66
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od ringo »

Tak jsem si taky nainstaloval jako databázi MariaDB přímo z HA.
Zarazilo mě, že jako databázový engine je i zde použita InnoDB určená pro transakční zpracování dat když např. zde se uvádí https://mariadb.com/resources/blog/stor ... oice-aria/ že Aria je zhruba 4 rychlejší.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3337
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od Pete30 »

MariaDb jako plugin již existuje dlouho, možná pro vývojáře to bylo snadnější, možná se to časem změní to je všechno otázka.
Jinak jaká je spokojenost, je vidět nějaký rozdíl ? Údajně by měl plugin obsahovat v nejnovější verzi stop/start zápis do db a tím zamezit poškození db, protože defaultní je často zápisem do db za běhu vytváření zálohy poškozena.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od ringo »

No přiznám že rozdíl zatím moc nevidím ;) Jediný že data v tom zkoumám přes phpMyAdmin
Nějaká Samba záloha již proběhla a databázi nenakopla, a zdá se že MariaDB je v záloze obsažena (ale ještě jsem to detailně nezkoumal).
Našel jsem pěknou interaktivní kartu grafů alexarch21/history-explorer-card, ale když jsi jich tam pár nastavím tak je to dost pomalé, takže vlastně to byl důvod té instalace MariaDB aby se to urychlilo ale tam se to moc neprojevilo. Možná je pomalý ten vlastní kód tohoto doplňku.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od kiklhorn »

ringo píše: 08. únor 2022, 20:57 Tak jsem si taky nainstaloval jako databázi MariaDB přímo z HA.
Zarazilo mě, že jako databázový engine je i zde použita InnoDB určená pro transakční zpracování dat když např. zde se uvádí https://mariadb.com/resources/blog/stor ... oice-aria/ že Aria je zhruba 4 rychlejší.
Od databáze na HA jsem chtěl aby nešla do kytek když na ni spustím nějaký select z jiného stroje. Proto mi vyhovuje MariaDB klidně i ve výchozím nastavení. Ale asi není nic jednoduššího než udělat změnu přes alter table. A i u aria se nechá použít TRANSACTIONAL=1;
https://mariadb.com/kb/en/aria-storage-engine/
https://mariadb.com/kb/en/storage-engines/
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od ringo »

kiklhorn píše: 11. únor 2022, 04:34 Ale asi není nic jednoduššího než udělat změnu přes alter table.
To jsem si taky myslel :-) Ale jsou tam cizí klíče, které mi to zablokovaly. Tuším že postup by byl klíče zakázat (nevím jestli dočasně "vypnout" nějak centrálně nebo je smazat nad každou dotčenou tabulkou), pak zkonvertovat a klíče obnovit. Jelikož tohle už trochu času zabere (hlavně než zjistím jak) tak se snažím nahodit udičku jestli vůbec má smysl se do toho pouštět. Přeci jen v HA oblíbená hláška "deprecated" mě už trochu poučila nehrnout se bezhlavě hned do všeho :-)

ringo
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 72
Registrován: 31. říjen 2021, 20:03
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Instalace MariaDB na HA

Příspěvek od ringo »

Zkusil jsem si udělat kopii tabulky Events včetně dat do tabulky TST. Na samotnou TST se pak konverze na MariaDB zdařila bez problémů. Zajímavé je srovnání výsledků - kdy ta původní typ InnoDB byl zhruba o polovinu větší než typ Ariadb. Abych vyloučil že ten rozdíl je "nějaký pozůstatek smazaných" dat (kde ještě neproběhla optimalize, purge, vysypání koše či pod jak to někde bývá) tak jsem i tu TSTzkopíroval ještě jednou a provedl zase zpětný převod na InnoDB.
Výsledky jsou v přiloženém obrázku.
mariadb.PNG
Záhadou pro mě je nižší počet záznamů v tst_innodb než v tst který byl zdrojem. Nicméně i tato zpětná konverze ukazuje, že ta Ariadb potřebuje
v defaultním nastavení méně prostoru než InnoDB,

Odpovědět

Zpět na „Databáze a Recorder“