Problémy Z2MQT

www
adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od adamis »

Bohužel, jenom potvrzení toho, co jsem taky zjistil - ZigBee je nespolehlivá hračka, která si žije vlastním životem a ty máš minimální možnost to ovlivnit... Zatím mi běží dobře 3 dveřní senzory Aqara, ale dvě zásuvky stále vypadávají a roletový spínač, který jsem si pořídil, jde spárovat, ale není podporovaný...
Za mě jedině ESPHome a NUKI. Tuya věci jsem už vyházel (rozuměj prodal) a Sonoff žárovky pojedou taky do světa. Škoda, těšil jsem se na ZigBee a vkládal jsem do toho velké naděje... :evil: :twisted: :evil:
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od PepYk_ »

Asi je to o tom, jaký kdo používá koordinátor a taky jaká zařízení.
V mé zigbee síti je nyní necelých 50 zařízení a o nějaké nestabilitě nemůžu mluvit...

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od adamis »

Tak to Ti závidím a přeju Ti to. Já se prozatím ZigBee budu vyhýbat. Nikdy neříkej nikdy, ale teď u mě ne!
ZigBee-panák.png
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 891
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od kiklhorn »

Asi nezbývá než držet palce. Ono někdy pomůže hodit to na čas za hlavu.
Přílohy
ZigbeeNet.jpg
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od lubost »

Pozdravujem,

po dlhom čase som sa odhodlal k výmene Conbee II za koordinator Sonoff, kedze pocet zariadeni sa blizi k 50 a dost casto uz zacali jednotlive komponenty vypadavat a musel som ich neustale opatovne pripajat. A ked sa pripojil, tak nasledne vypadlo nieco ine... akoby ten pocet +-40 bol limitujuci.
V konfiguracii som iba vymenil /dev/ttyACM1 za /dev/ttyUSB0 (ako som si to vylistoval) a hodnotu adapter: deconz nahradil za zstack. Po restarte (aj HA) sa to rozbehlo, a dokonca na prekvapenie mam tam v zozname aj vsetky povodne zariadenia. A milé prekvapenie, že niektoré dokonca aj fungovali.
A problem je v tom, ze ked sa snazim pripojit (tie nefungujuce), tak sa vobec nepripoja. Pritom to iste ine zariadenie funguje (napr. identicky vypinac, pripojeny na el. sieť jeden funguje (pripojeny), druhy nepripojeny a neda sa pripojit. A sú vedľa seba).
Stretol sa niekto s tým...?
V logoch vidim chyby, ktorym rozumiem (no network route), ale dalsie sa tykaju timeout-ov... hlavne ak sa teda pokusam pridat tie zariadenia. Skusim tomu nechat cas, ci sa to pocas dna nejako neulozi...

Lubo

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 791
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od tiimsvk »

Ahojte uverejnoval som to davnejsie ked som tiež riešil zigbee treba prejst na iny coordinator
Uverejnoval som tu v eng
https://community.home-assistant.io/t/z ... nce/339242

Mne ten cc2531 vobec nefungoval ako mal teraz je pouzity ako vedlajsi predlzovat signalu a 100 stabilita v domacnosti.

Ak parujes zariadenie doporucujem byť co najblizsie k hlavnému alebo vsetky predlzovace vipnut.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 891
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od kiklhorn »

lubost píše: 13. srpen 2022, 06:33
Máš flashnutý poslední FW?






Původní se kterým to vypustili do světa byl na větší síti nepoužitelný.

Po změně koordinátoru urychlíš adaptaci odpojit/zapojit napájení zigbee zařízení.
Začni routery(to co je na externím napájení, ne baterii) a asi to bude i stačit.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

lubost
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. duben 2021, 15:19
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od lubost »

Netuším, aký FW je v tom Sonoff zariadení (viem to nejako laicky zistiť?)... kupoval som to cez chytrevypinace.cz, kde som predtym reklamoval dve zariadenia iného typu - ZigBee Koordinátor CC2531 s anténou. Tie naozaj boli nejako nespoľahlivé a ponúkli mi ten Sonoff.
Medzitým som sa stále vrátil ku ConBee II, celkom prvá inštalácia bola ZHA, kde mi dokonca Aqara vypínače fungovali aj dvojklikom (AQARA Smart Wall Switch H1 (No Neutral, Double Rocker). Len som vtedy netušil, k čomu je ten mód "decoupled".
Potom som chcel pripojiť dve hlavice Popp a tie sa nepripojili plnohodnotne a našiel som, že Z2Mqtt integrácia je lepšia. Kúpil som vtedy ten ďalší koordinátor (vyššie spomenutý) a chcel to dohodiť popri pôvodnom. Nedalo sa, tak som to celé preinštaloval. Aj s novým koordinátorom. Po zblbnutí som sa opäť vrátil na ConBee ale už ostal na Z2Mqtt. Ako pribúdali zariadenia Zigbee (cez 40), začalo každý deň niečo vypadávať. Tak som to teda osadil tým koordinátorom Sonoff, ktorý by mal zvládať podstatne viac zariadení...
A odvtedy opäť problémy. Vyššie spomínaný vypínač sa odpojil a už sa nedá nijako spárovať. Som ho aj odstránil a pokúšam sa nanovo spojiť, nič. Ako som spomínal, z druhej strany steny je rovnaký a ten funguje ok... akurát po prepnutí do režimu decoupled Z2Mqtt nevie odchytiť nič... ani ako tlačítko (čo ZHA zvládalo perfektne). Ďalej sa nedá pripojiť jeden Aqara switch... opäť aj som odstránil, aj odpojil od siete... síce ho akože nájde, ale nedokončí párovanie, že niečo neznáme. Pritom mám v dome niekoľko ďalších týchto zariadení. Potom klasický Aqara PIR senzor... kopec ich funguje, jeden nejde... aj som baterku vymenil, nič. Je síce z pohľadu koordinátora asi najďalej (aj keď nič strašné, cca 10 m), ale po ceste má kopec ďalších sieťových prvkov, v jeho blízkosti fungujú iné bateriové zariadenia. A potom dve svetlá z Ikei v jednej lampe.
Zajtra má prísť nové zariadenie, čo chcem na odpočet plynu, tiež Sonoff, tak som zvedavý, či ho pripojím...

Ale príde mi, že asi opäť sa vrátim na ConBee II a budem hľadať skôr niečo ako ďalší router...
Sorry za dlhší príspevok.

Ľubo

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 891
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od kiklhorn »

Jestli je na koordinátoru napsáno 3.0 usb dongle plus a z druhé strany končí označení typu "-P"
tak si prosím pusť to video a klikni na nápis youtube dole pod videem ať se otevře na Youtube, protože v popisku videa je odkaz jak na soubor s firmwarem tak na program kterým to flashnes.

Pokud je problém s jazykem tak zmáčkni na klávesnici C a pak pod ikonkou ozubeného kolečka najeď na titulky a vyber automatický překlad.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
tiimsvk
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 791
Registrován: 06. květen 2021, 07:03
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování

Re: Problémy Z2MQT

Příspěvek od tiimsvk »

To parovanie občas blbne ak máš v blizkosti iny router... skus vsetky odpojit a nechat bežať iba hlavny a parovat v blizkosti neho.

Mne ešte blbol aj kanal na zigbee a wifi..
Wifi mam prenastavene na iny kanal ako 11.

Ja zatiaľ vždy doporučujem tento coordinator CC2652p
Odkedy ho mam 100% spoľahlivosť.

Odpovědět

Zpět na „zigbee“