Volba HW pro HA a 8kamer

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
kobl
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 10. březen 2023, 09:26

Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od kobl »

Zdravím a děkuji za přijetí do komunity,

stojím na začátku, přecházím z Homey do HA a rád bych poprosil o radu při výběru HW. Jsem přesvědčen o volbě NUC variant\, ale nevím jak silnou konfiguraci.

Mé užití se kterým v následujících letech počítám : zigbee ovládání světel 15ks Aqara t1 a ZBmini a pár zásuvek, přes modbus ovládání BMR topení a venkovní rolety, napojení 8ks Foscam kamer.

Když to rozepíšu více, zabezpečovačku mám AJAX, pohybová čidla, záplavová čidla, ovládání hlavního přívodu vody, detekce požáru, otevření oken atd. toto vše mi jede zde a nechci to přehazovat. Jede si na to své frekvenci, která se neruší se zigbee a přijde mi to příliš důležité na to, abych to měl jako svou hračku.
Skrze zigbee chci ovládat světla v místnostech a pár zásuvek, motorky pro vnitřní závěsy, zatím jsem nenašel pro mě na tolik důležité věci abych to rozšiřoval. Rád bych to jel přes ZHA a ten jejich originál Nabu Casa dongle.
Skrze Modbus bych měl ovládat jednotku BMR která má po UTP kabelech napojení na jednotlivé místnosti pro topení a venkovní el.rolety. Budou zajišťovat přímo z BMR, tedy snad by to mělo být beproblémové.
Mám 8x Foscam venkovní kameru s Foscam originál NVR/POE, takže kromě nahrávání mi to zajišťuje i napajení těch kamer. Našel jsem si, že Foscam lze přes addon integrovat do HA předpokládám, že je to nějaká varianta Onvif.

Můj dotaz je, zda jste schopni poradit konfiguraci NUC pro toto vhodnou, obzvláště vzhledem k těm IP kamerám. Koukám na tyto varianty:
1) N6005 https://www.alza.cz/intel-nuc-11-essent ... 101243.htm
2) I5-1135g7 https://www.patro.cz/intel-nuc-panther- ... ngle-pack/

TDP prakticky totožné, dle cpu bechnmarku by i5 měla být o vyšší desítky procent silnější a více vláken. Nicméně nevím zda toto vůbec hraje nějakou důležitou roli a zda to není zcela zbytečný overkill.

sonics007
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 15
Registrován: 17. prosinec 2022, 15:36
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od sonics007 »

Ahoj ja som tiez uvazoval o nuc ale celkovo nuc je zbytocne predrazeny.
pokial by si postavil server s novou i5 mas to lacnejsie a upgradovatelne a spotrebna je tiez zanedbatelna.
Cena bude polovicna.
Ja mam i5 9600k starsiu verziu coffe lake refresh, 16 gb ram, 1 ssd disk zdroj mam stary 500w. ma to spotrebu max29,7
ked som skusal evolve 650 gold tak spotreba bola 24w.

kobl
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 10. březen 2023, 09:26

Re: Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od kobl »

sonics007 píše: 10. březen 2023, 11:02 Ahoj ja som tiez uvazoval o nuc ale celkovo nuc je zbytocne predrazeny.
pokial by si postavil server s novou i5 mas to lacnejsie a upgradovatelne a spotrebna je tiez zanedbatelna.
Cena bude polovicna.
Ja mam i5 9600k starsiu verziu coffe lake refresh, 16 gb ram, 1 ssd disk zdroj mam stary 500w. ma to spotrebu max29,7
ked som skusal evolve 650 gold tak spotreba bola 24w.
Hm je pravda, že to stejně dám do technické místnosti, teda mini to být nemusí. Bral jsem to hlavně kvůli vyřešené nízké spotřebě, kdy ty desktop PSU maj tu hezky certifikovanou účinnost při vyšší zátěži - tyhle malé spotřeby moc účinné nejsou. Takže teď mám ještě 3.možnost :D Otázka je, jak moc vleký výkon je potřeba. Válí se mi tu domu nevyužitý AMD 2400G, tak jestli něco neposkládat na tom.

sonics007
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 15
Registrován: 17. prosinec 2022, 15:36
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od sonics007 »

ja som sa riadil tymto videom https://www.youtube.com/watch?v=MucGkPU ... x=6&t=501s pekne to vysvetlil aj to ako sa da znizit spotreba tymi zdrojmi.

ohladne toho amd tak ak som to nasiel tak ma 4 jadra a 8vlakien.tak myslim ze to je v pohode ked iny ludia pouzivaju rpi?
Tak ti poviem za skusku nic neda. nahod na to amd HA a sputi ho a cez smart zasuvku odmeras kolko ti to cca zozralo za 24h.
Ale cim starsia zostava tym vacsia spotreba.ako som spominal ja bezim na i5 9600 6jadro, 16gbram a stary ydroj mozno ma 8r
a spotreba je tak 26,9-28,9w a zatazenie procesora je mas do 4percet a mam asi 4-az 6 ct a jeden virtual v tom je HA

kobl
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 10. březen 2023, 09:26

Re: Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od kobl »

Vypadá to, na docela dost patlání a při dokoupení desky, pico psu atd snad ani nic moc neušetřim:D aspoň ne oproti této nabídce: https://www.geekbuying.com/item/BMAX-B7 ... 19468.html za 7200,- to není špatnej komplet.

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Volba HW pro HA a 8kamer

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím,

Osobně si myslím, že to utáhne i novější celeron. Na tomhle https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA ... -rev-10#ov
mi běží TV server se čtyřmi tunery. Dokáže to nahrávat i více pořadů z jednoho multiplexu na jednom fyzickém tuneru, zároveň streamovat do klientů a ještě mi na tom běží ve virtuálce OpenMediaVault NAS a radius. spotřeba s dvěma 2,5" rotačními HDD je 17w. Systémy na které to běží jsou Xubuntu a ve virtuálu debian. HA mi běží na atomu 3005. ten s Xubuntu topil jak kamna a s HA je sotva vlažný.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“