ZB2MQTT nejde nastartovat - amatér a začátečník -

Něco nepracuje správně?
Výstrahy chyb a varování v logu.
Odpovědět
tonda.laser
Nováček na fóru
Nováček na fóru

ZB2MQTT nejde nastartovat - amatér a začátečník -

Příspěvek od tonda.laser »

mám asistenta nainstalovaného na starém ITX AMD od února pak jsem to vždy zapnul 1x za měsíc že budu něco dělat vždy mě to vytočilo až jsme se k tomu odhodlal včera. Někdy po resetu PC nenaměhne ZB2MQTT a ted už vůbec.
používám USB dongl přímo v USB toho PC a kdysi to chodilo - pomalu, bídne ale chodilo, pak to včera zablbnulo řekl jsem si že vytáhnu z USB a vrazím. Odpojilo se pak že našel "nový HW" tak jsem to přidal - kupodivu se rozjelo jen jsem musel znovu naházet 4 teploměry a 2 vypínače a dnes po zapnutí - že budu pokračovat - nic ani boha už se nepustí k tomu mám v doplncích ještě Mosquito broker a tasmoadmin - tyto dva se nastartují vždy a tasmota věci chodí krásně jako když střeli. našel by se někdo kdo by pomohl amatérovi? jsem na programování tupý a už i docela starý (43let) ale v IT supportu se živím X let ale tohle mi už hlava nebere asi jsem už prostě vyhořelý. Představa HA potom co mi o tom napovídali a viděl jsem na netu byla krásná ale stojí mě to hrozně nervů ale ted něco řešit jiného mi přijde špantě, mám tady arduina, esp32, zigbee, sonoff ewelink a tasmota věci ... co s tím ted budu dělat? chtěl jsem třeba tím zigbee vlhkoměrem spouštět větrák ve spíži a koupelně kvůli vlhkosti ale nedaří se mi to zigbee udělat stabilní. A taky mě štve dostah ZB - není schopný dosáhnout ani 10m a to mi přijde divné.
díky moc za dotazy co mám poslat a pomoc s rozhýbáním do stabilního stavu

janchan
Aktivní autor
Aktivní autor
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: ZB2MQTT nejde nastartovat - amatér a začátečník -

Příspěvek od janchan »

tonda.laser píše: 16. listopad 2023, 18:04 ... používám USB dongl přímo v USB toho PC a kdysi to chodilo - pomalu, bídne ...
Ahoj.
Začni tím že dáš USB Dongl na prodlužovák.

Pete30
Moderátor
Moderátor
Dal poděkování: 152 poděkování
Dostal poděkování: 319 poděkování

Příspěvek od Pete30 »

tonda.laser píše: 16. listopad 2023, 18:04 našel by se někdo kdo by pomohl amatérovi? jsem na programování tupý a už i docela starý (43let)
Vždy mě hodně pobaví zmínka o věku a to protože mám skoro stejně starého syna :D
Teď již k věci, nejdříve bych přehodnotil stroj na kterém ti běží HA a to z důvodu spotřeby a možnosti, aby HA běžel 24/7.
Pokud se ti nechce utrácet za nějaký nadupaný stroj jako je například NUC tak bych šel do Rpi4 8Gb + SSD (jsou zde v jiném vlákně ověřené sestavy které fungují bez problému) nebo Rpi5 na který je snad již podpora.
Ohledně zigbee a jeho dosahu, který je velký jen musíš mít vytvořenu síť kde některá zařízení tvoří router jen to nejsou bateriová, ale pouze ta která jsou připojena na napájení jako jsou zásuvky, světla, switche atd.
Používám zmíněnou Rpi4 již několik let 24/7 bez jediného výpadku, spotřeba cca do 10W a řídí mi to skoro celý byt včetně zigbee a dalších cca 70 zařízení.
Potom je tu toto skvělé fórum kde najdeš spoustu zajímavých článků i uživatelů kteří dokážou poradit ne za týden nebo měsíc jak je zvykem na en fóru, ale většinou za pár hodin max. dnů.
Přemýšlej ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

tonda.laser
Nováček na fóru
Nováček na fóru

Zdravím - děkuji za první tipy.
Tu sestavu teď provozuji jako "provizorium" pak to pujde do virtualu, musím totiž doma provozovat NAS a pak jeden 24/7 "server" takže až toto dodělám tak bych to rád zmigroval.
OK - dám na USB prodlužku a ještě mě tak napadá ZigBee prvky jsou v rámci těchto automatizací ty s nejmenší spotřebou že? A pokud ano co je další v řadě jako vysoce spolehlivé a přitom s nízkou spotřebou? Přidám si tedy nějaké ty zigbee zásuvky, vypínače apod. ale tam kde nic z toho neplánuju je možnost doporučit někajý Zigbee "router/centrální jednotku" o které jste přesvědčeni že je plně integrovatelná do HA a je velice stabilní? mmch těch "routerů" mohu v rámci sítě pak použít více než jeden že|?
ještě jednou díky

tonda.laser
Nováček na fóru
Nováček na fóru

ještě jsem teď koukal, když bych použil např. ZigBee DUAL 3R POW - který umí zapínat vypínat 2 výstupy a má měření spotřeby. Dá se tento použít bez přístupu do internetu tedy jen v lokální síti a právě jako ZigBee bridge? A pokud ano je schopný za kuchynskou linkou kde by zapínal vypínal pokrýt podle vás pokoj o velikosti 8x4,5 , kde by byl právě v nejvzdálenějším rohu? A právě za kuchynskou linkou a zařízením? nebo už i toto je daleko? Zajímám se o zkušenost - pokud není nic zasadního se něděje stačí napsat - nemáme zkušenost :-D

janchan
Aktivní autor
Aktivní autor
Dal poděkování: 61 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Příspěvek od janchan »

tonda.laser píše: 17. listopad 2023, 19:37 ... je možnost doporučit někajý Zigbee "router/centrální jednotku" o které jste přesvědčeni že je plně integrovatelná do HA a je velice stabilní?...
Mám SONOFF ZB Dongle-P s firmware coordinator (gateway).
Další SONOFF ZB Dongle-P mám flashnutý jako router.

Další odzkoušené zařízení: Zigbee repeater - Zesilovač/Opakovač Zigbee signálu - USB

Nyní se prodávají novější zařízení - SONOFF ZB Dongle-E, SkyConnect USB hub, ...
S tím ale zkušenost nemám.

strjan
Pokročilý
Pokročilý
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Příspěvek od strjan »

Ja jsem poridil ten SkyConnect a zatim nemam problem. Resp. z2m nebylo uplne out-of-box, musel se tam prihodit nejaky parametr, kdyztak to dohledam.

tonda.laser
Nováček na fóru
Nováček na fóru

MOC MOC MOC děkuji za rady -- tak jsem udělal to co jste řekli prodlužka k USB donglu - a už 2 dny zcela bez výpadku. Díky moc všem.

Odpovědět

Zpět na „Problémy - Logy - Chyby - Varování“