Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

www
Odpovědět
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 452
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

Příspěvek od Tad »

Aqara motion senzor je z výroby nastaven tak, že snímá pohyb každých 60 vteřin, což mi připadá jako dost málo. Při pátrání jsem narazil na návod, jak senzor upravit aby bylo možné snímat pohyb častěji.
Úprava probíhá ve dvou krocích:

1) Hardwarová úprava:
Je nutné rozebrat čidlo pohybu a spojit 2 body na tišťáku (viz. obrázek), musím říct že to nešlo tak jednoduše, jak jsem si představoval. V diskuzích jsem i četl, že to úspěšně propojili čárou obyčejnou tužkou, já mám radši jistotu, proto jsme pájel...
aqaqra.png
aqaqra.png (181.73 KiB) Zobrazeno 628 x

2) Softwarová úprava:
otevřeme si výojářské nástroje - Služby - vybereme službu deCONZ: configure a vyplníme data, duration určuje čas obnovení senzoru a nezapomeneme na svou entitu

Kód: Vybrat vše

service: deconz.configure
data:
  entity: tvoje_entita_aqara_motion
  field: /config
  data:
    duration: 5
    
aqaqra_sluzby.png
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

Příspěvek od PepYk_ »

Jak je na tom tento senzor po úpravě se spotřebou baterie?

Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 452
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

Příspěvek od Tad »

Nevim jak uz to mam dlouho ale myslim tak 4 mesice a stale funguje, baterii mi ukazuje 100% ale to je asi nesmysl :)
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

perseus
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 27. únor 2021, 16:44
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

Příspěvek od perseus »

Funguje to aj s Zigbee2Mqtt

Nastavenie
share\zigbee2mqtt\devices.yaml

Kód: Vybrat vše

'0x00158d0002e29c47':
  friendly_name: '0x00158d0002e29c47'
  occupancy_timeout: 5
  debounce: 1

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Aqara motion sensor - snímaní pohybu každých X vteřin - Conbee II

Příspěvek od lubost »

Zdravím,

nesúvisí priamo s Conbee II, ale ide o Aqara motion sensor cez Zigbee2Mqtt...
Včera som dokúpil ďalší, spároval a nastavil parameter occupancy_timeout na hodnotu 10
Následne som ho skúšal a ono vážne po uplynutí 10tich sekúnd sa prepol na "clear". Prešiel som rukou popred senzor a bol "occupancy"... nebolo potrebné čakať 60 sekúnd... tak som si myslel, že už mám "ten novší"... porovnával som model, verziu... všetko sedelo s pôvodnými.
Potom som ešte skúsil nastaviť parameter no_occupancy_since = 10 a následne už to prestalo takto super fungovať... už zrazu "clear" síce nabiehalo, ale opätovné vyhodnotenie až po minúte... nepomáhalo nič.
Tak som zariadenie odobral a nanovo spároval. Nastavil som iba occupancy_timeout na hodnotu 10. Následne opäť po zapojení do automatizácie svetlo po 10tich sekundách zhaslo, ale keď som tam vošiel, hneď sa rozsvietilo... žiadne čakanie ďalších 60 sekúnd...
Skúsil som ďalší už iba rovno akože pridávať, bez odobratia (povolil som pridávanie nových zariadení a pridržal tlačítko na senzore na viac ako 5 sekúnd). Následne sa správal už ako ten najnovší... každých 10 sekúnd je schopný prijímať ďalší povel... resetol som takto všetky a zatiaľ vyzerá, že naozaj minútový timeout je minulosťou.
Toľko moja skúsenosť...

Doplnok o 24 hodin neskor:
postupne počas dňa všetkých 5 takýchto snímačov sa dostalo do stavu, že začali reagovať až po minúte. Po opätovnom resete zase nejaký čas fungovali aj každých 10 sekúnd, ale zase sa dostali do minútového intervalu. Takže toto ak niekto v niečom opraví, mohla by to byť cesta, len zatiaľ neistá...

Ľubo

Odpovědět

Zpět na „zigbee“