lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

www
Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od blavak68 »

pre meranie teploty a vlhkosti existuje urcite viacero rieseni, ale ak chcete merat vela miestnosti tak zaujimave riesenie sa javi ked pouzijete lacne Xiaomi Mijia Bluetooth (LYWSD03MMC) teplomery Obrázek
Daju sa kupit v Aliexpress-e za cca 3 Eur/ks https://www.aliexpress.com/item/4001095 ... 4c4dFNVNfB

avsak je tu len par ale:
- ide o bluetooth zariadenie
- tento typ pouziva tzv. bindkey (sifrovaci kluc) na komunikaciu co nie je take jednoduche ziskat pre integraciu do homeassistenta resp. ESPHome

na zaklade prace jedneho nadsenca (Aaron Christophel, http://atcnetz.blogspot.com/) to uz dnes nie je problem, za co mu patri velka vdaka

ale navrhujem ist podla nasledovnych krokov:

1) na to aby sme dostatocne pokryli plochu signalom Bluetooth je potrebne rozmiestnit xy pocet esp32s dosiek (na rozdiel od esp8266) pretoze maju BT

2) na to ako obist spominane sifrovanie tzv. bindkey, existuje viacero rieseni, ale najelegantnejsie je, ktore najdete na GitHub https://github.com/atc1441/ATC_MiThermometer a umoznuje okrem ziskania potrebneho bindkey aj moznost preflashovania orig. firmware na ATC firmaware. Tohto flashovania sa nemusite vobec bat, potrebujete k tomu len mobilny telefon a v nom stiahnuty subor https://github.com/atc1441/ATC_MiThermo ... ometer.bin
cize mate 2 moznosti za pomoci tzv. Telink Flashera https://atc1441.github.io/TelinkFlasher.html:
1) zariadenie neflashovat a ziskat bindkey (pozor zariadenie treba esta aj aktivovat cez Xiaomi app)
2) zariadenie flashnut na ATC firmware a tym budete uplne nezavisli od Xiaomi a este k tomu ziskate sirsiu funkcionalitu (pozor pri integracii ESPHome treba, aby v kode ostal parameter bindkey moze byt aj falosny, pricom musi splnat parameter originalneho bindkey

3) intergraciu (vratane yaml kodu) pre zariadenia Xiaomi cez ESP najdete tu https://esphome.io/components/sensor/xi ... mi%20mijia, ci uz budete pouzivat tieto teplomery s originalnym firmwerom alebo ATC firmwerom, kod yaml je vzdy rovnaky

Kód: Vybrat vše

sensor:
  - platform: xiaomi_lywsd03mmc
    mac_address: "A4:C1:38:B1:CD:7F"
    bindkey: "eef418daf699a0c188f3bfd17e4565d9"
    temperature:
      name: "LYWSD03MMC Temperature"
    humidity:
      name: "LYWSD03MMC Humidity"
    battery_level:
      name: "LYWSD03MMC Battery Level"
Ako pouzit Telink Flasher:
- stiahnem si do mobilu subor https://github.com/atc1441/ATC_MiThermo ... ometer.bin
- otvorim si cez Web prehliadac TelinkFlasher https://atc1441.github.io/TelinkFlasher.html
- ako prve stlacim tlacitko Connect
- pockam kym sa v zozname objavi zariadenie s nazvom LYWSD03MMC, klikom sa pripojim
- pockam pokial v riadku Temp/Humi: uvidim udaje vlhkosi a teploty so zariadenia
- nasledne kliknem na tlacitko Do Activation
- mali by sa vyplnit udaje v poliach:
Mi Token:
Mi Bind Key:
ak chcem pouzivat zariadenie s orig. firmwerom skopirujem si bindkey a pouzijem ho v yaml kode pre ESP a tu praca s Flasherom konci
ak chcem ATC firmware flashovat tak pokracujem
- v casi select firmware stlacim prehladavat a vyberiem si stahnuty bin subor
- nasledne stlacim tlacitko start flashing
- pockam kym flashovanie neskoci (trva to cca 1 min)
- po skonceni flashovania je potrebne sa znova pripojit do zariadenia cez tlacitko Connect
- pozor zariadenie uz najdete pod nazvom ATC_ a poslednych 6 znakov mac kodu zariadenia
- ako posledne je potrebne pouzit typ Advertising Type: Mi Like - klikaj viac krat

koho zaujima komplexnejsie video z ktoreho som aj ja cerpal najdete tu https://youtu.be/K-HG7qs9hK0
Naposledy upravil(a) blavak68 dne 07. leden 2023, 15:59, celkem upraveno 1 x.

medove
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 8
Registrován: 01. leden 2021, 15:36

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od medove »

flashol som to a pri tom preblikovani baterie a vlhkosti mi bateriu hadze takmer vybitu ale percentualne ukazuje 90+ ... ak to teda spravne chapem... trosku asi bug ale inak fajn ziadna veda :) este to nahodit do ESP - to bude zabava nakolko to robil prvy krat vsetko

medove
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 8
Registrován: 01. leden 2021, 15:36

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od medove »

ako si tam dostal sensor: platform atc_mithermometer?... pri atc mi vzdy vyhodi chybu s xiaomi nie ale zas tam nedostanem atc verziu

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od adamis »

Od 10. března mám objednané 3 kousky z Ali. Už se na ně těším! :lol:
Naposledy upravil(a) adamis dne 25. březen 2021, 11:52, celkem upraveno 1 x.
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od adamis »

Tak jsou tady. A jdeme na to!!
Mimochodem, stály 12€ a byly tu za 14 dní!! :!: :!:
USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1616669315754_6780802577744713775.jpeg
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od Pete30 »

Je vidět že do toho jdeš po hlavě :lol: :lol:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od adamis »

Pete30 píše: 25. březen 2021, 19:30 Je vidět že do toho jdeš po hlavě :lol: :lol:
Jdu, ale zatím bez úspěchu...

Tak pánové - první poznatky. POZOR - nefunguje Conect s mobilním Firefoxem. Visel jsem na tom 2 hodiny než jsem si pustil originál video a tam ten maník říká, že to dělal na mobilním Chrome. Potom se to chytilo hned. Stáhnul jsem si ten Bindkey, uložil a jdu zkoušet dál...
Další věc, kterou můžu potvrdit - flashnutí ATC firmware a případné flashnutí originál stock firmware zpět je úplně bez problému, vyzkoušeno. :lol:

Do configuration.yaml jsem zapsal kód, který jsem si opsal v návodu, změnil jsem MAC a Bindkey a při pokusu o restart HA na mě skáče tahle hláška:
"Platform error sensor.xiaomi_lywsd03mmc - Integration 'xiaomi_lywsd03mmc' not found". Napadá mě teď jedna otázka, budu sice za lamu, ale nedá se nic dělat - je vůbec možné připojit ten Xiaomi teploměr k HA bez ESP desky?? Jasně, že teploměr by musel být v dosahu BT. Mám teď trochu dojem, že kopíruju Járu Cimrmana a stávám se průkopníkem slepých uliček... :oops: :oops:
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od adamis »

Odpovím si sám - ano, jde to! Ale dosah LYWSD03MMC je tragický, nepočítejte s tím, že proleze přes zeď. Je to jen tak na vyzkoušení a bez ESP s tím raději nepočítejte. A co se týká přesnosti, tak mám tři kousky, stojí zatím teď kvůli testování vedle sebe a ukazují absolutně stejnou teplotu a absolutně stejnou vlhkost. Takže buď jsou všechny tři tak dobré nebo tak špatné. :D :D Konec hlášení!
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od mamonick »

Ahoj, přikládám mé poznatky, které tak trochu aktualizují informace výše:
  • i když jsem správně dal do yaml kódu bind key a mac, stejně se hodnoty do trackeru nepřenášely - to je asi tím, co jsem si teď přečetl výše... neaktivoval jsem teploměř přes xiaomi appku
  • zařízení jsem tedy poměrně snadno flashnul a POZOR: yaml kód do trackeru (ESP32) je rozdílný od kódu pro originální zařízení, liší se
    • změna platformy z - platform: xiaomi_lywsd03mmc na - platform: atc_mithermometer
    • neuvádí se bindkey - v ESP home doplňku to validátor nepustí, nesmí tam být
    https://esphome.io/components/sensor/xi ... c#lywsdcgq
  • s dosahem jsem velmi spokojen, tracker je v patře, 3 teploměry jsou v přízemí a jede to
  • ano, byť hodnota battery_level je vysoká, ikona baterie na displeji symbolizuje prázdnou baterku, to bude asi BUG

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: lacne riesenie pre meranie teplot a vlhkosti - LYWSD03MMC

Příspěvek od lubost »

Zdravim, pouzivam celkom 3 ks tychto senzorov:
1x LYWSD03MMC
2x Qingping Temp RH M aj s BindKey

najprv som ich mal priamo cez BLE monitor načítané priamo v HA, ale vadilo mi, že hodnoty sa načítavali veľmi nepravidelne, niekedy až v hodinových intervaloch. Keďže som ich chcel využívať ako senzory pre zónové kúrenie a ovládanie termostatických hlavíc v jednotlivých izbách, tak to bolo veľmi nespoľahlivé.
Tak som vyrobil čidlo ESP, kde som ich naintegroval... ale opäť, to načítanie teploty je nespoľahlivé... od minútového intervalu až po hodiny... Pri samotnom spustení esp32_ble_tracker vyhodí napr. toto a je tam Scan Duration: 300s... viem to nejako ovplyvniť? kde do kódu by som mal zadať kratší interval...? 60s? Aj keď aj tých 5 minút by stačilo, ak by to bola skutočnosť...
Alebo by som mal použiť niečo iné na načítavanie hodnôt...? a esp32_ble_tracker je iba na zisťovanie blízkych bluetooth zariadení? lebo v kóde okrem snímačov (tie tri teplomery) mám iba:
esp32_ble_tracker

Kód: Vybrat vše

[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:012]: Xiaomi CGG1
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:013]:   Bindkey: XX.XX.XX.......... (16)
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:014]:   Temperature 'Kuchyna_teplomer_teplota'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:014]:     Device Class: 'temperature'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:014]:     State Class: 'measurement'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:014]:     Unit of Measurement: '°C'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:014]:     Accuracy Decimals: 1
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:015]:   Humidity 'Kuchyna_teplomer_vlhkost'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:015]:     Device Class: 'humidity'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:015]:     State Class: 'measurement'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:015]:     Unit of Measurement: '%'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:015]:     Accuracy Decimals: 1
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:016]:   Battery Level 'Kuchyna_teplomer_bateria'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:016]:     Device Class: 'battery'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:016]:     State Class: 'measurement'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:016]:     Unit of Measurement: '%'
[08:21:55][C][xiaomi_cgg1:016]:     Accuracy Decimals: 0
[08:21:55][C][esp32_ble_tracker:705]: BLE Tracker:
[08:21:55][C][esp32_ble_tracker:706]:   Scan Duration: 300 s
[08:21:55][C][esp32_ble_tracker:707]:   Scan Interval: 320.0 ms
[08:21:55][C][esp32_ble_tracker:708]:   Scan Window: 30.0 ms
[08:21:55][C][esp32_ble_tracker:709]:   Scan Type: ACTIVE
Ako viem pre senzor DHT nastaviť, aby napr. aj vlhkosť bola na 1 desatinné miesto? lebo zase v logu je toto (Accuracy Decimals: 0):

Kód: Vybrat vše

[08:30:12][C][dht:017]: DHT:
[08:30:12][C][dht:018]:   Pin: GPIO33
[08:30:12][C][dht:020]:   Auto-detected model: DHT22
[08:30:12][C][dht:027]:   Update Interval: 60.0s
[08:30:12][C][dht:029]:   Temperature 'Obyvacka_teplomer_teplota'
[08:30:12][C][dht:029]:     Device Class: 'temperature'
[08:30:12][C][dht:029]:     State Class: 'measurement'
[08:30:12][C][dht:029]:     Unit of Measurement: '°C'
[08:30:12][C][dht:029]:     Accuracy Decimals: 1
[08:30:12][C][dht:030]:   Humidity 'Obyvacka_teplomer_vlhkosť'
[08:30:12][C][dht:030]:     Device Class: 'humidity'
[08:30:12][C][dht:030]:     State Class: 'measurement'
[08:30:12][C][dht:030]:     Unit of Measurement: '%'
[08:30:12][C][dht:030]:     Accuracy Decimals: 0
Vďaka, Ľubo

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“