Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Díky za typ.
Dalo by se použít něco takového?
https://www.laskarduino.cz/1-kanalovy-m ... oru-pc817/

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Tak jak je nedalo musel by jsi měnit ten odpor za větší na vstupu protože to má max vstupní napětí 5V a ty potřebuješ 12 a více ale dal by se použít dvoukanál https://pajenicko.cz/ostatni-moduly/dvo ... ru-s-pc817 a máš to pro dva vodoměry ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Objednáno.
Pak rovnou zapojit na GPIO a vyndat tu mojí desku?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Ano mělo by to fungovat podle zapojení na tom obrázku jak jsem poslal jen místo andruino použiješ esp.
Pořiď si převodník úrovní, užívám je když jsou senzory například výstup 5V tak mi to převede na 3,3V a mám jistotu že je na GPIO esp to správné napětí. Pokud použiješ ten optoizolátor tak jako výstupní napětí použij 3,3 z esp, na tom obrázku je to na 5V. Izolátor má 3,6 v popisu ale předpokládám že na 3,3V bude fungovat.
Případně tam vrazíš ten převodník úrovní a napájet to budeš 5V a impulzy za převodníkem úrovní budou 3,3V

Převodník úrovní: https://www.laskarduino.cz/4-kanaly-obo ... 5v-a-3-3v/

Zde máš ještě zapojení toho optopřevodníku:
optoprevodnik zapojeni.png
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Podle toho tvého zapojení jsou na proximi senzoru použity tři dráty, modrá je zem, hnědá je + a černá jsou data :-)
Do optopřevodníku je z této strany zapojeno + 12V a data přes odpor. Je to myšleno tak, že tam má přijít po "datech" zem?
Protože ten můj poslední snímač má na datech +, mám ještě jeden co tam má zem.

Díky za info a omlouvám se za triviální otázky

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Pokud použiješ senzor který má na výstupu (+) a podíváš se na zapojení toho optopřevodníku tak do IN1 půjde výstup toho čidla do G půjde mínus 12V a zároveň zem (-) toho senzoru a na poslední (+) drát senzoru dáš +12V. Je zbytečné dávat tam ten odpor R2 jak je na obrázku zapojení andruina protože ten odpor je již na desce optopřevodníku 3k.
Když to zapojíš nepřipojuj ještě k esp a vyzkoušej přiblížením k senzoru kovový předmět, měla by se ti rozsvěcet ledka na té desce u vstupu.
Pokud použiješ senzor který má výstup (-) zapojíš to tak jak je na obrázku andruino opět bez R2. Do IN1 zapojíš plus 12V atd. Děláš to jen obráceně, senzorem uzemňuješ tu led v optopřevodníku ;)
Na tom obrázku je použitý optopřevodník jen jako součástka a R2 je omezovací odpor pro tu led diodu co je uvnitř pouzdra a proud nesmí překročit tuším 20mA, to jen na vysvětlenou.

Abys to pochopil, děláš vlastně to že uvnitř pouzdra optopřevodníku rozsvěcíš led diodu a ta druhá půlka je fototranzistor který se při dopadu světla led otevírá a nebo zavírá a proto se ti bude měnit napětí na V1, otevřený svede (+) napětí přes odpor proti zemi(úbytek napětí na odporu) a když je uzavřen je na V1 plné napětí ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Děkuju.
O druhé straně toho vím stejně málo, respektive na V1 by mělo jít 3,2V a G zem. V schématu je za optopřevodníkem a před odporem propojka na GPIO. A tu mám z desky převodníku vzít pls kde?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Máš 2 možnosti buď tam ten jumper necháš a bude společná zem s čidlem a nebo ho vyndáš a máš to cele úplně od sebe odděleno (přikláním se k druhé možnosti).
Můžeš vyzkoušet: z V1 to půjde na GPIO a zároveň přes odpor R3 k +3.3V esp a G na GND esp. Ještě než to připojíš na GPIO esp změř napětí na svorkách V1 - G jaké je napětí při aktivním a neaktivním senzoru. Stejný pokus můžeš udělat s napájením +5V, ale stále platí nepřipojovat zatím ke GPIO esp.

Chápu že se v tom zatím moc nevyznáš proto se tě snažím nasměrovat tak aby jsi nemusel nic upravovat.
Pokud bych to tady bastlil já tak bych vyměnil ten odpor 3k za 10k na výstupu převodníku ze strany odporu který je blíže k čipu převodníku bych si vytáhl vodič který by šel na GPIO a potom bych připojil 3.3V na V1 a G k GND esp a muselo by to fungovat, jen bych si ověřil tu vstupní stranu IN1 a G jestli reaguje.

Takto by to vypadalo
opto gpio.png
opto gpio.png (5.48 KiB) Zobrazeno 323 x
Nebo bych ten 3k odpor odstranil plošky bych proklemoval a na V1 bych připojil 10k odpor a na něj bych přivedl 3.3V ze stejné svorky V1 bych připojil GPIO a G na GND esp.
Těch způsobu existuje spoustu.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

mamonick
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 187
Registrován: 20. září 2021, 13:47
Bydliště: Třebechovice p. O.
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od mamonick »

Ahoj, dovolím si pár poznatků s touto problematikou.
Podle prezentovaného postupu na FB jsem zakoupil výše zmiňovaný adapter na SENSUS vodoměr HRI a k přenosu impulsů do HA jsem použil doporučovaný zigbee dveřní sensor, kde jsem odpájel magnet spínač a napájel kabel z HRI. Bohužel impulsy to nepobíralo. A zde poznatek:
mnou použitý HRI spínal po litru (což je super), ale jeho impuls je 124 ms. Pokud chcete spínat po 10 nebo 100 litrech (což mi pro mé potřeby nedává smysl), pak tyto mají impuls dlouhý 500 ms. Šel jsem cestou dotažení kabelu k vodoměru a připojení na wemos D1 mini. Na desku jsem připojil na G a D3 (má pullup). A vše frčí k mé dlouhodobé spokojenosti, 124 ms impuls v pohodě.

Odpovědět

Zpět na „Energie“