ESP8266 minimalna HW konfigurácia a nízka spotreba

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

ESP8266 minimalna HW konfigurácia a nízka spotreba

Příspěvek od tiimsvk »

Ahojte podelím sa o postrehy pri výrobe esp zariadenia s nízkou spotrebou

POZNÁMKA:
Je to z mojich laických skúseností pri nekonečnom vymýšľaní ďalších a ďalších projektov takže akákoľvek ďalšia rada sem s ňou :)

ESP8266 MODULY:
Ak idete vyrobiť batériový projekt tak jednoznačne vybrať modul bez ďalšich balastov iba samostatný čip.
Skúšal som:
ESP07 (tu som mal odpájkovanú led, ktorá stále svieti)
ESP12F
Wemos D1 mini
Wemos D1 pro

Najlepšia spotreba mi vyšla pri verzii 12F

PRIPOJENIE:
Zo začiatku mi postačovali dva odpory 10k medzi GND - GPIO15 a VCC - EN
Ale zistil som že je to nedostačujúce a je potrebné ďalšich odporov a kondezátor viď obrázok:
ipsh57ha5al11.jpg
- doporučujem pripojiť 10k odpor na reset aby sa nestalo náhodne resetovanie modulu
- kondenzátor som menši neskúšal ale výrazne zlepšil stabilitu pripojenia

REGULÁTOR:
Tak toto je téma sama o sebe, za ten čas odkedy sa hrám s esp som ich povymienal nespočet.

A zatiaľ najlepšie výsledky dosahuje HT8733 v standby režime dokonca mal menšiu spotrebu ako 662k, ktoré spomína kiklhorn vo svojom príspevku:
viewtopic.php?p=4482#p4482
Musím spomenúť, že oba LDO regulátory sú s nízkym drop voltage (okolo 250mV) a priamo pripojené na batériu 3,7V

Majú mi prísť ešte ďalšie LDO regulátory tak uvidíme. Ešte je potrebné spomenúť že HT8733 dokonca fungoval aj bez dodatočného kondenzátoru v scheme iba základne podľa datasheetu na vstupe a výstupe pripojené 10uF.

SPOTREBA:
Nechcem tu uvádzať nejaké konkrétne čisla nakoľko som sa nedostal k nejakým úžasným vysledkom iba k bežným hodnotám a to 70mA normálny režim a 20uA v deep sleep režime merané na výstupe z batérie.

PLÁNY:
Chcem najbližšej dobe vyrábať esp32 low power modul s deepsleep tak dám výsledky.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: ESP8266 minimalna HW konfigurácia a nízka spotreba

Příspěvek od kiklhorn »

Jen pár poznámek.

HT7833 a HT7333 - originál Holtek je skvělý, ale bohužel v prodeji je spousta (z hlediska dropu) špatných klonů jak jsem se setkal u 7333 já, tak Chiptron u 7833 tady: https://chiptron.cz/articles.php?article_id=267

U tvého zapojení by možná bylo dobré doplnit malý kondenzátor mezi reset a zem - trochu zpozdí reset oproti napájení
ale možná už je v modulu interně stejně jako
tam je rezistor 12k mezi rst a vcc třeba u AI-Thinker ESP-12F (ostatní nevím, nutno změřit)

U svého zde odkazovaného tématu "tlačítko" doplním schéma, krabičku a komentovaný yaml v nejbližších dnech/možná hodinách - ležím v tom posledních pár dnů.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 801
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: ESP8266 minimalna HW konfigurácia a nízka spotreba

Příspěvek od tiimsvk »

Pri tom konkretnom module čo som skúšal mam použitý 7833holtek z laskakit stranky ale maju prist aj z ciny nejake moduly tak uvidíme.
Ten článok som čítal a viem tom probleme.

Ten rst a kondenzator je dobry napad ... budem musieť prehodnotiť či sa nevratim k starym uz hotovým projektom a popridavat tam zobar kondenzatorov a odporov lebo ta stabilita modulu je markantna.

Tesim sa na to tlačiko ako som už pisal budem veľa veci asi odkukavat 🤣

Odpovědět

Zpět na „ESPHome“