Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Raspberry Pi 4 Model B (1 GB, 2 GB, 4 GB and 8 GB model) 64-bit
Odpovědět
J.Zerak
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 12
Registrován: 14. únor 2022, 17:09
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od J.Zerak »

Pete30 píše: 14. únor 2022, 23:17 Tady jsou nějaké docela zajímavé informace: https://forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=253776
Pokud jsi Rpi kupoval u nás a máš ho ještě v záruce a nedělal jsi do něj nějaký zásah(fyzický) tak bych ho reklamoval, uvidíš až si to pročteš.
děkuji za snahu, zkousim jeste format nekolika karet pres sd Card Formatter jak pisou v diskuzi ale zatim se nedaří, pokud to nepujde tak poslu na reklamaci, mám sehnané RPi 8Gb ram - nebude nejaky problem kdyz mam zálohu home asisstant z Rpi 4GB? bude vse funkční po obnově? a pokud chci pouzivat SSD je treba projit navodem znovu ze?děkuji

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Záloha není problém jestli je z Rpi 4GB, nezáleží ani na tom zda je ze systému 32 nebo 64bit.
Ohledně SSD si asi budeš muset projít procesem, záleží jaký je na rpi bootloader, ale můžeš vyzkoušet HA nahrát na SSD a rovnou připojit a uvidíš jestli nabootuje. V době když jsem psal ten návod jiná možnost nebyla a dnes je to třeba jinak, nesledoval jsem to dál.
Pokud budeš mít po bootu HA v logu spoustu chyb bude pravděpodobně nakopnutá db, stačí ji smazat a HA si vytvoří novou po restartu(přijdeš o historická data, jen upozornění) . Pokud nebudeš vědět piš.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

J.Zerak
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 12
Registrován: 14. únor 2022, 17:09
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od J.Zerak »

Pete30 píše: 15. únor 2022, 10:25 Záloha není problém jestli je z Rpi 4GB, nezáleží ani na tom zda je ze systému 32 nebo 64bit.
Ohledně SSD si asi budeš muset projít procesem, záleží jaký je na rpi bootloader, ale můžeš vyzkoušet HA nahrát na SSD a rovnou připojit a uvidíš jestli nabootuje. V době když jsem psal ten návod jiná možnost nebyla a dnes je to třeba jinak, nesledoval jsem to dál.
Pokud budeš mít po bootu HA v logu spoustu chyb bude pravděpodobně nakopnutá db, stačí ji smazat a HA si vytvoří novou po restartu(přijdeš o historická data, jen upozornění) . Pokud nebudeš vědět piš.
diky moc:) db je konkretne který soubor prosim? myslim jaký je celý nazev souboru?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Tohle je celá cesta kde ji najdeš: /config/home-assistant_v2.db
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

J.Zerak
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 12
Registrován: 14. únor 2022, 17:09
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od J.Zerak »

Pete30 píše: 15. únor 2022, 10:32 Tohle je celá cesta kde ji najdeš: /config/home-assistant_v2.db
ok díky, jestě bych pro jistotu porosil o radu, jak spravne RPi vypnout pred odpojením kabelu abych eliminoval toto riziko poskozeni eeprom? a v HA restartovat pres co? nekde jsem cetl doporuceni na jiny zpusob nez jsem zvyklej (klasicky restart u kontroly konfigurace v HA)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Až budeš mít tu Rpi4 8GB dej vědět jak jsi pochodil a další nějaké poznatky včetně jestli se ti zadaří to reklamovat, docela mě to zajímá a myslím že ne jen mě ;)
Klasický restart není problém, někdy jich dělám i několik denně( kontrola config a restart nebo suprvizor - systém - restart core)
Tady jde spíš o vypínání (nevytrhnout to ze zásuvky :lol: ), ale suprvizor - systém - vypnout hostitele chvilku počkat a potom odpojit od zdroje ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

J.Zerak
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 12
Registrován: 14. únor 2022, 17:09
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od J.Zerak »

Pete30 píše: 15. únor 2022, 10:46 Až budeš mít tu Rpi4 8GB dej vědět jak jsi pochodil a další nějaké poznatky včetně jestli se ti zadaří to reklamovat, docela mě to zajímá a myslím že ne jen mě ;)
Klasický restart není problém, někdy jich dělám i několik denně( kontrola config a restart nebo suprvizor - systém - restart core)
Tady jde spíš o vypínání (nevytrhnout to ze zásuvky :lol: ), ale suprvizor - systém - vypnout hostitele chvilku počkat a potom odpojit od zdroje ;)
určitě dám vědět, rpi 8gb bych snad zitra mohl mít doma, ozvu se, jak to šlape, hlavne dam vedet, jestli SSD nabootovalo hned bez úprav. Toto Rpi bylo koupeno na Rpishop.cz ,tak uvidim jak se ktomu postaví.
a to vypinani: Presne tak jsem to udelal naposled než to kleklo :-D dal jsem vypnout hostitele a už nanaběhl.

J.Zerak
Začínající autor
Začínající autor
Příspěvky: 12
Registrován: 14. únor 2022, 17:09
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od J.Zerak »

Ahoj omlouvám se za delší odmlku, ale jsem zpět abych se podělil o zkušenost :) Musím opravdu pochválit vstřícnost a super jednání eshopu RPiShop. Samozřejmě přijali reklamaci a během pár dní vrátili peníze:) Obratem jsem samozřejmě potřeboval něco na čem spustim HA, takže jsem sehnal Rpi verzi s 8GB RAM. Vyzkoušel jsem hned na začátku nedělat nic jiného než jen připojit SSD a zapnout nové Rpi, ale nenabootovalo samo. Bylo třeba stáhnout Raspberry Pi Imager, na SSD natáhnout aktualizaci bootloaderu a aktualizovat. Od té doby vše naštěstí šlape a doufám že ještě dlouho bude :D Nemám zkušenosti s jiným strojem na kterým bych měl HA, ale myslím že 8Gb RAM spolu s SSD diskem jede pěkně :)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Super, díky za informace. Tak jsme to odhadli dobře že Rpi je nějaké divné ;)
Pozitivní je i to že se ti vydařila reklamace, prostě je to jen stroj který se někdy pokazí.
Jedu u sebe také na Rpi4 8Gb/SSD a nemám nejmenší problém cca 2 roky, automatizace, senzory, entity že se v tom kolikrát ztrácím :lol:
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

knedlicek5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 17. listopad 2021, 15:59

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od knedlicek5 »

Pete30 píše: 05. prosinec 2021, 12:06 Je hezké že jsi se cca po měsíci ozval a dal odkaz na SSD :? , ale už nepíšeš jestli jsi někam pokročil, co jsi vyzkoušel a zda jsi četl příspěvek od kiklhorn který je vlastníkem takové sestavy i když má jiný SSD.
S touto informací asi nelze najít řešení a pomoc pokud jí stále potřebuješ.
Jediné co pro tebe mohu udělat tak připoj monitor k Rpi a tam uvidíš co se děje a proč neprobíhá boot, pokud máš stále stejný problém.
Zdravim, abych to uzavrel.
to ze mi nefungoval boot z M.2 disku jsem nakonec zjistil ze to bylo diskem.
Nechtelo se mi kupovat dalsi disk, tak jsem se zastavil u kamarada a kdyz jsme pouzili jeho NVMe M.2 disk, tak boot z USB rovnou z toho M.2 disku normalne fungoval. Reklamoval jsem ten muj disk za ten samej typ a velikost a porad stejny problem. Nakonec jsem ho vratil a pouzil disk Samsung NVMe M.2 SSD 980 500GB a jede jak z praku.
Nechapu jak nejaky disk nejde pouzit k bootovani a jiny jede bezproblemu.
Toz asi tak. Diky za snahu pomoci.

Odpovědět

Zpět na „Raspberry Pi 4“