Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Raspberry Pi 4 Model B (1 GB, 2 GB, 4 GB and 8 GB model) 64-bit
Odpovědět
matata
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 20. říjen 2021, 10:43

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od matata »

Chci se jen ujitit. Pokud upgraduji bootloader... pujde to zpetne i nacist z sd karty? Když odpojim disk a dám do rpi sd kartu? Image HA co se flashuje na ssd je stejný jako se flashuje na sd kartu?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

1) ano
2) ano
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

knedlicek5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 17. listopad 2021, 15:59

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od knedlicek5 »

Zdravim, muj dotaz sem uplne nepatri, pac si zatim nehraji s HA, ale je to snad jedina zminka o pouzivani Suptronics X873 V1.2 M.2 SSD Shield. Mam take Suptronics X825 2.5" SATA HDD/SSD Shield pro klasicky 2,5" disk, nebo SSD.
Mam problem s tim ze ta deska Suptronics X873 se mi nechce pouzit jako boot. Obraz na M.2 disk mohu vlozit primo pomoci "Raspberry Pi Imager" (pripojeno pomoci ctecky pres USB k Win), nebo jineho image programu, nebo vytvorenim kopie z SD karty rovnou z Raspbianu.
Takze muj problem. Po prvnim spusteni systemu z M.2 karty a prvotni zmene velikosti jednotky se po dalsim restartu uz M.2 karty nedari system nabootovat.
Raspbian i Boot loader jsem aktualizoval na posledni verzi a USB jsem v EEPROM prepnul jako prvni boot medium (z BOOT_ORDER=0xf41 na BOOT_ORDER=0xf14).
Suptronics X825 normalne funguje.
Pouzivam na RPi 4B 8GB RAM s RPios 32b i 64b, LibreElec a dalsimi OS.
Dekuji za pripadnou radu.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Jen odhaduju: co používáš na X873 za disk stejný jak je v doporučené sestavě ?
Případně počkej, on se ozve majitel takové sestavy.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od kiklhorn »

X873, NVMe GP-GSM2NE3512GNTD disk, flashoval jsem z Windows přes BalenaEtcher, USB A-A kabel
image z url: https://github.com/home-assistant/opera ... 6.6.img.xz
Ale nevidím důvod proč by tam neměl běžet jakýkoli jiný NVMe disk.

První boot po flashnutí trvá celkem dlouho...
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

knedlicek5
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 17. listopad 2021, 15:59

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od knedlicek5 »

Pete30 píše: 18. listopad 2021, 00:17 Jen odhaduju: co používáš na X873 za disk stejný jak je v doporučené sestavě ?
Případně počkej, on se ozve majitel takové sestavy.
https://www.alza.cz/kingston-kc2500-500gb-d5831442.htm

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Je hezké že jsi se cca po měsíci ozval a dal odkaz na SSD :? , ale už nepíšeš jestli jsi někam pokročil, co jsi vyzkoušel a zda jsi četl příspěvek od kiklhorn který je vlastníkem takové sestavy i když má jiný SSD.
S touto informací asi nelze najít řešení a pomoc pokud jí stále potřebuješ.
Jediné co pro tebe mohu udělat tak připoj monitor k Rpi a tam uvidíš co se děje a proč neprobíhá boot, pokud máš stále stejný problém.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

buros
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 1
Registrován: 02. únor 2022, 13:45

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od buros »

Ahoj, již delší dobu přemýšlím nad svými prvními pokusy s HA, mám v novém baráku nějaké smart prvky (především Sonoff Mini R2, nějakou tu Sonoff zásuvku, LG TV, Tuya star projektor atd.), tak bych to chtěl sjednotit a především mít možnost ovládat lokálně, když má Ewelink občas nějaký ten výpadek. Případně i nějak zakomponovat 2 kamery Hikvision a beztak ještě plno dalších věcí do budoucna.
Pročítal jsem toho spoustu, byl jsem rozhodnutý jít cestou oficiálního návodu a rozjet to pomocí Raspberry s microSD kartou, nicméně nakonec jsem se rozhodl spíše pro SSD disk (když už, tak ať to má nějaký smysl).

Moc se mi líbí Tvůj návod, projel jsem si i celé toto vlákno. Akorát teď teda váhám, kterou konkrétní sestavu zvolit - co by bylo tak nejlepší, jednoduché, třeba elegantní a přitom ne zbytečně drahé. Můžeš mi prosím poradit, jakou cestou se nejlépe vydat? V IT nejsem úplný laik, ale na druhou stranu jsou pro mě věci kolem některých součástek a případně i kolem kódů kolikrát španělskou vesnicí, takže se tím nějak postupně prokousávám.

Varianty (beru z Tvého návodu):
1) Tvé řešení: SSD disk (Kingston A400 120 Gb) a Suptronics X825 2.5" SATA HDD/SSD Shield - chápu správně, že do té rozšiřující desky se vloží SSD a s Pi4 se propojí přes USB? Tady se mi ale nelíbí, že zůstává Pi otevřený, bez krabičky. Napájení probíhá přes rozšiřující desku, ze které se pak napájí i Pi?

2) AXAGON EE25-XA6 ALINE box a Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB - na Pi bych si koupil některou z krabiček a SSD by byl oddělený ve svém boxu, propojeno přes USB, ale co napájení? Z Pi napájet přes USB SSD jsem pochopil, že nemusí být dobré?

3) Argon ONE M.2 Case pro Raspberry Pi 4 a Kingston A400 M.2 (2280) 240 GB (nebo WD Green SSD 240GB M.2)- vypadá to hodně elegantně, je to kompaktní, akorát cenovka už je dost vysoko (jestli to není zbytečné) a napájení SSD zde probíhá jak?

Asi nejvíce se mi líbí varianta 2, dvě oddělené krabičky propojené přes USB, akorát tady teda vidím nevýhodu v tom, že bych musel řešit napájení SSD zřejmě přes nějaký USB HUB? Jinak varianta 1 je taky fajn, ale jak už jsem psal, zůstává to takové otevřené, bez krytky - k tomu je alternativa 3, ale ta už mi připadá zbytečně drahá.

Omlouvám se, jestli se ptám na hlouposti, jsou to takové mé úvahy při rozhodování. Každopádně budu rád za Tvůj tip či nějaké vysvětlení.

Díky moc, přeji hezký den,
Buroš

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od Pete30 »

Pokud rozeberu sestavu 1 a 2:

1 - Rpi4 + deska X825 propojení chápeš správně. je to rozšiřující deska přímo stavěná pro Rpi4 a jen to sešroubuješ podle návodu k sobě a USB propojkou ( tišťáček se dvěma USB konektory co přesně pasují při sestavení desek do sebe). Napájení propojíš dodanou propojkou mezi X825 a Rpi a k desce X825 připojíš zdroj napájení a máš hotovo.
Pokud to chceš řešit včetně krabičky, která se prodává jako originál k Suptronic deskám podívej se zde:
https://wiki.geekworm.com/X825_V2.0
viewtopic.php?f=96&t=199

Doporučuji pořídit slušný zdroj 5V/3.5 až 4A ( mám 4A)
Tato sestava se stává kompaktní včetně krabičky a pokud nebudeš chtít řešit originál krabičku můžeš jako já umístit to do plastové cca za 150 Kč kde mám Rpi4 + X825 + X735( není nutnost stačí dobré pasivní chlazení a proč já tam mám ventilátor můžu zodpovědět pokud budeš chtít vědět víc), 1x nodemcu(esp) kde běží TFT display a monitoruje stav systému + nějaká kontrolka sepnutí ventilátoru.

2 - Rpi umístíš do krabičky které se pro to dodávají a některé slouží i jako velký pasivní chladič, pokud použiješ nějakou jinou pozor na to aby se ti to tam vešlo s nějakým slušným chladičem.
SSD napájení nemusíš řešit externě s preferovaným diskem co je v sestavě nebo co mám zde Kingston pokud použiješ slušný napájecí zdroj.
Nevýhodou je že se ti tam leží kus USB propojovacího kabelu a tím to není kompaktní.

Každopádně doporučuji pokud chceš jít cestou Rpi4 zakoupit verzi 8GB a to jen proto že HA se stále rozrůstá a pokud budeš chtít do budoucna řešit kompilaci ESPhome (sežere dost paměti) máš do budoucna slušnou rezervu.

Pokud budeš potřebovat něco ještě upřesnit dej vědět ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

PepYk_
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 112
Registrován: 03. květen 2021, 12:29
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB

Příspěvek od PepYk_ »

Sestava 3:

Krabička opravdu vypadá elegantně. Její horní díl je vyroben z hliníku a slouží jako pasivní chlazení pro RPi. Ventilátor je samozřejmě uvnitř krabičky také a je možnost jej ovládat přes oficiální doplněk ArgonOne Active Cooling. Podmínkou je povolení I2C. Uživatel má potom tak možnost, nastavit si tři úrovně otáček pro odstupňování teplot. Osobně jsem nastavil spuštění nejnižšího chodu ventilátoru při 40 st. Za normálních podmínek se můj RPi chladí ale pasivně a jen zřídka se ventilátor spustí.
SSD disk je umístěn ve spodní části krabičky a k RPi je připojen jednoduchou USB propojkou A-A, která ho zároveň napájí. Propojka je součástí balení.

Odpovědět

Zpět na „Raspberry Pi 4“