automatizace podlahoveho topeni

Automatizace tvořené přímo, pomocí funkcí HomeAssitent(a).
PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od PepYk_ »

Tad píše: 13. prosinec 2021, 17:25 Co si budeme povidat, zrovna topeni si myslim ze by melo byt ovladatelne i kdyz HA klekne, nevim co byste delali kdyby se RPi rozhodlo stávkovat... jedine vsechno odpojit, odmontovat hlavice... Pouzivam asi 3 roky a nemuzu rict spatne slovo, maka jak blby...
Mám alternativní (nebo takový spíš doplňkový) zdroj vytápění v podobě krbu, ne jenom proto, kdyby se sesypal HA, ale třeba kdyby byl výpadek elektřiny na delší dobu...

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od adamis »

Zajímá mě, co se stane v případě výpadku elektřiny. Elektrické hlavice se zavřou - a co se stane při "nahození" elektřiny zpět? Vrátí se na své původní místo?
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od PepYk_ »

adamis píše: 16. prosinec 2021, 11:37 Zajímá mě, co se stane v případě výpadku elektřiny. Elektrické hlavice se zavřou - a co se stane při "nahození" elektřiny zpět? Vrátí se na své původní místo?
Hlavice, které jsem použil, jsou ovládané 230V. Spotřeba jednoho ventilu je jen pro zajímavost necelé 2W. Při připojení napětí se ventil začne pomalu otvírat, při odpojení napětí se zase začne zavírat. Proces zavírání nebo otevírání trvá 2 - 3 minuty.
Při výpadku elektřiny se ventily uzavřou. Po "nahození" elektřiny záleží na stavu Sonoffu jestli je relé sepnuté. V mém případě je vše ve výchozím stavu, tudíž vypnuto včetně termostatů (climate).

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od adamis »

Jestli to tedy dobře chápu, když při výpadku elektřiny nebudeš doma, tak se podlaha vypne až do Tvého zásahu?
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od PepYk_ »

adamis píše: 16. prosinec 2021, 12:43 Jestli to tedy dobře chápu, když při výpadku elektřiny nebudeš doma, tak se podlaha vypne až do Tvého zásahu?
Když bude výpadek do cca 30 minut, tak se v podstatě nestane nic, vše mi podrží UPSky. Když bude výpadek delší, tak netopím až do mého zásahu. Vzhledem k tomu ale, že v místě, kde mám dům, tak takovýto výpadek je tak jednou za rok, proto tento stav zotavení neřeším...
Když by to ale někdo řešit chtěl, není problém přeci udělat automatizaci, která vše pozapíná či nastaví, jak bylo.

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od adamis »

Jasně, jenom se informuji. Chtěl bych to udělat podle Tebe - hlavice už jsou na cestě a Sonoff 4CH R3 taky. Jako teploměry použiju Xiaomi Mijia, flashnuté na ATC, mám s nimi dobrou zkušenost. Jenom dobře vím, že správně vychytat systém podlahového vytápění s regulací je šílená práce. Mám už druhý dům s podlahovkou. :lol: :lol: :lol:
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od mamonick »

Ještě otázka:
mám 6 okruhů ve 4 místnostech. Tedy ve dvou místnostech po 2 okruzích a po jednom ve zbývajících místnostech.
Myslím, že by sonoff unesl na jednom relé dvě hlavice. Nebo se mýlím?
Samozřejmě by šlo jedním generic thermostat ovládat dva switche (to už jsem vygooglil), ale chyběly by mi dva switche, musel bych přidat další sonoff, což považuji za zbytečné.
Co myslíš?

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od PepYk_ »

mamonick píše: 18. prosinec 2021, 15:51 Myslím, že by sonoff unesl na jednom relé dvě hlavice. Nebo se mýlím?
Jasně, těch hlavic na jedno relé můžeš dát klidně po vícero. Jak jsem již psal, jeden ten ventil má spotřebu necelé 2W, to je téměř nic :-)
Na té mé první fotografii je také jedno 4 kanálové relé a ovládá 6 ventilů, tedy jedno relé mi ovládá 3 ventily dohromady, jedná se o obývací pokoj spojený s kuchyní, kde jsou celkem tři okruhy.

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od mamonick »

Diky za odpověď. Hlavice objednány... Na Alze, mám tam slevu ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: automatizace podlahoveho topeni

Příspěvek od mamonick »

Takže zatím testuji 2 hlavice (1 místnost - 2 okruhy), kdyby to nebylo ono, vrátím je.
Pár postřehů:
Na starý sonoff 4ch (coby controller) jsem nahrál FW - trošku upravil - přidal jsem tam ještě ta fyzická tlačítka, aby se to dalo ovládat i ručně a i bylo vidět, který okruh právě topí (svítí ledka) a přidal samozřejmě standardní monitorovací sensory. Když bude zájem, hodím sem můj kód.
A první setkání s generic_thermostat dopadlo dobře. Experimentováním jsem zjistil, že je dobré nastavit

Kód: Vybrat vše

initial_hvac_mode: "heat"
Jinak při "off" se po každém restartu HA topení vypne. Nebo si to myslím špatně?
A další tip: všechny generic_thermostat jsem dal do samostatného souboru climate.yaml a do configuration.yaml jsem dal

Kód: Vybrat vše

climate: !include climate.yaml
ať se mi neplevelí configuration.yaml

Odpovědět

Zpět na „Automatizace“