Rapsbian + HA

Home Assistant CZ drbna
Lopaty
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 04. únor 2023, 18:39

Rapsbian + HA

Příspěvek od Lopaty »

Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jak je to s bootovací SD kartou. Mám Pi 4B na které mi běží Rapsbian. Pokud sem to pochopil správně, tak na instalaci HA potřebuji vytvořit novou bootovací SD kartu. Ale tím si mi smaže stávající systém Rapsbian ne? Nejde HA nainstalovat už přímo z běžících systému? Díky za odpověď.

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od acerot »

Na Raspberry můžeš HA nainstalovat třemi způsoby: jako plnohodnotný OS, jako kontejnér nebo jako Pythonovskou aplikaci (Core). Všechny 3 způsoby jsou tady v helpu popsány https://www.home-assistant.io/installation/raspberrypi

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3337
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Pete30 »

Asi bych to moc nedoporučoval, ale podívej se zde
https://community.home-assistant.io/t/i ... -os/201836
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lopaty
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 04. únor 2023, 18:39

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Lopaty »

Díky za odpovědi. Když to nainstaluji jako plnohodnotný OS, budu tam moc dělat i něco jiného než jen HA? A máte to někdo nainstalované přes Docker? Jestli je to spolehlivé, rychlé, nepadá to apod. Jakou cestu by jste doporučili pro začátečníka? Díky

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od acerot »

V plnohodnotném OS nebudeš moct dělat nic jinýho, pokud to něco jinýho není třeba Nodered, který existuje jako addon do HA. Mám plnohodnotný OS a co se stability týče, nemůžu si stěžovat. MámRPi4B a s rychlostí nemám problém. Ačkoli tady to, myslím, hodně záleží, jak mu naložíš - např. videostreamy prý dávají zabrat. Osobně ale žádné kamery nemám, takže nemůžu soudit.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3337
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Pete30 »

Jen se připojím se stejným názorem, provozuji HAOs na Rpi4 8GB bez jediného problému několik let, ale je pravda že nic jiného tam moc neuděláš.
Moje priorita byla mít vyhrazené Rpi jen pro HA protože se systém lépe udržuje a především to řídí celou domácnost proto jsem tam nechtěl mít nic jiného.
Jen bych doporučil pokud půjdeš stejnou cestou nepoužívat SD kartu, ale instalaci udělat na SSD.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lopaty
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 04. únor 2023, 18:39

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Lopaty »

Díky za rady, půjdu tedy taky cestou čistého OS s HA. Jen se chci ještě zeptat, jestli je to možné prvně rozjet přes SD kartu a až do budoucna koupím SSD disk, tak to přesunout tam?

Uživatelský avatar
acerot
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12. prosinec 2022, 15:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 24 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od acerot »

O přesunu již rozběhaného systému HAOS z SD karty na SSD nevím, takže nemůžu říct, zda je či není možný. Ale HA samo o sobě má kvalitní backup/restore systém. Ve verzi s SD kartou tedy uděláš v HA full backup, nainstaluješ HA na SSD a tam uděláš restore.
https://www.home-assistant.io/common-tasks/os/#backups

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3337
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Pete30 »

Jasně rozjeď to na SD kartě a zaměř se na vytváření záloh HA ( důležité), potom stačí jen instalace na SSD a použít nejnovější zálohu z SD karty a máš vše zpět ;)
Na to Rpi4 použij 64bit systém HAOs
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Lopaty
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 4
Registrován: 04. únor 2023, 18:39

Re: Rapsbian + HA

Příspěvek od Lopaty »

Super, díky za rady ;-) Teď trochu lituji, že jsem utratil peníze za Argon čase. S SSD už ho nebudu potřebovat. Tak se mějte :thx:

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“