Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Ucelené projekty, návody a postupy.
vejv
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 24
Registrován: 11. březen 2022, 23:12
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od vejv »

zmenil jsem na select.select_option, i jsem zmenil tariff na option, ale v entity_id: jsem nezmenil utility_meter.denni_spotreba za select.denni_spotreba

siminkuv
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 19. duben 2022, 21:35

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od siminkuv »

Díky za super manuál, ale nedaří se mi dostat údaje do služby Energie (nezobrazuje se mi v nabídce). Mé nastavení je toto:

Kód: Vybrat vše

sensor:
  - platform: template
    sensors:
#nastaveni souctu spotreby NT a VT
     shelly_spotreba_kwh_celkem:
       friendly_name: "Celková spotřeba kWh celkem"
       value_template: "{{ (states('sensor.faze_1_energy') | float) + ( states('sensor.faze_2_energy') | float) + ( states('sensor.faze_3_energy') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.faze_1_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_2_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_3_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"
       
     shelly_rocni_spotreba_kwh_vt:
       friendly_name: "Roční spotřeba kWh VT"
       value_template: "{{ (states('sensor.rocni_spotreba_faze1_vt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze2_vt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze3_vt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.rocni_spotreba_faze1_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze2_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze3_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

     shelly_rocni_spotreba_kwh_nt:
       friendly_name: "Roční spotřeba kWh NT"
       value_template: "{{ (states('sensor.rocni_spotreba_faze1_nt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze2_nt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze3_nt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.rocni_spotreba_faze1_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze2_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze3_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

     shelly_mesicni_spotreba_kwh_vt:
       friendly_name: "Měsíční spotřeba kWh VT"
       value_template: "{{ (states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_vt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_vt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_vt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"
       
     shelly_mesicni_spotreba_kwh_nt:
       friendly_name: "Měsíční spotřeba kWh NT"
       value_template: "{{ (states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_nt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_nt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_nt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

V návodu je uvedeno, že je potřeba nastavit také "state_class", ale ten mi při kontrole konfigurace ukáže, že v template nelze použít. Poradíte mi prosím jak tyto senzory dostat do Energie? Děkuji

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od Lion® »

siminkuv píše: 19. duben 2022, 22:25 Díky za super manuál, ale nedaří se mi dostat údaje do služby Energie (nezobrazuje se mi v nabídce). Mé nastavení je toto:

[spoiler]

Kód: Vybrat vše

sensor:
  - platform: template
    sensors:
#nastaveni souctu spotreby NT a VT
     shelly_spotreba_kwh_celkem:
       friendly_name: "Celková spotřeba kWh celkem"
       value_template: "{{ (states('sensor.faze_1_energy') | float) + ( states('sensor.faze_2_energy') | float) + ( states('sensor.faze_3_energy') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.faze_1_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_2_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_3_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"
       
     shelly_rocni_spotreba_kwh_vt:
       friendly_name: "Roční spotřeba kWh VT"
       value_template: "{{ (states('sensor.rocni_spotreba_faze1_vt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze2_vt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze3_vt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.rocni_spotreba_faze1_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze2_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze3_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

     shelly_rocni_spotreba_kwh_nt:
       friendly_name: "Roční spotřeba kWh NT"
       value_template: "{{ (states('sensor.rocni_spotreba_faze1_nt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze2_nt') | float) + ( states('sensor.rocni_spotreba_faze3_nt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.rocni_spotreba_faze1_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze2_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.rocni_spotreba_faze3_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

     shelly_mesicni_spotreba_kwh_vt:
       friendly_name: "Měsíční spotřeba kWh VT"
       value_template: "{{ (states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_vt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_vt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_vt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_vt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"
       
     shelly_mesicni_spotreba_kwh_nt:
       friendly_name: "Měsíční spotřeba kWh NT"
       value_template: "{{ (states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_nt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_nt') | float) + ( states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_nt') | float) }}"
       availability_template: "{{ states('sensor.mesicni_spotreba_faze1_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze2_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.mesicni_spotreba_faze3_nt') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
       unit_of_measurement: "kWh"
       device_class: "energy"

[/spoiler]

V návodu je uvedeno, že je potřeba nastavit také "state_class", ale ten mi při kontrole konfigurace ukáže, že v template nelze použít. Poradíte mi prosím jak tyto senzory dostat do Energie? Děkuji

udělej to takto:

Kód: Vybrat vše

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      shelly_total_kwh:
        friendly_name: "Celková spotřeba kWh"
        value_template: "{{ (states('sensor.faze_1_energy') | float) + ( states('sensor.faze_2_energy') | float) + ( states('sensor.faze_3_energy') | float) }}"
        availability_template: "{{ states('sensor.faze_1_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_2_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none'] and states('sensor.faze_3_energy') not in ['unknown', 'unavailable', 'none']  }}"
        unit_of_measurement: "kWh"
        device_class: "energy"

pak v conigu nastav utility meter (roční spotřeba) takto:

Kód: Vybrat vše

utility_meter:
     
  l123_rocni_spotreba_kwh:
    source: sensor.shelly_total_kwh
    cycle: yearly
    tariffs:
     - VT
     - NT
po restartu HA vzniknou entity:
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_NT -
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_NT_cost
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_VT
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_VT_cost
select.l123_rocni_spotreba_kwh
utility_meter.l123_rocni_spotreba_kwh



další záznam do configu:

Kód: Vybrat vše

utility_meter:
     
  l123_mesicni_spotreba_kwh:
    source: sensor.shelly_total_kwh
    cycle: monthly
    tariffs:
     - VT
     - NT
po restartu HA vzniknou entity:
sensor.l123_mesicni_spotreba_kwh_NT -
sensor.l123_mesicni_spotreba_kwh_NT_cost
sensor.l123_mesicni_spotreba_kwh_VT
sensor.l123_mesicni_spotreba_kwh_VT_cost
select.l123_mesicni_spotreba_kwh
utility_meter.l123_mesicni_spotreba_kwh


Do energy panelu dáš jen:
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_NT
sensor.l123_rocni_spotreba_kwh_VT
to stačí

měsíční sensor si dej kam potřebuješ (do lovelace)
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

vejv
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 24
Registrován: 11. březen 2022, 23:12
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od vejv »

Ještě se zeptám, mám entity VT a NT ty mi dohromady přes shelly PM1 změřily za den, když je sečtu 1,68kWh, ale entita energy od shelly, kterou mám v panelu energie jako hlavní změřila 1, 91kWh, tedy se to rozchází o cca 12% je to normální? je to ovlivněné výpočtem utility metr? Díky za vaše zkušenosti.

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od Lion® »

vejv píše: 20. duben 2022, 22:02 Ještě se zeptám, mám entity VT a NT ty mi dohromady přes shelly PM1 změřily za den, když je sečtu 1,68kWh, ale entita energy od shelly, kterou mám v panelu energie jako hlavní změřila 1, 91kWh, tedy se to rozchází o cca 12% je to normální? je to ovlivněné výpočtem utility metr? Díky za vaše zkušenosti.
PM1 poskytuje stejnou entitu do energo panelu i pro NT a VT?
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

vejv
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 24
Registrován: 11. březen 2022, 23:12
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od vejv »

ne neposkytuje, popravdě jsem se tu v tom ztratil :-)
mam sensor integration, kde jako zdroj pouzivam sensor.zasuvky_obyvak_power - a po integraci je sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak
sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak pouzivam jako zdroj v utility metr pro denni mesicnia rocni spotrebu ve VT a NT

pak mam ve vývojáři tyto entity poskytované přímo od shelly
sensor.zasuvky_obyvak_energy
sensor.zasuvky_obyvak_power

v panelu energy mám jako jednotlivá zařízení denní spotřebu VT a NT a jako celkovou spotřebu jsme měl sensor.zasuvky_obyvak_energy (to se rozcházelo) tak teď jsme tam dal sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak, tak uvidím

nebo jsem neměl dělat integraci a v utility metru použít rovnou sensor od shelly sensor.zasuvky_obyvak_energy

omlouvám se za plevelení vlákna, toto už patří asi do vlákna panel energie

ještě k přepínání tarifů - nyní mám ve vývojáři po změně na select utility_meter.mesicni_spotreba_obyvak i select.mesicni_spotreba_obyvak a všechny jejich obdoby, jsem myslel že utility_meter zmizí, ale zůstal, ikdyž se používá select

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od Lion® »

vejv píše: 21. duben 2022, 09:19 ne neposkytuje, popravdě jsem se tu v tom ztratil :-)
[spoiler]mam sensor integration, kde jako zdroj pouzivam sensor.zasuvky_obyvak_power - a po integraci je sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak
sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak pouzivam jako zdroj v utility metr pro denni mesicnia rocni spotrebu ve VT a NT

pak mam ve vývojáři tyto entity poskytované přímo od shelly
sensor.zasuvky_obyvak_energy
sensor.zasuvky_obyvak_power

v panelu energy mám jako jednotlivá zařízení denní spotřebu VT a NT a jako celkovou spotřebu jsme měl sensor.zasuvky_obyvak_energy (to se rozcházelo) tak teď jsme tam dal sensor.spotrebovana_energie_zasuvky_obyvak, tak uvidím

nebo jsem neměl dělat integraci a v utility metru použít rovnou sensor od shelly sensor.zasuvky_obyvak_energy

omlouvám se za plevelení vlákna, toto už patří asi do vlákna panel energie

ještě k přepínání tarifů - nyní mám ve vývojáři po změně na select utility_meter.mesicni_spotreba_obyvak i select.mesicni_spotreba_obyvak a všechny jejich obdoby, jsem myslel že utility_meter zmizí, ale zůstal, ikdyž se používá select[/spoiler]
asi se v tom ztratím i já - tedy spíš nenajdu

1. nevím co je ten sensor integration, jaký má význam a opodstatnění - podle mě zbytečnost
2. vzal bych sensor.zasuvky_obyvak_power a prohnal ho Utility Metrem na požadované cykly

Kód: Vybrat vše

utility_meter:
     
  obyvak_rocni_spotreba_kwh:
    source: sensor.zasuvky_obyvak_power
    cycle: yearly
    tariffs:
     - VT
     - NT[

  obyvak_mesicni_spotreba_kwh:
    source: sensor.zasuvky_obyvak_power
    cycle: montly
    tariffs:
     - VT
     - NT
     
  obyvak_denni_spotreba_kwh:
    source: sensor.zasuvky_obyvak_power
    cycle: daily
    tariffs:
     - VT
     - NT
3. vzniknou:

Kód: Vybrat vše

sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_NT
sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_NT_cost
sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_VT
sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_VT_cost
select.obyvak_rocni_spotreba_kwh
utility_meter.obyvak_rocni_spotreba_kwh

sensor.obyvak_mesicni_spotreba_kwh_NT
sensor.obyvak_mesicni_spotreba_kwh_NT_cost
sensor.obyvak_mesicni_spotreba_kwh_VT
sensor.obyvak_mesicni_spotreba_kwh_VT_cost
select.obyvak_mesicni_spotreba_kwh
utility_meter.obyvak_mesicni_spotreba_kwh

sensor.obyvak_denni_spotreba_kwh_NT
sensor.obyvak_denni_spotreba_kwh_NT_cost
sensor.obyvak_denni_spotreba_kwh_VT
sensor.obyvak_denni_spotreba_kwh_VT_cost
select.obyvak_denni_spotreba_kwh
utility_meter.obyvak_denni_spotreba_kwh
utility_meter.obyvak_rocni(mesicni_denni)_spotreba_kwh neřeš, buď časem zmizí sám nebo zmizí služby utility_meter.xxxx a nebo obojí


4. v automatizaci si zavoláš select.select_option podle HDO na NT nebo VT
[spoiler=auromatizace přepínání tarifu]

Kód: Vybrat vše

alias: Přepínání tarifů - NT-VT
description: ''
trigger:
  - platform: state
    entity_id: vlastn_sensor.hdo
    id: bshdoon
    from: 'off'
    to: 'on'
  - platform: state
    entity_id: vlastní_sensor.hdo
    id: bshdooff
    from: 'on'
    to: 'off'
condition: []
action:
  - choose:
      - conditions:
          - condition: trigger
            id: bshdoon
        sequence:
          - service: select.select_option
            data:
              option: NT
            target:
              entity_id:
               select.obyvak_rocni_spotreba_kwh
               select.obyvak_mesicni_spotreba_kwh
               select.obyvak_denni_spotreba_kwh
      - conditions:
          - condition: trigger
            id: bshdooff
        sequence:
          - service: select.select_option
            data:
              option: VT
            target:
              entity_id:
               select.obyvak_rocni_spotreba_kwh
               select.obyvak_mesicni_spotreba_kwh
               select.obyvak_denni_spotreba_kwh
    default: []
mode: single
[/spoiler]

5. do energo panelu dáš jenom :

Kód: Vybrat vše

sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_NT
sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_VT
potom by mělo platit: sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_NT + sensor.obyvak_rocni_spotreba_kwh_VT = sensor.zasuvky_obyvak_power

Nic víc to nepotřebuje.

Měsíční a denní entyty už ale do energo panelu nedavej.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

vejv
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 24
Registrován: 11. březen 2022, 23:12
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od vejv »

Tak jsem to předělal a budu sledovat

Já jsem totiž postupoval podle měření sonoff POW r2, které neudává spotřebu v kWh ale ukazuje pouze aktuální spotřebu ve W
tedy jsem použil
# senzor k měření spotřeby Sonoff R2 dočasně kotelna
sensor
- platform: integration
source: sensor.sonoff_100136358c_power
method: left
name: spotrebovana_energie_kotelna
unit_prefix: k
round: 2

to mi udělalo kWh a dál přes utility meter

shelly poskytuje power ve Watech a energy v kWh, já to měl prvně přes to power jsem výše uvedeným zpusobem udělal svoji entitu spotřeby v kWh, teď jsem to vypustil a do utility metru použil rovnou entitu energy a tu dal i do panelu energie, tak snad to teď bude ok, pořád se učím

toť k tomu jak jsme se v tom zamotal

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od Lion® »

vejv píše: 22. duben 2022, 12:41 Tak jsem to předělal a budu sledovat
[spoiler]
Já jsem totiž postupoval podle měření sonoff POW r2, které neudává spotřebu v kWh ale ukazuje pouze aktuální spotřebu ve W
tedy jsem použil
# senzor k měření spotřeby Sonoff R2 dočasně kotelna
sensor
- platform: integration
source: sensor.sonoff_100136358c_power
method: left
name: spotrebovana_energie_kotelna
unit_prefix: k
round: 2

to mi udělalo kWh a dál přes utility meter
[/spoiler]
shelly poskytuje power ve Watech a energy v kWh, já to měl prvně přes to power jsem výše uvedeným zpusobem udělal svoji entitu spotřeby v kWh, teď jsem to vypustil a do utility metru použil rovnou entitu energy a tu dal i do panelu energie, tak snad to teď bude ok, pořád se učím

toť k tomu jak jsme se v tom zamotal
Sonoff-y flashuju na Tasmotu a pak je to v pohodě a bez cloudu v číně.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

vejv
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 24
Registrován: 11. březen 2022, 23:12
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Utility Meter - Jak přepínat entiy spotřeby el. energie na Nízký a Vysoký tarif?

Příspěvek od vejv »

K flash Sonoff jsem se ještě neodvážil, to snad přijde ;)

Odpovědět

Zpět na „Komplexní projekty“