Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Ucelené projekty, návody a postupy.
Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Ovladanie bránového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

Viaceri z nas maju v rodinnych domoch brany, ktore uz dnes ovladame pomocou pohohov najma za pomoci RF ovladacov.

Zaroven ako fanusik a uzivatel HA som uvazoval, ako pripojit este moj stary pohon NICE Robo, v sucasnosti vsak uz pouzivam NICE Rox - https://branyposuvne.sk/na-posuvnu-bran ... ne-brany-a do systemu HA a preto je tento projekt spracovany na NICE Rox.

Elektronika spomenuteho pohonu umoznuje:
- vyuzitie 24 V napajania
- ovladanie pohonu svorkou SbS = "krok za krokom"

V samotnom pohone je dost miesta na dalsie zariadenia a bez problemov sa tam zmesti "moja elektronika"

Pouzity material:
1x menic napatia z 24V na 5V https://www.aliexpress.com/item/4000784 ... 1802aeCRvI
menic napetia 24V - 5V.jpg
1x rele s modulom ESP01 https://www.aliexpress.com/item/3283358 ... 1802aeCRvI
relay.jpg
2x magneticky snimac MC-38 https://www.aliexpress.com/item/3225586 ... 1802aeCRvI
Magneticky snimac.jpg
Magneticky snimac.jpg (11.42 KiB) Zobrazeno 803 x
Moje naklady max 20 EUR (vratane instalacneho materialu - wago spojky, skrutky-matice na upevnenie magetov)

Cielkom tohto projektu je okrem ovladania brany zo systemu HA aj zistenie polohy brany teda ci je otvorena resp. zatvorena v zmysle sledovania koncovych poloh brany.
Pokial by chcel niekto sledovat viacero poloh, je potrebne na ozubenie brany "pripevnit" viacero" magnetov a doplnit v HA kod na pocitanie zmeny stavu prislusneho magnetickeho snimaca. (zatial som toto neriesil)


Existuje aj originalne riesenie od NICE, ale je drahe (cca 95 EUR-vid nizsie biela krabicka NIce) a neriesi sledovanie stavu
..
..

Na tomto obrazku je vidiet dostatok miesta pre umiestnenie magnetickych snimacov MC-38. Jeden umiestnite na strane ako je biela "krabicka Nice - originalny wifi modul" a druhy umiestnite pod plastovy kryt niekde vpravo nad ozubenie (priblzne tak ako som sa to snazil oznacit).

Schema pohonu:
.
.
Zapojenie:
- Menic napatia pripojime na svorky 8 a 9 elektroniky pohonu NICE (24V) (zelene)
- Rele pripojime na menic (5V)
- NO vystupy z relatka pripojime na svorky 9 (zelene) a 13 (SbS) (cervene) elektroniky pohonu NICE
- Magneticke snimace pripojime na GND relatka a PIN-y 1 a 3 modulu ESP01



kod pre ESPHome:

Kód: Vybrat vše

switch:
  - platform: gpio
    pin: 
      number: 0
      mode: INPUT_PULLUP
    name: rele 98 virtual
    id: rele_98_virtual
    inverted: true
    restore_mode: ALWAYS_OFF
  - platform: gpio
    pin: 
      number: 0
      mode: OUTPUT
    name: rele 4 new
    id: rele_4_new
    inverted: true
    restore_mode: ALWAYS_OFF
  - platform: template
    name: rele 4 brana
    icon: "mdi:gate"
    turn_on_action:
    - switch.turn_on: rele_4_new
    - delay: 150ms
    - switch.turn_off: rele_4_new
    
# Vchodová brána stav   
binary_sensor:
- platform: gpio
  pin:
    number: 3
    mode: INPUT_PULLUP
    inverted: true
  name: velka_brana_stav_z
- platform: gpio
  pin:
    number: 1
    mode: INPUT_PULLUP
    inverted: true
  name: velka_brana_stav_o
V kode si vsimnite, ze na PIN 0, ktorym ovladam rele najprv pouzijem mod INPUT_PULLUP a potom OUTPUT. Je to finta na to, aby Vam po vypadku el. prudu prislusny modul vobec nabehol, resp. aby relatko nedostalo impulz a neotvorila sa Vam brana. (ide o zname problemy ako napr. https://community.blynk.cc/t/esp01-rela ... boot/51655

Podobne je potrebne, aby snimac, ktory bude snimat "stav zatvorenia" bol na PIN-e 3 (tiez z dovodu "blokovania" nabehu modulu po vypadku el. energie)

Este prikladam foto pripevnenych magnetov na dorazoch na ozubenych hrebenoch brany.
snimac 1.jpg
snimac 2.jpg
Pokial sa rozhodnete pre realizaciu tohto projektiku, tak prajem vela uspechov.
Naposledy upravil(a) blavak68 dne 23. prosinec 2022, 08:48, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od tiimsvk »

Ahoj super navod ale zopar vylepseni a navrhov:
- Pouzival by som esp07 alebo 12e,f alebo dokonca wemos d1 pre zjednodusenie pinov a problemov s gpio0 a gpio3. Ved nejde teraz o minimalnu spotrebu.
- Na sledovanie polohy otvorenia brany a presnej polohy by som pouzil magneticky senzor s kombinaciou resistorov tym padom netreba riešiť komplikacie s kodom
- pridal by som mozno ir prijmac s dialkovym a mas externe ovladanie brany a vsetko v esphome.
- ak chces usetrit este viac dc to dc menic sa da vyhotovit s lm7805 alebo lm317 s dvoma kondenzatormi + ams1117

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od PepYk_ »

Také přidám pár poznatků k ovládání motoru Nice:
- používám relé Shelly 1, které už samo o sobě umí pracovat s 24V (není potřeba měnič stepdown) a obsahuje modul esp01_1m
- nepoužívám žádné senzory, když je brána otevžená, svítí trvale maják a toho využívám

Kód: Vybrat vše

esphome:
  name: shelly1-gate
  
esp8266:
  board: esp01_1m

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:

wifi:
  ssid: !secret wifi_ssid
  password: !secret wifi_password
  # Optional manual IP
  manual_ip:
    static_ip: 10.0.0.239
    gateway: 10.0.0.138
    subnet: 255.255.255.0
  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "xxx"
    password: "xxx"

captive_portal:

switch:
  - platform: gpio
    name: "gate"
    icon: "mdi:gate"
    id: relay
    pin: GPIO4
    on_turn_on:
    - delay: 500ms
    - switch.turn_off: relay
    
binary_sensor:
  - platform: gpio
    name: "gate"
    device_class: garage_door
    icon: "mdi:gate-open"
    pin: GPIO5
    filters:
      - delayed_on_off: 1000ms

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

PepYk_ píše: 03. prosinec 2022, 08:38 Také přidám pár poznatků k ovládání motoru Nice:
- používám relé Shelly 1, které už samo o sobě umí pracovat s 24V (není potřeba měnič stepdown) a obsahuje modul esp01_1m
- nepoužívám žádné senzory, když je brána otevžená, svítí trvale maják a toho využívám

a aky typ pohonu od NICE pouzivas resp. do akej svorky na pohone mas pripojene gpio5?

- lebo pohon ROX tuto moznost nema, predpokladam ze pouzivas radu ROBUS,
- avsak rozdielova je prave cena (rozdiel len na pohonoch je cca 130 EUR => ROX cca 260 EUR a ROBUS cca 390 EUR)
- pre mna by bol rozdiel este vyssi, vzhladom na to, ze som z mojho stareho pohonu pouzil foto bunky + majak + dialkove RF ovladace (co v pripade rady ROBUS by som musel kupit nove => ROBUS sada 460 EUR)

ale ano je to jednoduchsie a cca cenovo rovnake ako moje riesenie, avsak vhodne pre radu ROBUS a novsie, ale nie pre ROX
vdaka za koment
Naposledy upravil(a) blavak68 dne 03. prosinec 2022, 18:51, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

tiimsvk píše: 02. prosinec 2022, 20:57 Ahoj super navod ale zopar vylepseni a navrhov:
- Pouzival by som esp07 alebo 12e,f alebo dokonca wemos d1 pre zjednodusenie pinov a problemov s gpio0 a gpio3. Ved nejde teraz o minimalnu spotrebu.
- Na sledovanie polohy otvorenia brany a presnej polohy by som pouzil magneticky senzor s kombinaciou resistorov tym padom netreba riešiť komplikacie s kodom
- pridal by som mozno ir prijmac s dialkovym a mas externe ovladanie brany a vsetko v esphome.
- ak chces usetrit este viac dc to dc menic sa da vyhotovit s lm7805 alebo lm317 s dvoma kondenzatormi + ams1117
- no ja som schvalne pouzil to esp rele s esp01 pretoze uz som to takto mal odskusane z inej implementacie a je to jednoduchsia praca ako s esp07 ci inymi modelmi
- ir prijimac dobry napad, ale ja mam RF ovladace s predchadzajuceho pohonu tak som neriesil ;)
- co sa tyka menica napatia, vzdy sa da urobit vsetko este lacnejsie, len mne sa ten typ valal doma tak som ho pouzil :D

- avsak zaujimal by ma konkretnejsie ten navrh magnetickeho senzora s kombinaciou rezistorov
vdaka za koment
Naposledy upravil(a) blavak68 dne 03. prosinec 2022, 19:04, celkem upraveno 1 x.

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od PepYk_ »

blavak68 píše: 03. prosinec 2022, 10:28 a aky typ pohonu od NICE pouzivas resp. do akej svorky na pohone mas pripojene gpio5?
Motor používám Robus 350 a nějaký ten pátek už ho mám...
Na svorky majáku jsem připojil 24V relátko a jeho kontakty spínají GPIO5 proti zemi.

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

PepYk_ píše: 03. prosinec 2022, 18:40
blavak68 píše: 03. prosinec 2022, 10:28 a aky typ pohonu od NICE pouzivas resp. do akej svorky na pohone mas pripojene gpio5?
Motor používám Robus 350 a nějaký ten pátek už ho mám...
Na svorky majáku jsem připojil 24V relátko a jeho kontakty spínají GPIO5 proti zemi.
upresnenie pre uzivatelov modelov ROBUS:
v modeloch ROBUS je to svorka S.C.A vid schema - oznacil som to (plati to co som pisal vyssie ROX - takyto vystup nema)
a.jpg

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od tiimsvk »

- Rf primac funguje podobne ako ir tiez sa da implementovat do esphome ... ale jedine co neviem to sifrovanie a zabezpecenie aby hoci kto neotvoril vranu.
- s tymi odpormi by si to musel spravit s esp32 alebo niecim co ma viac vstupov pre adc ... kazde zopnutie by malo iny odopor a odoslalo hodnotu... ale teraz ma napadlo preco to nespravit sonickym senzorom. HC-SR04. Ten meria vzdialenost a je mozne ho pouzit ako bezpecnostnu poistku na zastavenie brany ked niekto prebehne pri zatvarani.

Ked budu financie tiez planujem urobit elektricku branu

Uživatelský avatar
blavak68
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 72
Registrován: 13. listopad 2020, 11:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od blavak68 »

tiimsvk píše: 03. prosinec 2022, 22:21 - Rf primac funguje podobne ako ir tiez sa da implementovat do esphome ... ale jedine co neviem to sifrovanie a zabezpecenie aby hoci kto neotvoril vranu.
- s tymi odpormi by si to musel spravit s esp32 alebo niecim co ma viac vstupov pre adc ... kazde zopnutie by malo iny odopor a odoslalo hodnotu... ale teraz ma napadlo preco to nespravit sonickym senzorom. HC-SR04. Ten meria vzdialenost a je mozne ho pouzit ako bezpecnostnu poistku na zastavenie brany ked niekto prebehne pri zatvarani.

Ked budu financie tiez planujem urobit elektricku branu
No rozmyslal som nad
- halovym senzorom - https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4itemAdapt
- indukcnym senzorom - pocitanie obratok ozubeneho kolesa https://www.aliexpress.com/item/4000519 ... 4itemAdapt
- ako zaujimavy a perspektivny sa javi laserovy senzor https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4itemAdapt
- sonicky senzor HC-SR04 som vylucil, realne som ho skusal pri garazovej brane, ale ma velmi zle vysledky (podla podkladov ma merat az 4 m, ale mne meral cca do 1 az 1,3 metra, informacie inych uzivatelov z netu su na urovni max. 2,0 m)

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 800
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Ovladanie branového pohonu Nice ROX za pomoci ESP01

Příspěvek od tiimsvk »

Ten posledny tu bol na fore riešený a asi by som aj vyskusal.

Odpovědět

Zpět na „Komplexní projekty“