Vypnutí scény

Automatizace tvořené přímo, pomocí funkcí HomeAssitent(a).
Odpovědět
tetsuo
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 11. březen 2023, 21:07
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Vypnutí scény

Příspěvek od tetsuo »

Ahoj, potřebuju poradit, nebo aspoň pošťouchnot od zkušenějších.

Mám automatizaci, která ve 23:00 spustí scénu, která obsahuje všechna světla v pokoji a ty se ztlumí a změní teplotu světla. Do teď je vše ok, bezproblémů funguje, ale nevím jak udělat, aby druhy den když rozsvítím byla světla ve stavu jako před 23:00 minuleho dne, prostě aby svítila na 100%. Dá se ta scéna nějak vypnout a vše vratit do stavu před jejím spuštěním. Když tu spát, tak všechny světla vypnu jedním tlačítkem, tak bych si představoval to nějak naroubovat na to, že když zhasnu, tak se nastveni světel "vrátí" zpět.

díky za nápady

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od acerot »

Napadá mě si buď udělat další scénu (daná světla na 100%) a tu aktivovat zase ráno anebo si udělat snapshot aktuálního stavu světel před aktivací noční scény a pak tento snapshot obnovit ráno. Snapshot je v podstatě obyčejná scéna vytvořená za běhu (bez předchozí definice v YAMLu nebo GUI) dle aktuálního stavu vybraných entit pomocí service: scene.create a snapshot_entities. V helpu na to mají vyložený příklad: https://www.home-assistant.io/integrati ... on-the-fly

tetsuo
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 11. březen 2023, 21:07
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od tetsuo »

acerot píše: 06. duben 2023, 14:07 Napadá mě si buď udělat další scénu (daná světla na 100%) a tu aktivovat zase ráno anebo si udělat snapshot aktuálního stavu světel před aktivací noční scény a pak tento snapshot obnovit ráno. Snapshot je v podstatě obyčejná scéna vytvořená za běhu (bez předchozí definice v YAMLu nebo GUI) dle aktuálního stavu vybraných entit pomocí service: scene.create a snapshot_entities. V helpu na to mají vyložený příklad: https://www.home-assistant.io/integrati ... on-the-fly
Díky za odpověď. To s tou scénou mě taky napadlo, ale problém je, že když danou scénu aktivuješ, tak ty světla rozsvítí, což je nic moc :( Ta druhá varianta by tento problém řešila?

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od acerot »

Asi nechápu, co přesně chceš udělat. Můžeš to víc popsat? Myslel, jsem, že právě chceš, aby se druhý den světla rozsvítila na 100%. Nebo chceš, že až teprve když ty rozsvítíš kterékoli z těch světel, které předtím bylo v rámci scény zhasnuto/ztlumeno/změněna váha bílé, tak aby se rozsvítilo na 100% jasu/jinou váhou bíle/atd.? A mezitím (v noci) byla světla zhasnuta? Víc/přesněji svůj požadovaný postup/chování popiš.

tetsuo
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 11. březen 2023, 21:07
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od tetsuo »

acerot píše: 06. duben 2023, 14:40 Asi nechápu, co přesně chceš udělat. Můžeš to víc popsat? Myslel, jsem, že právě chceš, aby se druhý den světla rozsvítila na 100%. Nebo chceš, že až teprve když ty rozsvítíš kterékoli z těch světel, které předtím bylo v rámci scény zhasnuto/ztlumeno/změněna váha bílé, tak aby se rozsvítilo na 100% jasu/jinou váhou bíle/atd.? A mezitím (v noci) byla světla zhasnuta? Víc/přesněji svůj požadovaný postup/chování popiš.
Tak třeba v 18:00 přijdu domů a už je šero, tak rozsvítím několik světel v obýváku, která jsou v jedné scéně (Studená bílá, 100%) takto svítí do 23:00 pak automatizace zapne jinou scénu, kde jsou ty samá světla, ale nastavená na teplou a jas na 60%. Když jdu spát, tak jedním čudlíkem na tabletu vypnu všechna světla co svítí, ale když další den světla ručně rozsvítím tak svítí stejně jako minulý den po 23:00, což je špatně, chtěl bych aby zase svítila studenou bílou a na 100%.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od Pete30 »

Proč si na manuální zapnutí světel nenastavíš scénu studenou bílou a na 100% a o ostatní přepnutí se postará automatizace po 23:00 ?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od acerot »

Čili, druhý den pak budeš zapínat jednotlivá světla a chceš, aby svítila jinak, než jak bylo jejich poslední nastavení před vypnutím? Pokud ano, tak nebudeš moct na jejich zapnutí použít službu toggle, ale budeš muset u každého světla použít službu turn_on a jas/bílou/barvu/atd. poprvé ten další den zadat do dat této služby. Pak už budeš moct používat toggle pro zapínání/vypínání světel, dokud zase nebudeš chtít změnit jejich parametry.

Aktivování scény, která více světel uvede do nastavení, jak je chceš druhý den mít, by to za tebe udělalo naráz a bylo by to samozřejmě jednodušší, ale světla by se na chvíli s novými parametry rozsvítila, než bys je poté okamžitě zhasnul - ale tohle, jak píšeš, nechceš.

Pokud někdo ví, jak nastavit jas/bílou/barvu/atd. světlu, aniž byste ho tím ale fakticky rozsvítili - jen nastavit, aby se s těmito parametry světlo rozsvítilo pří příštím zavolání toggle (ze zhasnutého stavu), dejte vědět.

Pozn. Rozsvěcím světla pomocí PIR a zároveň dle aktuálního jasu v místnosti, ve dne je rozsvěcím víc, v noci míň, když chci být v místnosti dýl a nehýbu se, stisknu tlačítko a PIRko mi světlo nevypne atd. Mám kolem toho docela dost pomocných input_booleanů a input_numberů se světelnými limity a levely jasu atd. a komplexní automatizaci. Doporučoval bych ti si kolem toho vymyslet a zrealizovat komplexnější logiku, která ti tohle rozsvěcení světel: kdy, jak moc, jakou barvu, co když pohyb, co když stisknu tlačítko, co když je tma/není tma, co když je ráno/den/noc atd. bude řídit. Teď řešíš jeden případ, ale rozsvěcení světel je kapitola, která je komplexnější, zahrnuje více faktorů, a je pravděpodobné, že budeš za chvíli přidávat další když to..tak chci to a začne toho být víc. Udělej to hned od začátku komplexní a modulární. Samozřejmě je to na tobě, jen moje rada.

tetsuo
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 38
Registrován: 11. březen 2023, 21:07
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování

Re: Vypnutí scény

Příspěvek od tetsuo »

acerot píše: 06. duben 2023, 17:08 Čili, druhý den pak budeš zapínat jednotlivá světla a chceš, aby svítila jinak, než jak bylo jejich poslední nastavení před vypnutím? Pokud ano, tak nebudeš moct na jejich zapnutí použít službu toggle, ale budeš muset u každého světla použít službu turn_on a jas/bílou/barvu/atd. poprvé ten další den zadat do dat této služby. Pak už budeš moct používat toggle pro zapínání/vypínání světel, dokud zase nebudeš chtít změnit jejich parametry.
Díky, pochopil jsi to naprosto správně. Zkusím to s turn_on

Odpovědět

Zpět na „Automatizace“