Měření plynoměru

Odpovědět
Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od tiimsvk »

Este si skusal aj inu polohu tiho snimaca?
Myslim takeho sklenneho niekedy ak ho nespeavne potocis tak nemusi zobrat impuls od magnetu.. potom v akej polohe ho mas umiestneny mal by byt blizsie k pravej strane.
A mozno by som skusil najprv espcko s magnetickym snimacom ten ta neoklame.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od kiklhorn »

lubost píše: 26. srpen 2022, 15:32 Keď priložím ten protikus, tak hodnota sa povýši, ale plynomer ani neťukne.
Nechápu, můžeš to trochu rozepsat?

Ten plynoměr na posledním kroužku počítadla má v jedné číslici magnet. Teď nevím jestli v "0" nebo v té co je otočená dolů když je "0" vidět na číselníku.
Ten snímač je jen kontakt který sepne když kolem něj projede ten magnet. Je jedno jestli kontakt je ve skle nebo v plastu.

Pokud máš nějaký multimetr tak jej přepni na "pípák" a pověs na ten kontakt a pusť plyn. Jednou za otáčku by měl pípat.
Pokud máš magnet ...

Pokud by čirou náhodou byl ten kontakt rozepínací tak bude pípat celou dobu a jednou za otočku přestane. To by se ale pak nedal použít paralelně ke stávajícímu. Jinak to na věci nic nemění.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od lubost »

objednal som ten externý snímač, tak uvidíme...
Ale vyskúšam to súčasné prepojenie prepípať, vďaka za vysvetlenie, ako vlastne ten systém v rámci plynomera funguje...
Ten spomínaný protikus je ten druhý "bazmek" z toho dverového čidla, ktorý originál sa používa, keď je snímač namontovaný na dverách/okne.
Keď ku snímaču priložím tento "protikus", tak je zaznamenaný impulz. Čiže mám istotu, že snímač komunikuje s HA. Keď to však vložím do plynomera, žiaden impulz nepríde. Ako snímač som osadil ten pôvodný z toho Sonoff senzora.
Držiak mám tento:
https://www.thingiverse.com/thing:5373258
Idem na dovolenku, následne budem riešiť, dám vedieť stav.

Ľubo

snoop69
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 6
Registrován: 17. srpen 2022, 17:15
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od snoop69 »

Jestli se nepletu, tak magnet je v čísle 6 aby kontakt sepnul, když je na číselníku vidět 0

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od lubost »

Vyskúšal som včera povytiahnuť ten snímač z toho držiaka a vypodložiť, aby bol čím bližšie k samotnému plynomeru... a impulzy začali nabiehať...
Takže problém bol vo väčšom odstupe snímača od toho magnetického poľa v samotnom plynomeri.
Vdaka za pomoc (hlavne objasení, ako to funguje v samotnom plynomeri)

Ľubo

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od tiimsvk »

Ten isty problem som mal aj ja v zaciatkoch je to len o spravnom umiestneni... trochu sa s tym treba pohrat... bez rozobrania senzoru to nepojde

blizzy
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 79
Registrován: 07. únor 2023, 09:22
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od blizzy »

Tak jsem přečetl všechny příspěvky a měl bych dotaz na ty co různě provozují snímače plynoměrů - mám plynoměr v kaslíku cca 10m od baráku - wifi jsem zkoušel a signál dostačující, ale zajímalo by mě když pojedu na baterii ať již knoflíkovou v magnetickém snímači nebo přes nějaké esp napojené na baterie - jak dlouho to vydrží, abych nemusel každý měsíc měnit baterku.
Ještě nejsem přesně rozhodnutý do kterého systému půjdu nebo spíše který mi bude lépe fungovat.
Nebo jak máte řešené napájení.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Zajímavé bateriové řešení je zde, ale jak dlouho vydrží baterie netuším to by mohl zodpovědět autor kiklhorn.
viewtopic.php?t=283&start=30
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

blizzy
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 79
Registrován: 07. únor 2023, 09:22
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od blizzy »

Pete30 píše: 19. únor 2023, 20:20 Zajímavé bateriové řešení je zde, ale jak dlouho vydrží baterie netuším to by mohl zodpovědět autor kiklhorn.
viewtopic.php?t=283&start=30
To jsem právě také četl, jde mi spíše o to kolik sežere energie ta či oná verze čidla

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Pete30 »

Jen stručně, pokud to bude jakékoliv zařízení na wifi a nebude mít ošetřeno uspávání (což v případě tohoto měření asi nebude vhodné nebo dost náročné to sestavit) můžeš na baterie zapomenout. Jiná možnost komunikace zigbee nebo BT, to jsou zařízení která mají nízkou spotřebu.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Energie“