ZBmini

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím
Chtěl jsem se zeptat na zkušenost se spínačem zigbee mini. Konkrétně tímto https://www.chytrevypinace.cz/Sonoff-Zi ... i-d240.htm
Mám jich několik a zdá se mi, že mají mizerný dosah..
Potřeboval jsem rozšířit síť do garàže a není to spolehlivé.
garáž není propojena přes nejbližší tyto spínače, ale zásuvku, která je o 5m dál a konektí se přímo na coordinator, který je o další 3m na druhou stranu dál, než nejbližší sonoff mini. Zkoušel jsem připojovat prostřednistvím nejbližších routerů (ZB mini), ale v lepším případě to začalo s dotazováním a tím to taky skončilo, nebo to nenašlo nic.
Jako repeater jso tedy tyto spínače v podstatě k ničemu.
Horší je, že když už to nějak aktivuji, tak po rozsvícení se ztratí a nejde pak vypnout světlo. :evil:
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od PepYk_ »

Toto je jediné Zigbee zařízení od Sonoffu, které jsem nikdy nekoupil. Říkal jsem si, bude to pod vypínačem, co když budu muset někdy přepárovat, budu muset vypínač rozebat...
V domě používám podobné relé BASICZBR3, které jsem umístil do kuchyňské linky pro spínání LED osvětlení. Když jsem dal toto relé pod linku, bylo zařízení téměř k ničemu. Stále se v síti ztrácelo. Když jsem dal zařízení o 1 metr výš, situace se docela zlepšila. Když jsem dal ale zařízení do výšky 2 metrů, najednou mi toto relé tvoří přístupový bod pro polovinu domu a ještě se snad ani jednou nestalo, aby relé vypadlo.
zigbee.jpg

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Zajímavý postřeh.
Já je ale dávám do krabic které jsou pod stropem. Jedno jsem dokonce jen připojil ke kabelu a dal do zásuvky ve volném prostoru. Je to k ničemu. Nechytlo se ani na nejbližší stejný, který je v síti jen přes zeď 40cm.
Problém nejspíš nebude v signálu, ale v repeatingu.
Už je kupovat nebudu.
Ještě dotaz. Co říkají ta čísla na spojnicích?
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Takže jsem zjistil, že je nějaká chyba ve FW a mají s tím potíže i jiní.
I sonoff mini -L bez nuly je totiž vidět pořád. No to jsem si zase vybral. Teď přemýšlím co s tím. Stihl jsem jich koupit 5 a ze začátku to fungovalo dobře.
Pokud by někdo uvažoval jaké spínače tak těmhle se vyhněte.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od tiimsvk »

Cislo na spojnicich je sila signalu. Cim menej tym lepsie. Aky používaš typ coordinatoru?

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Ahoj a dík za info.
Myslel jsem si to. Jen se mi zdá že je to naopak. Nejbližší prvky ke koordinátoru mají přes 200 a linka je zelená, střední jsou plus minus 30 kolem 100 a barva červená a ty nižší jsou od 50 dolů jsou šedé. Mám tam i nějaké s nulou a ty podle mne nefungují. Vždy je tam tedy ještě propoj přes jiné zařízení, takže to pak funguje, ale nespolehlivě. Rozsvítím vzdáleně v garáži a pak to nejde zhasnout. Až třeba za 10 minut.Ty co jsou v domě a tedy přímo na koordinátoru fungují zatím zdá se dobře.
Koordinátor mám ZBDongle-E - ZigBee Koordinátor EFR32MG21
Podle dokumentace je v defaultu na 20 dBm
Mám ho v patře na straně domu blíž k příjezdu ke garáži. Vzdálenost od koordinátoru je nejvýš 10m.
Tato zásuvka https://www.chytrevypinace.cz/ZigBee-za ... A-d311.htm Funguje ještě o 5m dál než ten spínač.
A to ještě trvale posílá data o spotřebě. Ten spínač není ve slabé chvilce schopen ani poslat že je zapnutý, když ho rozsvítím vypínačem v garáži.
V podstatě dělá teď v garáži router a ten spínač je připojen přes ni. I přesto je ten spínač nespolehlivý. Zkusil jsem tam dva a oba jsou stejně naprd.
V diskusích, které jsem k tomu spínači našel psali, že to měl být kvalitní 20 dBm router a kvůli cenové optimalizaci a chipové krizi je z toho nepoužitelný paskvil, do kterého kvůli změnám není ani jiný FW.
viz. https://ptvo.info/custom-firmware-for-s ... zr-02-923/
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od PepYk_ »

rejze69 píše: 24. listopad 2022, 20:02 Ještě dotaz. Co říkají ta čísla na spojnicích?
Čísla udávají sílu signálu. Je to číslo od 0 do 255. Čím je číslo větší, tím je signál lepší. Když je hodnota s lomítkem, tak je pro dané zařízení více spojení.
Jestli-že je u některého zařízení hodnota nulová nebo když na mapě není k zařízení spojnice, nemusí to hned znamenat, že zařízení nekomunikuje, akorát třeba už dlouho o sobě neodeslalo žádné informace...

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od PepYk_ »

Když už těch ZBmini máš několik nakoupených, tak je nech v krabicích pod stropem klidně dál a akorát na ně nespoléhej jako na routery a úplně jednoduše přidej do trasy nějaký jiný router, třeba chytrou zigbee žárovku...
V zigbee síti je pro některá zařízení (podle podmínek jako jsou zdi, stropy) i 10m docela dost velká vzdálenost.
Do toho Donglu jsi dal FW od Koenkka?

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím.
Mám to v plánu, jen musím dostat signál do garáže v uspokojivé kvalitě.
S donglem jsem nic nedělal se ZHA funguje a o jiné možnosti jsem zatím nečetl.
Nicméně jsem se podíval a chipset mého donglu tam není uveden.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: ZBmini

Příspěvek od rejze69 »

Zdravím,
Tohle jsem psal v jiném vláknu, ale protože toto je přímo pro tento spínač, dám to i sem.

Podělím se o jeden zajímavý poznatek k ZigBee spínači Sonoff MiniZigbee https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmini/
Koupil jsem jich pět ve dvou obchodech a zjistil že jsou to problémové krámy. mizerný dosah, mechanické problémy s resetovacím tlačítkem.
Bohužel jsem nejdříve hledal chybu v instalaci.Neměl jsem zkušenost jaký dosah to má má mít a tak jsem prošvihl možnost to vrátit bez udání důvodu.
Reklamace je na měsíc a stejně by to vrátili jako bezvadné. Dal jsem je tedy do jednoho místa, kde jsou od sebe do půl metru a tam fungují.
Potom jsem v jednom e-shopu uviděl poměrně rozsáhlou diskusi k tomuto zařízení a tak jsem se tam svěřil se svou zkušeností.
Pan majitel odpovídá vždy a ujišťoval mne, že musí být chyba u mne. Rušení WiFi atd. a že on je používá a dá za ně ruku do ohně.
Zmínil se také, že jsem je nekoupil u nich. Tak jsem si od nich jeden objednal. Světe div se, ale vážně funguje perfektně.
Podle obchodního názvu je to ve všech obchodech stejný výrobek. Přijde ve stejné oranžové krabičce ze které vyndáte navlas stejný spínač.
Jediný rozdíl je OUI (ieee) macAdresa.
Ty mizerné začínají 00:12:4b
Ty dobré začínají dc:8e:95
Všem tedy doporučuji si toto hned zkontrolovat a rovnou to vrátit. Budete s tím jinak zbytečně ztrácet čas hledáním, kde je chyba.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Odpovědět

Zpět na „Sonoff“