Chyba měření

www
Odpovědět
parezzbablu
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 08. březen 2023, 17:59

Chyba měření

Příspěvek od parezzbablu »

Mám za sebou první instalaci Shelly 3EM.
Koupil jsem tu hračku, na jednoduchou analýzu průběhu spotřeby domů, která lze využít třeba na návrh FVE, tak aby nebyla přepálená nebo naopak poddimenzovaná, to není podstatné.

Na zkoušku jsem to nainstaloval na jeden RD, kde jsem dělal veškerou elektroinstalaci, tak vím kde je co a kdo v baráku. Bohužel narazil jsem na problém. Shelly měří skoro dvojnásobnou spotřebu, než elektroměr. Ověřeno stavy elektroměru po týdnu. Elektroměr naměřil 274kWh (VT + NT pro dotaz není podstatené), Shelly ale naměřilo spotřebu 539kWh. Jasně není to přesně ve stejný okamžik. Odečet elektroměru byl proveden v neděli cca 23:30, a pak za týden znovu. Ze Shelly jsem vytáhnul data od půlnoci do půlnoci. Při spotřebě baráku, o půlnoci kolem 600W, to nebude dělat podstatnou chybu měření.
Barák má roční spotřebu cca 13-14MWh, tepelný čerpadlo i s provozem na chlazení v létě, sauna, řídící systéme Foxtrot, nějaký serepetičky okolo...

Ověřoval někdo někdy chybu měření Shelly? Excely s vyexportovanými daty mohu poskytnout.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Chyba měření

Příspěvek od Pete30 »

Když to čtu tak vidím že víš jak na to, ale stejně se zeptám:
Měřící svorky máš ve správném směru na vodičích ?
Nemáš měřící svorky velmi blízko (několik mm) jiného fázového vodiče ( měl jsem tento problém u Shelly EM, ale cca 6-8W při 0 odběru pračky) ?
Aktualizoval jsi fw Shelly ?
Pokud je všechno ok udělal bych ještě pár měření a pokud bude rozdíl v takovém rozsahu oproti elektroměru asi bych to reklamoval.
Chápal bych ještě rozdíl za týden v rozsahu pár desítek W, ale toto je extrémně moc, to by nemělo být.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

parezzbablu
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 08. březen 2023, 17:59

Re: Chyba měření

Příspěvek od parezzbablu »

Jestli jsem aktualizoval si nebavuji, trochu jsem s tim laboroval pri pripojeni k Wifi. Nicmene mohu zkusit.
Zeptam se jak tupan, tady ty IT veci jdou trochu mimo me a jsem na trochu zpomalenej, jsem silnoproudar.Aktualizave přes mobil, nebo pres web z webove aplikace?
K MTP, msm je dany obracene nez je v navodu. Kdyz jsem je dal podle navodu, tak uzalovaly dodavku do site z baraku. Vim ze se standartne osazuji MTP, tak ze energie jde smerem z "K" do "L", ale tu je to opacne, nechapu :shock:

Tam kde je to instaloany, je to myho dobryho kamarada, tak muzu delat pokusy.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Chyba měření

Příspěvek od Pete30 »

Někde zde na fóru se to Shelly už řešilo včetně zapojení měřících svorek, když to trochu prohledáš tak to najdeš.
Tady se můžeš podívat na porovnání, které je v závěru článku a ten od koho ten článek pochází je i členem naší komunity.
https://tatageek.blog/2021/10/25/mereni ... helly-3em/
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyba měření

Příspěvek od Lion® »

když jsi z oboru předpokládám, že máš zapojené správně měřící trafa a ke každému i správně napěťovou svorku

L1 - trafo A - VA
L2 - trafo B - VB
L3 - trafo C - VC

ptám se raději proto, protože nevím co jiného by mohlo být špatně když to tak divoce měří, teda kromě toho že je ta SHELLY vadná
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

parezzbablu
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 08. březen 2023, 17:59

Re: Chyba měření

Příspěvek od parezzbablu »

Jsem si skoro jistej ze to mam dobre, ale urcite to overim.
Nevim jak moc Shelly pocita s ucinikem a jalovinou, ale nemyslim si ze kdych mel dokrizeny proudy a napeti, tak by to merilo a pocitalo takovy nesmysly. Jasne nejaka nepresnost by tam byt mohla. Ted jsem na to koukal napeti jsou 231V, 233V, 234V. A proudy ± v tu chvili 8A, 3,5A, 1,2A. Ja vim je ten barak blbe rozfazovanej, tak nejak se zatizenim tech fazi, koresponduje i pokles fazovych napeti.
No nicmene overim zapojeni. Teoreticky mam moznost tam povesit i analyzator site od C.A. PEL103 a porovnat to.

No kazdopadne testuju, az to bude funkcni, tak prijde na řadu implementace do Foxtrotu.

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chyba měření

Příspěvek od Lion® »

jen pro zajímavost
pošli prosím pdf-ko z aplikace za minulý týden
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

parezzbablu
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 08. březen 2023, 17:59

Re: Chyba měření

Příspěvek od parezzbablu »

Poslu ti pres soukromou zpravu komplet stazeny data v excelu. Dal jsem si s tim nejakou praci a udelal jsem tomu nejakou kulturu.
Ale az zitra, mam to v PC a uz se me nechce startovat.

parezzbablu
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 5
Registrován: 08. březen 2023, 17:59

Re: Chyba měření

Příspěvek od parezzbablu »

Jsem zapomel napast vysledek.
Zarizeni bylo opravdu vadne, poslal jsem na reklamaci a dostal nivy kus. Ten po namontovani a zapojeni ukazoval korektne.

Odpovědět

Zpět na „Shelly“