Polofunkční domácí WiFi

Bez ní to nejde.
Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od Lion® »

jsem z toho trochu rozpačitej, nemile překvapenej - nasranej.....
v tuhle chvíli řeším že bych chtěl mít přístup do toho controleru z desktopu, notebooku, tabletu a možná telefonu - no zatím hodně tvrdý oříšek. je to tak složitý a neintuitivní až ....

Ipčka jsem si udělal přímo v routeru

disk UniFi UAP-AC-LR mě taky zklamal dosah má stejnej jako routerAP za 400 stovky. Takže se ho budu snažit asi prodat a nechám si, jak momentálně aktuálně hodnotím, ne zrovna úplně špatné TP-Link Deco M4, který mě pokreje bez kabelů komplet byt a dostane se mi i do pergoly. Router si asi nechám, ten se bude hodit k tomu Deco.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od Tad »

nevim co vse mas a nemas, abys mel pristup do controlleru odkudkoliv musis mit bud cloudkey

Kód: Vybrat vše

https://www.lancomat.cz/uc-ck-unifi-controller-cloud-key-p160343/?utm_source=Google+n%C3%A1kupy&utm_medium=ppc&utm_campaign=UBIQUITI+UC-CK+UniFi+Controller+Cloud+Key&gclid=Cj0KCQiAmL-ABhDFARIsAKywVacqgFzo2pU7kFQH-Mw6ErA3xaKThuFYMECtMdkA6uwHoXC9u0ShEU4aAsbSEALw_wcB
nebo ho zkus rozjet v HA, je tam. Já mam komplet celou sit postavenou na unifi a nemam zadnej problem. v baraku mam UAC-AP-PRO a pokryje bez problemu cely dum (130m2), na zahrade mam UAC-AP-MESH a ten pokryva zahradu, garaz.... ted nevim jak jsem ti posilal prirazeni pevne IP adresy, tak jestli to nedela Security gateway, ta to v podstate cely ridi, do ni je primo pripojeny WAN
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od Lion® »

Pokud by měl někdo zájem o UniFi AP-AC-LR, tak mám na prodej 1 kus, původní cena 2.299 kč v provozu celkem cca 2 dny. Cena k prodeji 2000Kč ??

Zakoupeno společně s EdgeRouter-X, ten (si nechávám) společně s dvěma Deco M4 dělá skvělou práci, jen ta Deco nelze nastavit podle mých představ. TP-Link shit no...

https://www.facebook.com/marketplace/it ... 472151474/

aplr.jpg
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od kiklhorn »

Díky za info o UBNT, o tom 10Gb AP jsem netušil, možná až někdy budem pokrývat konferenci...

Po věcech od Ubiquity sáhnu pokud potřebuji udělat venkovní PtP spoj téměř ve 100%

Co se týká vnitřních sítí tak osobně preferuji TP-Link :) ať už na doma či kancelářské budovy.
Enterprise řešení nedělají, v SoHo jsou výkon/cena skvělí.
Ať už JetStream switche nebo co se týče wifi Deco (domácí řešení) nebo Omada (kontroler, cloud, captive portal, multiwan router, Poe) - hotely, budovy, i na doma ;) )

Jasně - dělají i plastové hloupé switche, wifi repeatery - to je nesmysl ať už ho vyrábí kdokoli. Ale když holt to lidi chtějí kupovat...

Doma jedu na Omada - nějaké EAP 225 AP, kontroler na RPi na němž mi běží i Pi-hole, nějaký web, OVPN server, reverzní proxy a pár dalších drobností.

Řešení pokrytí wifi u známých většinou probíhá stylem - odpojení dvou až pěti různých routerů/AP a zapojení Deco M4/M5. Ani aplikaci jim většinou neinstaluji. Wifi mají všude kde potřebují, s jedním SSID. A hlavně úroveň spolehlivosti je najednou na úrovni ostatních sítí - plyn, elektřina, vodovod, wifi.

Pokud někdo řeší oddělené sítě, privátní VLAN pro návštěvy apod. a nechce nikde nic obsluhovat tak Omada a vygenerované kódy pro captive portál s časovým omezením platným od použití kódu. I ta výjimka že sice nikam do vnitřní sítě nesmí ale ten mediaplayer a TV by přístupné být měly se dá nastavit.

Jediné co mi na Omadě vadí - Pokud se použije některý z Omada routerů tak DHCP rezervace se také nastavují v rozhraní kontroleru u jednotlivých zařízení. Ale nikde je nevidím v ucelené tabulce...
Domácí router mám historický mikrotik 493G a zatím netuším čím jej budu nahrazovat. (mmj zakončení IPv6/48 tunelu od Hurricane Electric)
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od Lion® »

Deco M4 = sakra málo muziky za poměrně NEmálo peněz.
Rozhodně nemůžu doporučit pro HA, stejně jako cokoliv jiného od (X)-Link.
Deco mám v úmyslu už také hodit po psovi a zkusím si ještě jednou pohrát s UniFi AC LR.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od kiklhorn »

Doufám že si rozumíme - 1ks ať už Deco nebo UBNT je k ničemu. To je stejné jak obyčejné AP.

Kouzlo je v tom že obojí podporuje mesh (tedy 802.11k/v/r) kdy to prostě už tolik nezáleží na klientovi jestli se bude držet konkrétního slabého AP zuby nehty když už má k dispozici silnější signál, a nebo bude naopak lítat jak zběsilý mezi více AP.

Co se týká klientů vůči ne-mesh AP tak občas se tohle chování dá poladit v nastavení driveru zařízení, občas je to bez šance upravit.

No a mesh to řeší inteligentně - pošle klientovi příkaz.

To právě chce rozmístit více kusů AP pro rovnoměrné pokrytí.

Na tom UBNT můžou psát long range, jenže v CZ je nějaký dovolený výkon a přes to nepoleze. A známe to - výkon, čtverec vzdálenosti, rušení od všeho možného i nemožného...

Pro použití v HA jsem koukal co vše se dá načítat z UBNT, z tohoto hlediska je určitě lepší než Deco.

Takže pokud je jen jeden kus od každého - koupit další M4R (kontroler integrován) v případě Deco - nebo nějaký UBNT AP s podporou mesh a buď tu jejich dream machine, nebo zjistit jestli se dá rozchodit nějaký SW controller.
Ideálně jednotlivé AP propojit kabelem, ale není podmínka.

Kdyby opravdu muselo být řešení 1ks AP a kašlal bych na nějaké normy výkonu tak bych hledal něco od taiwanské Alpha a jsem si téměř jistý že bych u nich něco našel. Osobně dnes už bych touhle cestou nešel.

Edit: v předchozím vidím že 2 ks Deco, ale problém s možnostmi nastavení - no opravdu tam není skoro co nastavovat a pro nějakou rozšířenou konfiguraci typu více SSID, více VLAN, nějaká pravidla apod. to není. Je to prostě domácí zařízení.
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

bimbop
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 240
Registrován: 22. srpen 2022, 15:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Dal poděkování: 53 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od bimbop »

Pořídil jsem https://www.i4wifi.cz/cs/275081-ubiquit ... EeEALw_wcB. Zajímalo by mě jak náročné a problematické je izolovat domácí IoT včetně HA.

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od rejze69 »

Ahoj,
Co máš na mysli tím izolovat? Rádiové frekvence, nebo oddělení síťového provozu?
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

bimbop
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 240
Registrován: 22. srpen 2022, 15:46
Bydliště: Frýdlant nad Ostravicí
Dal poděkování: 53 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od bimbop »

Oddělení sítě

Uživatelský avatar
rejze69
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 336
Registrován: 01. říjen 2022, 16:21
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: Polofunkční domácí WiFi

Příspěvek od rejze69 »

Podle datasheetu to podporuje VLAN a má to i firewall, tak by to neměl být problém. Nastavíš si pro prvky chytré domácnosti novou VLAN s vlastním subnetem a na firewallu si povolíš pouze komunikaci, kterou to potřebuje. To jak do internetu, tak do původní sítě LAN, kterou už tam máš.
NTB Acer aspire ONE N4000, 4G RAM, 64G emmc. Testovací Asrock BeeBox N3000 atom. 4GB Ram, SSD128

Odpovědět

Zpět na „Síť“