Měření plynoměru

Odpovědět
mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od mamonick »

Přidám se taky do diskuse. Mám odečet plynu (ale i vody a elektřiny) úplně stejně jako @Tad.
Jen jsem plyn nedávno vylepšil o hodnotu v kWh.
Z vyúčtování jsem zjistil koeficient přepočtu - 10,69, tedy že 1m3 = 10,69 kWh a udělal jsem nové 3 entity (hodinová, denní, měsíční) spotřeby v kWh.
Nejprve jsem na to šel cestou 3 nových utitlity_meter, které mají vstup z nového sensoru spotřeba plynu v kWh. Toto řešení jsem ale opustil, protože hodnota se začala tvořit od okamžiku vytvoření sensoru spotřeby v kWh.
Nynější řešení jsou tři sensory, kde vstup do výpočtu je příslušný utility_meter.

Kód: Vybrat vše

  - platform: template
      sensors:
        plynomer_daily_v_kwh:
          friendly_name: "Denní spotřeba plynu"
          unit_of_measurement: 'kWh'
          value_template: "{{ (states('sensor.utility_meter_plynomer_daily_v_m3')|float *10.69) | round(2) }}"

  - platform: template
    sensors:
      plynomer_hourly_v_kwh:
        friendly_name: "hodinová spotřeba plynu"
        unit_of_measurement: 'kWh'
        value_template: "{{ (states('sensor.utility_meter_plynomer_hourly_v_m3')|float *10.69) | round(2) }}"

  - platform: template
    sensors:
      plynomer_monthly_v_kwh:
        friendly_name: "Mesíční spotřeba plynu"
        unit_of_measurement: 'kWh'
        value_template: "{{ (states('sensor.utility_meter_plynomer_monthly_v_m3')|float *10.69) | round(2) }}"

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Skvělá práce, přemýšlel jsem o tom také, ale nakonec jsem zůstal jen u m3 protože to koresponduje s plynoměrem ;)

edit: šablona ti bude házet v logu varování protože máš použitý float a nemá výchozí hodnotu a od prosince bude v chybě a nefunkční.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od mamonick »

Pete30 píše: 07. listopad 2021, 15:40 Skvělá práce, přemýšlel jsem o tom také, ale nakonec jsem zůstal jen u m3 protože to koresponduje s plynoměrem ;)
Tomu rozumím, m3 jsem tam samozřejmě nechal, protože jak říkáš, přesně to zobrazuje stav na plynoměru, kWh mám navíc
Pete30 píše: 07. listopad 2021, 15:40 edit: šablona ti bude házet v logu varování protože máš použitý float a nemá výchozí hodnotu a od prosince bude v chybě a nefunkční.
Můžeš prosím více objasnit? Chystá se nějaká změna v esp? Nikde v logách varování nevidím.
Pokud bych float upravil takto,

Kód: Vybrat vše

 float(1) *10.69 
bude to fungovat stejně? Nechci si nic rozbít.

Kód: Vybrat vše

        value_template: "{{ (states('sensor.utility_meter_plynomer_hourly_v_m3')|float(1) *10.69) | round(2) }}"

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Změna v šablonách se chystá v HA, v esp nevím.
Pokud máš šablony v HA tak jak jsi psal je to dobře, float bude muset mít výchozí hodnotu

Kód: Vybrat vše

float(0)
nebo jakoukoliv hodnotu číselnou, HA přečte šablonu a vrátí výsledek float, pokud se nepodaří přečíst šablonu vrátí 0.
To bylo v současné době tiše ignorováno, když se nepovedlo načíst šablonu vrátil 0 i bez výchozí hodnoty, ale od prosincového vydání to bude chyba a šablona nebude fungovat.
nebo

Kód: Vybrat vše

float(default=0)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od mamonick »

Díky za vysvětlení a ještě jedna hloupá otázka
Má ta počáteční hodnota nějak vliv na výsledek? Dnes tam mám vlastně vzorec: Stav (hodnotu) co vrací sensor vynásob konstantou 10,69.
Změní se výsledek nebo ne? Bude to znamenat nějak upravit vzorec výpočtu?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Pokud tam bude výchozí hodnota 0 a nepodaří se načíst šablonu vrátí to 0, výsledek nebude ovlivněn, pouze to v ten daný okamžik nenačte data, ale to by se nenačetla stejně když se nepodaří načíst šablonu :roll:
Ta výchozí hodnota je tam jen proto když selže načtení hodnoty senzoru.
Chápeme se ?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Beny »

Já bych se z dovolením také přidal.
Pokoušel jsem se vytvořit měření spotřeby dle tohoto odkazu: https://community.home-assistant.io/t/g ... bee/348032
Jen mám problém v Nastavení Energie, kde mám u senzoru plynu statistics_not_defined. Mám za to, že je to chyba kvůli utility_metr, že není určeno za jak dlouho to má počítat?
Díky za případné info.

Edit: Utility metr doplněn, je vidět i spotřeba dle jednotlivých utils, ale v grafu energie stále nic a u nastavení energie stále stejná hláška
Plyn.jpg

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Vlož sem kód měřiče plynu co používáš v energetickém panelu tam bude chyba, ale bez něj se nedá nic řešit.
Jen to pomocí křišťálové koule odhadnu že u senzoru nemáš:

Kód: Vybrat vše

state_class: total_increasing
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Beny »

Myslím že to mám přesně takhle (nejsem doma abych to mohl kopírovat)

Co znamená state_class? Respektive jaký je rozdíl mezi measurement a total_increasing.
Edit: k tomu jsem již našel vysvětlení viz. https://developers.home-assistant.io/do ... te-classes


A změněné to mám jako v tom příspěvku, tedy v Nastavení a Customizations.

A ta hláška tam již není, nechápu čím to bylo. Jen v Energy panelu stále žádný údaj, ale v čítači už mám něco natočeno.
plyn.jpg

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Až budeš doma, jsou 3 věci které bych pořešil a to: přidej total_increasing, oprav šablonu jinak příští měsíc to nebude funkční a zahrň senzor do recordéru, aby se zapisovala dlouhodobá data ;)
Na čítači budeš mít natočeno i když budeš mít jen čítač a šablonu, nemá to nic společného z dlouhodobou statistikou.
Senzor dá impulz, čítač se zvýší o 1, šablona spočítá číslo které si načte z čítače x0,01 a výsledek ti vypíše a to je vše ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Energie“