Nejvhodnější hardware pro FVE

Home Assistant CZ drbna
Baader
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 197
Registrován: 16. únor 2023, 08:27
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Baader »

Ahoj, protože zatím jen testuji monitoring fotovoltaické elektrárny pomocí staršího R PI3 B 1GB RAM, tak stále přemýšlím, jaký hardware zvolit jako konečné řešení. Zda koupit R Pi 4 se 4 GB nebo 8 GB RAM nebo úplně něco jiného. Že je na R Pi provozování systému na kartě o ničem kvůli nespolehlivosti už vím a vyzkouším SSD disk. A protože tady je spoustu odborníků na slovo vzatých, rád si nechám poradit. Fotovoltaika je zařízení s životností 10 a více let, čili bych rád spolehlivý hardware, který se co 2 roky neodporoučí do věčných lovišť. Do budoucna bych tam rád přidal i další věci, tak jsem se díval třeba na R Pi 4 s 8GB RAM, protože rozdíl mezi 4 a 8 RAM je cenově minimální. Třeba toto, kde mají záruku 3 roky:
https://rpishop.cz/raspberry-pi-4/5063- ... t_ram-8_gb

Takže jestli poradíte, co koupit nebo kde s ohledem na ceny, tak budu rád.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Pete30 »

Pokud budeš chtít na Rpi4 provozovat pouze monitor FVE stačila by i ta Rpi3.
Pokud ovšem řešíš HA a do něj používat monitor FVE potom bych se nebál Rpi4 8Gb.
Budu zde řešit něco podobného s měničem Axpert king kde mám na výběr 2 cesty.
1 - vyčítat data přes RS232 do esp nodemcu a data zpracovat v HA
2 - použít Rpi3 nebo 4 s instalací SolarAssistant a integrovat do HA
Uvidím jak se rozhodnu, SolarAssistant je placený sw (jednorázově zaplatíš licenci)
Ohledně nákupu Rpi za sady nepatřičně předražené jestli na to nepospícháš tak podle zpráv od výrobce budou kolem léta v dostatečném množství (samostatné desky) za skoro poloviční cenu než dnes předražené sady.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
okoun
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 510
Registrován: 30. prosinec 2022, 21:19
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od okoun »

jo mohu doporučit victron, má to modbus a HA to krásně vidí, můžete si to integrovat zcela ručně a nebo automaticky pomocí victron doplňku v HACS

Baader
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 197
Registrován: 16. únor 2023, 08:27
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Baader »

Tak nějak na to nespěchám. Jen jsem se díval, co jde kde za kolik koupit. Pokud střelím R Pi 3 a NUC, tak to prakticky s malým doplatkem vyměním za R Pi 4 8 GB RAM. Spíš mi jde o to, zda R PI4 jako takové zařízení je spolehlivé a ta deska vydrží roky nebo zda má životnost dejme tomu jen pár let.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Pete30 »

Rpi4 8Gb + SSD na kterém mi jede HA cca 3 roky 24/7 zatím bez jediného problému.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Pete30 »

okoun píše: 24. únor 2023, 11:51 jo mohu doporučit victron, má to modbus a HA to krásně vidí, můžete si to integrovat zcela ručně a nebo automaticky pomocí victron doplňku v HACS
Můžeš to trochu přiblížit, sháním jakoukoliv informaci, měnič už mám doma a budu částečně předělávat instalaci :o
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
okoun
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 510
Registrován: 30. prosinec 2022, 21:19
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 7 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od okoun »

no co tě zajímá konkrétně? musíš mít nějaký řídící prvek což může být Cerbo GX, to propojíš LANkou s HA pomocí kabelu nebo v horším případě bezdrátem WIFI a měniče s nabíjemčkama a baterkama propojíš všechny do toho Cerba GX.
všechny adresy pro modbus jsou ke stažení na stránkách victornu a nebo použiješ přímo tu předpřipravenou integraci v HACS

na tom Victronu je hlavně výhoda toho, že je to modulární, není problém to furt časem vylepšovat dle toho kolik kdo má kaček, což s nějakým čínským Axpert kingem seš hodně limitovaný :(
Victron umí všechny režimy provozu, jak ongrid tak čistý ostrov s dobíjením ze sítě tak umí i hybridní ostrov, je to jen o naklikání...
Victron si také hodně zakládá na tom, že má všechny věci galvanicky oddělené, takže se neřeší takové věci jako že někde je indukované něco na střeše a podobně :)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Pete30 »

Ber to tak že mám jen malou balkónovou FVE :P o výkonu 1,2kW papírově, realita je samozřejmě menší. Více nelze jsem limitován velikostí balkónu.
Už mi to zde jede pár let a to v sestavě panely 1200W (současnost, původně 600W) regulátor TriStar MPPT 45A složená baterie z 8x článek LIFEPo4 (24V) + balancéry, měnič Steca 1200W a stykačový systém na přepínání sítě v případě nízkého stavu baterie, vše sledováno microSDS + bočníky a espčka na sledování, prostě chaos :lol: .
Tím že jsem rozšířil panely z 600W na těch 1200W tak jsem se rozhodl že se o to nechci tolik starat a pořídil si měnič Axpert king, který umí off-grid,
napájení a nabíjení ze sítě, solárních panelů, nastavení priorit solár, bat nebo síť ( bez přetoků do DS což potřebuji) a má monitoring přes USB nebo RS232 + propojení s BMS (to nevyužiji protože mám jen balancovanou baterku ).
Proto teď zjišťuji možnosti monitorování co bude nejlepší jestli RS232 nebo Rpi + SolarAssistant. Jak vidíš sestavu asi chápeš že není žádoucí do toho mnoho investovat což se určitě nevyplatí, ono se to nevyplatí ani teď, ale to by mě to nesmělo bavit :lol:
Maximálně ještě pořídím SmartShunt na monitor baterky i když je to taky docela finanční raketa.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Pete30 »

Tak malá FVE konečně dotvořena :D
Nakonec jsem se přiklonil k app Solar Assistant + Smart shunt a jsem překvapen jak to funguje zatím splehlivě.
Data jsou vyčítána z Axpert king přes micro USB do Rpi4 včetně komunikace Smart shunt také po kabelu USB, dále jsou posílána přes MQTT do HA kde lze pohodlně používat senzory včetně přidání do energetického panelu.
Solar Assistant má vlastní web a app na telefon, tím se dostanu do své FVE i kdekoliv jinde přes vzdálený přístup.
Ještě to trochu poladím protože slunce nám nějak toto jaro nepřeje :oops:
sa 1.png
sa 2.png
sa 3.png
sa 4.png
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Charles
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 01. prosinec 2023, 13:55

Re: Nejvhodnější hardware pro FVE

Příspěvek od Charles »

Dost jsem se potrápil s konfigurací MQTT na Solar-Assistant. Na stránkách Solar-Assistant je docela dobrý popis, ale nějak mám problém si s MQTT rozumět. Nemáš prosím popis toho, jak jsi to dělal? Ty dvě krásné tabulky mi chybí :oops:

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“