jen tak mezi řečí...

Home Assistant CZ drbna
Odpovědět
adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

jen tak mezi řečí...

Příspěvek od adamis »

Jsem v HA úplný nováček, malinu jsem kupoval 20. března 2021. Přesto bych se s vámi chtěl podělit o pár poznatků.
Hodně mi pomohl web Hello Future, škoda, že už tak nějak umřel... Jako další velký pomocník bylo tohle fórum a Lion a Pete. Potom taky FB - Bastlíři a samozřejmě návody na YT. Po pár měsících mám dnes fungující HA s asi jenom 30 zařízeními, ale vše běží tak jak má k mé spokojenosti. Vychytal jsem neustálé odpojování a připojování zařízení (pomohl router MikroTik a vyhození ESP32-Cam modulů). A z čeho mám ohromnou radost - naučil jsem se trochu Node Red. Jen tak trochu, pro mé účely a použití, ale dnes si skoro všechno dovedu naprogramovat sám. Někdy s pomocí Liona, kterému moooooc děkuju. Node Red je skvělá věc, absolutně nesrovnatelná s Automatizací - kdo zná, ví o čem píšu a všem doporučuji se to naučit (Pete). :D :D :D
Takže závěrem - jsem rád, že jsem se dostal mezi tuhle bandu bláznů a doufám, že mě to bude ještě dlouho bavit!
HOWGH!!
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Dušan
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 358
Registrován: 30. březen 2021, 08:25
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: jen tak mezi řečí...

Příspěvek od Dušan »

Také trochu přispěji.... Mám úplně stejné začátky jako Adamis, možná jsme začínali na stejných místech a všude se něco naučili, ale tady byl zásadní zlom jak poznat a pochopit základy jak a co má všechno fungovat.
Velké díky Lionovi a Petemu30 za trpělivost.
Moje největší a asi nejzásadnějsí poznání bylo , že bez kvalitní a stabilní wifi sítě prostě Home Assistant fungovat nebude. V jednu chvilku jsem to chtěl zavrhnout a kašlat na HA, protože jsem si myslel, že můj TP-Link je nejlepší router na světě, ale světe div se je to obyčejný krám, který umí zvládnout připojit max. 2 TV a pár mobilů a vypínačů. Nad 20 klientů to byl byl pro něj těžký problém a myslel jsem si, že všechno vyřeší lepší signál, tím pádem jsem řešil situaci repeaterem a to byl cesta do pekla.

Bylo mi vysvětleno, že takto to prostě nefunguje a cesta je úplně jiná.
Pořídil jsem si novou domácí síť od základu, vybral jsem si Unifi a jsem maximálně spokojený.Nemám jediný výpadek a to už pomalu 14 dní, vše funguje nádherně svižně až se divím, že je to zadarmo :D :D

Díky, že vzniklo toto fórum.
unifi.jpg
Rpi 4 8GB RAM Home assistant běží na ssd, Esp, Sonoff ještě pořád jde, Tasmotka je hodně dobrá, ale Tuya nebrat :D GigaBlue + oscam , TV Philips 70" síť Unifi, GW 10K ET+ , Dynes 10kWh, 8.1kwp

adamis
Dárce - Donátor
Dárce - Donátor
Příspěvky: 378
Registrován: 18. březen 2021, 20:22
Bydliště: kousek od České Lípy
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 17 poděkování

Re: jen tak mezi řečí...

Příspěvek od adamis »

Přesně tak, Dušane. Základem všeho je stabilní síť a velmi dobrý router!
NUC - Proxmox a v něm Home Assistant, vše ESP a ZigBee2MQTT (WiFi Sonoff a Tuya jsem vyhodil z baráku)

Linux a HA jsou pro mě něco jako řízení letového provozu na raketové základně... :roll: :roll:

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3299
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 362 poděkování

Re: jen tak mezi řečí...

Příspěvek od Pete30 »

Především velké díky všem za povzbudivá slova :D
Také jsem začínal na Hello Future někdy v zimě 2020. V té době to byl snad jediný český web zaměřený na HA, jenže časem začal uvadat :o
Jednoho krásného dne jsem se setkal s Lionem na en fóru a tím to tady postupně začalo, ale o tom asi více může napsat Lion.
Můj první HA běžel na Rpi4 4GB SD karta a v té době jsem chtěl všechno do něj nacpat(většinou pokus, omyl :lol: ), ale postupem doby jsem se něco naučil, přešel na Rpi4 8GB, všechno zredukoval jen na potřebné a přešel na boot SSD a jsem spokojen jak to vše funguje.
Slibuji že se na NR podívám snad někdy v zimě až bude více času :lol: :lol: :lol:
Jen je škoda že tu máme 104 členů a je nás jen pár co řešíme problémy, přidáváme své poznatky a přitom věřím že mezi členy je spousta užitečných nápadů a vychytávek, jen se o ně podělit ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1597
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: jen tak mezi řečí...

Příspěvek od Lion® »

Také bych rád poděkoval za projevenou podporu.
Fórum vzniklo primárně jako takový soukromý "pamatováček v češtině" vlastních kroků při zprovozňování Home Assistant. Vůbec jsem nedoufal v jeho, byť třeba i mírný, progres.

S příchodem Pete30 a jeho příspěvkem:
Postup Instalace HA na SSD s Raspberry Pi4 4GB získalo však mnoho čtenářů (v tuto chvíli 2883) a registrovaných členů (104).

🙇🙇🙇 Jemu patří moje největší díky. 🙇🙇🙇

Nyní, kdy domácí automatizace a chytré domovy získávají na popularitě, začínám trochu doufat v jeho další růst.

Tak, neváhejte přispívat svými postřehy a zkušenostmi a sdílejte odkazy na ně v sociálních sítích, každý odkaz např. ve Facebook na naše fórum přivádí vždy zvýšený počet čtenářů a nezřídka i nové členy - potencionální přispěvatele.

Krásné léto všem...
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Odpovědět

Zpět na „Všeobecná diskuse“