Zigbee2MQTT zprovoznění?

strjan
Pokročilý
Pokročilý
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 3 poděkování

Re: Zigbee2MQTT zprovoznění?

Příspěvek od strjan »

Uz nevim...
Taky jsem si poridil Skyconnect... Zprovoznil jsem Zigbee2MQTT, pripojil jsem zarizeni, Mosquitto funguje, Homeassistant integrace v Z2M je povolene, v MQTT Exploreru vidim jak jdontliva zarizeni tak konfigurace pro HA. HA vidi Mosquito, protoze ma entity z jineho zdroje nez Z2M
Ale HA nevytvori ty entity ze Z2M.
Mam nejnovejsi verze vseho a milionkrat restartovane ve vsech ruznych kombinacich.
Na co jsem zapomnel?

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Dal poděkování: 84 poděkování
Dostal poděkování: 175 poděkování

Příspěvek od kiklhorn »

Autodiscover -
Standardně do prefixu homeassistant je publikováno kde HA najde zařízení viz vysvícený řádek...
který řekne že data zařízení má v topicu zigbee2mqtt (state, command_topic, atd.)

Takže - 1) publikuje z2m do toho homeassistant prefixu?
A 2) ví HA že ten discovery_prefix je homeassistant? https://www.home-assistant.io/integrati ... tt-options

(a nebo obojí nastavené jinam, ale stejně...)
Přílohy
autodiscover.jpg
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

strjan
Pokročilý
Pokročilý

Příspěvek od strjan »

Mam za to, ze to tam mam stejne. Stejnym zpusobem mi pres MQTT funguje ebusd, co jsem resil v jinem vlakne a ty konfigurace v topicu "homeassistant" jsou vedle sebe (tzn. ebusd + z2m). Ale v HA (tzn. UI) entity ze z2m nikde nevidim (napr. MQTT integraci vidim jen ebusd zarizeni a jeho entity).
Jeste muzu uplne odebrat a znova nastavit MQTT integraci v HA, ale to by snad nemelo byt potreba...

Screeny poslu vecer.

kiklhorn
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od kiklhorn »

A z druhé strany (Z2M) také správně nastavené? Samozřejmě MQTT server dle sebe, asi nějaký core-mosquitto - ale tam se dá vždy podívat z venku nějakým mqtt explorerem jestli se tam něco v topic děje.
Přílohy
haz2m1.png
haz2m2.png
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

strjan
Pokročilý
Pokročilý

Příspěvek od strjan »

Tady jsou moje screenshoty, prijde mi, ze to je identicke:
Screenshot from 2023-11-07 20-14-51.png
Screenshot from 2023-11-07 20-16-20.png
Screenshot from 2023-11-07 20-16-20.png
Screenshot from 2023-11-07 20-17-34.png
Screenshot from 2023-11-07 20-19-30.png
Jedna ve co me napadla: ten topic "homeassistant" drzi konfiguraci pro entity, ze. Ale klienti MQTT topic uvidi, pouze v okamziku, kdy je publikovany, ne? Neni tedy teba nejak docilit, aby se konfigurace entit objevila v okamziku, kdy se HA MQTT diva?

strjan
Pokročilý
Pokročilý

Příspěvek od strjan »

Nemusi byt "birth message" topic stejny jako v status v Z2M?
Přílohy
Screenshot from 2023-11-07 20-27-08.png
Screenshot from 2023-11-07 20-28-23.png
Screenshot from 2023-11-07 20-28-23.png (12.39 KiB) Zobrazeno 97 x

strjan
Pokročilý
Pokročilý

Příspěvek od strjan »

Nasel jsem to.

Tahle polozke v zalozce "rozhrani" musi byt prazdna. Pokousel jsem se nastavit pro UI Z2M nejakou inteligentni adresu, a ocekaval jsem ze tady ji chce taky, no evidentne ne...
Screenshot from 2023-11-07 22-28-34.png

strjan
Pokročilý
Pokročilý

Příspěvek od strjan »

Tvl, to se jako HA sam od sebe, bez meho vedomi rozhodne, ze mi aktualizuje firmware u zarizeni, ktera ma jen pres MQTT? To jako vazne?
Přílohy
Screenshot from 2023-11-07 22-32-37.png

kiklhorn
Moderátor
Moderátor

Příspěvek od kiklhorn »

V nastavení frontendu bych to fakt nehledal... Vždyť má vše potřebné v MQTT...
Jedna ve co me napadla: ten topic "homeassistant" drzi konfiguraci pro entity, ze. Ale klienti MQTT topic uvidi, pouze v okamziku, kdy je publikovany, ne? Neni tedy teba nejak docilit, aby se konfigurace entit objevila v okamziku, kdy se HA MQTT diva?
Broker bývá nastaven že po nějaké době staré zprávy zahodí ale dlouho mi trvalo uvědomit si že MQTT QOS levels jsou - "mezi odesílatelem a příjemcem" a že vzhledem ke způsobu komunikace je vždy broker buď odesílatel nebo příjemce... Takže ne, zpráva nezmizí po jejím přečtení prvním subscriberem.

A navíc zpráva s příznakem retained bývá trvanlivější. Se spoustou věcí se dá pohrát na straně brokera. Mosquitto nepoužívám, v EMQX jde třeba:
Snímek obrazovky 2023-11-08 064622.png

Odpovědět

Zpět na „zigbee“