Měření plynoměru

Odpovědět
lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od lubost »

Ja som sa s tým niečo vytrápil... najprv som skúšal cez Sonoff SNZB-04. Prvý som zničil pri odpojení snímača a vložení do držiaka a prepojenie cez krátky káblik (pri opätovnom pájkovaní)... v druhom som už ten snímač s káblikom naletoval k pôvodnému. Toto fungovalo, ale po týždni bola baterka fuč (a to bolo ešte leto, kedy bola denná spotreba cca 1 m3 - ohrev vody). Keďže od plynomera do pivnice mám cez okno nejaké dva metre, dal som snímač dovnútra na dlhšom kábliku. Priletoval som tam adaptér na tuškové baterky, ale toto tiež neviem, či tri týždne fungovalo a baterky boli vyšťavené (to už bola jeseň a aj sme si prikurovali :roll: )
A keď už som s tým bol v pivnici, tak som to celé prehodil na Vemos D1 a je s tým pokoj... ešte mám na tom ďalší vonkajší teplomer, chcel som aj vodomer (vlastná voda, keďže platíme za stočné), ale nepasoval mi snímač, ktorý sa tu niekde popisoval). Tak zatiaľ iba plyn a vonkajšia teplota/tlak/vlhkosť...
Možno iné ZigBee snímače (Aqara... mám to teplotné čidlo vonku (na inom mieste) už dva roky, aj -20 niekedy a stále baterka cez 60%). Tento Sonoff SNZB-04 určite nie, aspoň môj bol žrútom energie... ale čítal som o ňom aj inde, že to má veľmi biedne s výdržou baterky.

Ľubo

Kamilos
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 08. březen 2023, 21:14

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Kamilos »

kiklhorn píše: 23. prosinec 2021, 09:56 Plynoměr

Už si připadám trochu jak Jára Cimrman. Nějak se mi tu nahromadily různé ZigBee dveřní senzory. Tak vymýšlím co s nimi.
A vzpomněl jsem si na tohle téma. A on už někdo něco takového udělal, takže sice opět nejsem první, ale myslím že se mi povedlo dotáhnout od nápadu do realizace za nějaké 3 hodiny.

ZigBee dveřní senzor Sonoff SNZB-04 má trochu zpožděnou reakci na otevření. Což se hodí - nevytvoří žádný zákmit.
Ráno jsem nemohl spát a tak jsem lítal se šuplerou kolem plynoměru a kreslil ve Fusion 360.

Mám hotovo. Doba tisku 20 minut.

https://www.thingiverse.com/thing:5172317

Podrobnosti na fotkách.

//edit:
A aby to bastlíři neměli v CZ tak jednoduché: https://www.gasnet.cz/cs/snimace-pulzu-specifikace/
Třeba dotáhnu to optické rozpoznávání ESPcam kamerou. Plynoměr se točí, fotek číslic na výuku AI bude po zimě dost.
Ahoj, oživuji diskuzi, zaujal mě ten tvůj výrobek. Dá se někde na to dopájet prodloužení antény? Je to jazyčkový mag. kontakt viz odkaz dole? Děkuji

Je to tady tento? https://www.svetsoucastek.cz/magneticky ... 30-p70963/

EDIT: jěště k tomu dopájet dráty k baterce a dát tam něco většího a dobijecího. A zrovna jsem dočetl přispěvek výše. Hm a co teď.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od kiklhorn »

Anténa - Nějak to jde vždy, ale je za tím mimo nějaké škrábání a pájení na DPS i nějaké matematika, fyzika, měření a nemusí to splnit očekávaný cíl.
Ale chápu, někdy je to potřeba. Asi bych to prohnal přes dva repeatery se směrovvými anténami - https://www.youtube.com/watch?v=4aLxw48ZCQo
Kontakt tam je magnetický. Už netuším zda spínací či rozpínací (mohlo by mít vliv na spotřebu modulu). Vypájel jsem ten původní kontakt z modulu a přemístil.
Držáky jsem dělal jak na Aqara tak na ten Sonoff. Dívám se že používám Sonoff, baterku jsem měnil v listopadu, teď hlásí 59%. Prostě topná sezóna.
Asi by nebyl velký problém domodelovat držák na dvě alkalické AAA, výdrž oproti jedné CR2032 cca desetinásobná tj. v mém případě zhruba 10let.
Chápu že pokud někdo ohřívá plynem i teplou vodu tak výdrž bude podstatně nižší.
Jestli bude nějaký nápad z čeho (běžně dostupného) vzít kontakty do držáku tak to klidně nakreslím.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Kamilos
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 08. březen 2023, 21:14

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Kamilos »

Děkuji, zkusím to udělat z Aqary, tak snad to byla dobrá volba.

Kamilos
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 08. březen 2023, 21:14

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Kamilos »

Tak čidlo mam u plynu a funfguje a jak ho mám teď přidat do HAOS? Aby mi to počítalo. Přes panel se mi v seznamu nezibrazuje.Děkuji

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od tiimsvk »

Mas ten aqara door sensor ... ak ano musis mat zigbee coordinator a pridas cez zigbee2mqtt napriklad.

Kamilos
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 08. březen 2023, 21:14

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Kamilos »

Ne mám ten sonoff snzb-04 přidaný ho mám přes conbee II a vidím ho jak spina. ALe nemůžu ho dostat do panelu nevidím tam nikde binary_sensor.ewelink_ds01_iaszone Když jsem přidával FVE do panelu tak tam entity jsou a da se to nějak přidat a nevíim jak.

Našel jsem tady návod: countermi počita nějak rychel a nevím kam přidat ty scripty. Ma´m nastavene jen počitadlo např na 186 232 a za 15 sec je 186 233 což je blost.

https://community.home-assistant.io/t/g ... bee/348032

Automation

alias: Gas Counting
description: ''
trigger:
- platform: state
entity_id: binary_sensor.0x158d000708a09f_contact
from: 'off'
to: 'on'
condition: []
action:
- service: counter.increment
target:
entity_id: counter.gas_counter
mode: single

atd.

Je někde prosím nějaký podrobný návod?

blizzy
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 79
Registrován: 07. únor 2023, 09:22
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od blizzy »

Tohle já mám v automatizaci:

Kód: Vybrat vše

alias: Počítadlo plynu
description: Odečítání plynoměru
trigger:
  - platform: state
    entity_id:
      - switch.tasmota_gas
    from: "on"
    to: "off"
condition: []
action:
  - service: counter.increment
    target:
      entity_id:
        - counter.plynomer
    data: {}
mode: single
a tohle jsem dal do configuration.yaml
template: !include includes/templates.yaml
vytvořil si soubor templates.yaml
a do něho dal

Kód: Vybrat vše

#template:
  - sensor:
      - name: "plynomer_counter"
        device_class: gas
        unit_of_measurement: "m³"
        state_class: "total_increasing"
        icon: "mdi:fire"
        state: "{{ (states( 'counter.plynomer') | float)/100 }}"
        unique_id: plynomer_counter
a měl by se ti v energii objevit při přidání plynu sensor.plynomer_counter
je jasné, že místo "switch.tasmota_gas" budeš mít to svoje "binary_sensor.0x158d000708a09f_contact"

Možná jsem to blbě popsal, ale taky jsem se tady s tím pral

Kamilos
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 10
Registrován: 08. březen 2023, 21:14

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od Kamilos »

kde dam ten script do automatizace. Do yalm to vim

blizzy
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 79
Registrován: 07. únor 2023, 09:22
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Měření plynoměru

Příspěvek od blizzy »

Kamilos píše: 16. březen 2023, 19:12 kde dam ten script do automatizace. Do yalm to vim
nastavení -> automatizace -> nová automatizace -> vpravo nahoře 3 tečky -> upravit yaml
tam to vlož a uprav si dle svého

Odpovědět

Zpět na „Energie“