Domácí konektivita obecně

Bez ní to nejde.
Odpovědět
kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 193
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 28 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování

Domácí konektivita obecně

Příspěvek od kiklhorn »

Domácí automatizace. Celé to je o nějakých senzorech a nějakých aktorech. A jejich propojení.

Propojení z mého pohledu:

Čím ne/připojit věci co jsou kilometry a více daleko?
LoRaWan, Sigfox, nějaké IoT tarify nebo LoRa asi od všech operátorů mobilních sítí pro teď vynechám. Jsou to komerční věci s definovanou dostupností a neznámým vývojem ceny z roku na rok.

Co se mi líbí -
1) Komunitní LoRa zdarma - https://www.thethingsnetwork.org/ Svůj senzor kdekoli na světě, tedy v rámci pokrytí, kterému může pomoci kdokoli si koupí/postaví GW a přidá se. A nějaká létá už i na oběžné dráze... První zmínky jsem objevil kdysi na YT - https://www.youtube.com/watch?v=adhWIo-7gr4
2) datová SIM karta za 10€ na 10 let https://1nce.com/en/pricing/ 500MB dat celkem s možností přikoupení, pokrytí více než 100 zemí.

Čím se připojit na stovky metrů?
1) Zigbee se směrovou anténou + repeater - https://www.youtube.com/watch?v=4Sdppe1_-jA
2) wifi taktéž
3) LoRa

Čím se připojit nakrátko?
Tady jsou už možnosti obrovské Zigbee, Z-Wave, Bluetooth v různých verzích, Wifi, různé proprietární 433 a 866 MHz věci, RS485, CanBus, Ethernet...
Co jsem si vybral já
1) Ethernet - jako páteřní síť, drát je drát, těžko se zaruší, dají se po něm napájet věci z PoE switche
2) Wifi - tím nemyslím nejlevnější wifi router od providera co sotva zvládne udýchat dvacet zařízení, nebo v každém pokoji nějakou krabičku s jinou sítí. To je jen k vzteku. Výkon Wifi je omezen normami, žádná zázračná věc co by zvýšila dosah není. Nebavím se teď o nějakém spoji se směrovými anténami, ale o porytí obydlí. Komunikace je obousměrná. I když překročím na AP/routeru vysílací výkon tak jak totéž udělám na všech protějšcích aby se zpět vracel použitelný signál? Nijak.
Různé opakovače/repeatery jen brutálně síť zpomalí.

Takže co vybírat = provedení mesh = mám více krabiček které dohromady spolupracují a vytváří jednotnou wifi síť.
Dohromady mohou být ideálně propojeny kabelem, případně po jiném wifi kanále.
Pro HA mne napadají dvě konkrétní skupiny zařízení. Ubiquiti UniFi (má lepší integraci v HA) a TP-Link Omada (integrace vytváří alespoň device trackery).

3) Zigbee
Vyrábí to spousta výrobců a seznam podporovaných zařízení v něktrých z možných integrací HA je https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/
https://zigbee.blakadder.com/zha.html
https://phoscon.de/en/conbee2/compatible

Skládá se z -
a) něčeho co Zigbee síť řídí = koordinátor=brána=gateway. Každý výrobce zařízení = vlastní brána = vlastní aplikace. Ale v HA se dá nahradit univerzálním koordinátorem do USB. Používám https://github.com/FixxCZ/Zigbee-Coordinator, ale možností je více.
b) routery - Zigbee věci co jsou napájené ze sítě, třeba žárovky
c) koncová zařízení , nízká spotřeba = jednou za rok, dva, tři... vyměním baterie.

Proč jsem si zvolil Zigbee = velký počet podporovaných zařízení, nízké ceny, nízká spotřeba, rychlá odezva, dnes víceméně celosvětově jednotná frekvence 2.4GHz narozdíl od Z-Wave.
Do budoucna bude zajímavý bluetooth - BLE. Neustále se snižují energetické nároky, zvyšuje dosah, jen teď je málo zařízení a ceny nejsou nejlepší.

Co kam použít když tedy mám spolehlivý ethernet, spolehlivou Wifi a Zigbee?
- Zigbee jednoznačně na senzory kam nechci tahat kabely a nepotřebuji nepřetržitý tok dat - stačí když se jednou za čas nahlásí že žijí a nahlásí se okamžitě při každé změně sledované hodnoty.
- Wifi na věci co mám napájené z elektrické sítě stmívače, spínače, senzory s ESP32 - spotřeba je vyšší než u Zigbee
- Ethernet - třeba HD kamera napájená PoE

Samozřejmě někdy nevýhody jsou výhodami - pokud bych použil Z-Wave na 868MHz tak případnou rušičkou 2.4GHz mi zaruší jen část Wifi a Zigbee... Životně důležité věci se bezdrátově nepřipojují. Kabel je kabel.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Dlouholetý ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží, bývalý a znovu začínající elektronik, 50/1978 §8.

Odpovědět

Zpět na „Síť“