Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Ucelené projekty, návody a postupy.
Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od Pete30 »

Nevěřte tomu co se píše, zmiňovaný laserový senzor jen pro upřesnění nemá podporu v ESPhome.
Zkoušel jsem senzory WL53L0X (podpora esp), které mi zde fungují jako brána na počítání osob jen deklarovaný dosah nesouhlasí počítej tak 1,2 až 1,5m max.
Pak je tu senzor WL53L1X který také nemá podporu v ESPhome, ale existuje vlastní integrace pro esp a tam ta vzdálenost je tak kolem 3m možná i trochu více. Mám také jako bránu počítání osob, má 2 zóny a umí počítat tam i zpět. Nebo proč nepořídit nějakou infra bránu za pár peněz, někde jsem zahlédl že umí do 12m jen je to přjímač a vysílač(pro venkovní prostředí) každý na jedné straně a napájení tuším že 12 nebo 24V (uvnitř relátko)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

thegeko
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 21. únor 2023, 18:01

Re: Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od thegeko »

Ja mám model pohonu ROBUS a nie je mi jasné, ako získať informáciu, či je brána otvorená pomocou S.C.A. svorky. Skúšal som pripojiť jednu stranu svorky na GPIO port, ale to je asi blbosť.

Takisto by som chcel na ESP32 naintegrovať aj infračervený senzor (detekuje, či má brána prekážku), ktorý je zapojený na Bluebus svorku.

Takisto by som chcel na ESP32 naintegrovať aj magnetický senzor (detekuje, či je otvorená malá bránička, čo blokuje otváranie veľkej posuvnej brány), ktorý je zapojený na STOP svorku.

Viete mi niekto poradiť? Super by bolo, keby ste ma nasmerovali na nejaké turorialy, kde by som si prečítal ako sa takéto veci riešia. Je to môj druhý projekt s ESP32.

BTW neviem, či to je relevantné, ale ESP32 je napájane cez POE, pravdepodobne z inej fázy ako pohon brány.

Sten77
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 04. květen 2023, 19:09

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od Sten77 »

PepYk_ píše: 03. prosinec 2022, 08:38 Také přidám pár poznatků k ovládání motoru Nice:
- používám relé Shelly 1, které už samo o sobě umí pracovat s 24V (není potřeba měnič stepdown) a obsahuje modul esp01_1m
- nepoužívám žádné senzory, když je brána otevžená, svítí trvale maják a toho využívám

Kód: Vybrat vše

esphome:
  name: shelly1-gate
  
esp8266:
  board: esp01_1m

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password
  # Optional manual IP
  manual_ip:
    static_ip: 10.0.0.239
    gateway: 10.0.0.138
    subnet: 255.255.255.0
  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "xxx"
    password: "xxx"

captive_portal:

switch:
  - platform: gpio
    name: "gate"
    icon: "mdi:gate"
    id: relay
    pin: GPIO4
    on_turn_on:
    - delay: 500ms
    - switch.turn_off: relay
    
binary_sensor:
  - platform: gpio
    name: "gate"
    device_class: garage_door
    icon: "mdi:gate-open"
    pin: GPIO5
    filters:
      - delayed_on_off: 1000ms
Nemohl by jsi ještě popsat schéma zapojení? Nemohu to dát dohromady.

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

thegeko píše: 21. únor 2023, 18:24 Ja mám model pohonu ROBUS a nie je mi jasné, ako získať informáciu, či je brána otvorená pomocou S.C.A. svorky. Skúšal som pripojiť jednu stranu svorky na GPIO port, ale to je asi blbosť.

Takisto by som chcel na ESP32 naintegrovať aj infračervený senzor (detekuje, či má brána prekážku), ktorý je zapojený na Bluebus svorku.

Takisto by som chcel na ESP32 naintegrovať aj magnetický senzor (detekuje, či je otvorená malá bránička, čo blokuje otváranie veľkej posuvnej brány), ktorý je zapojený na STOP svorku.

Viete mi niekto poradiť? Super by bolo, keby ste ma nasmerovali na nejaké turorialy, kde by som si prečítal ako sa takéto veci riešia. Je to môj druhý projekt s ESP32.

BTW neviem, či to je relevantné, ale ESP32 je napájane cez POE, pravdepodobne z inej fázy ako pohon brány.
nemam pohon ROBUS, ale predpokladam, ked je pohon v pohybe tak na svorke S.C.A. pulzuje 24 V a ked je otvorena naplno tak je na svorke nepretrzitych 24 V => 24V by so nepustal priamo cez nejaky PIN ESP32, asi najlepsie cez nejake relatko

co sa tyka zapojenia senzorov tie sa zapoja jednoducho jeden kontakt na zem a druhy na niektory vhodny PIN

logiku co a ako ma fungovat je uz na kode v esphome

najlepsie je si najst konkretny PINOUT danej ESP32 dosky, pretoze je ich velke mnozstvo a zapojenie pinov moze byt rozne a prave tato schema ma popisane vsetky vlastnosti na jednotlivych pinoch
tu je priklad pinoutu https://www.waveshare.com/img/devkit/ac ... ails-3.jpg ale spravny si musis najst podla toho, ktory konkretny typ dosky je ten tvoj

TiVa
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 25. říjen 2023, 10:54

Re: Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od TiVa »

blavak68 píše: 05. květen 2023, 18:29 nemam pohon ROBUS, ale predpokladam, ked je pohon v pohybe tak na svorke S.C.A. pulzuje 24 V a ked je otvorena naplno tak je na svorke nepretrzitych 24 V => 24V by so nepustal priamo cez nejaky PIN ESP32, asi najlepsie cez nejake relatko

Mám Nice MC424 (pro Nice Wingo) a Nice SPIN 21 KCE

u obou mám výstup FLASH (u MC424 je to svorka 6+7) nastaven jako kontrolku otevřených vrat

Otevřeno = trvalých 24V
Zavřeno = vypnuto

při pohybu skutečně na svorce pulzuje 24V (otevírání rychle, zavírání pomalu)

no a protože mám tuhle svorku připojenou přes relátko na ESP a detekuji tím stav zavřeno/otevřeno, tak mě to pulzování pěkně štve - nejvíc tím, že to dělá "bordel" v logu (v záznamech)

Potřeboval bych to pulzování nějak eliminovat - ideálně aby při pomalém pulzování byl v HASSIO stav "Zavírání" a při rychlém "Otevírání", ale uplně by mi stačilo to pulzování vyeliminovat - někde jsem zahlédl, že by to šlo řešit nějakou pauzou na základě času (po prvním sepnutí nebude hass po nějkou dobu přijímat změny stavů), bohužel už nevím, kde to bylo a nemohu to dohledat :(

nemáte nějaký tip?

TiVa
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 25. říjen 2023, 10:54

Re: Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od TiVa »

Nedalo mi to a pokusil jsem se pulzování vyřešit a tak mám pomocí "delay_on" a "delay_off" aspoň takto senzor, který hlásí stavy, ale nepulzuje. Není to teda nic moc, ale mě to asi zatím stačí :)

Kód: Vybrat vše

        garage_door_delay:
            friendly_name: "Garážová vrata delay"
            device_class: garage_door
            delay_off: '0:00:02'
            delay_on: '0:00:02'
            value_template: "{{ states('binary_sensor.garazova_vrata')}}"  
dále jsem narazil na zajímavé téma, které mě odkázalo na ještě zajímavější projekt, snad se mi podaří s někým dát dohromady (protože elektrotechnické vzdělání nemám a schemátku tak uplně nerozumím), pomocí ESP by pak mělo jít jednak posílat příkazy, ale i mít stavy (včetně třeba otevření v %) a možná i měnit nastavení ŘJ pohonu (dle toho co jsem pochopil)

Odpovědět

Zpět na „Komplexní projekty“