Raspberry Pi OS NAS a HA

Odpovědět
Rado
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 23. září 2021, 20:56

Raspberry Pi OS NAS a HA

Příspěvek od Rado »

Ahojte,
Som uplny zaciatocnik s RB. Kupil som si RB Pi 4 8Gb z dovodu ze si z neho chcem urobit primarne NAS a navody co som nasiel tak sa to instaluje na OS Raspberi Pi. Je mozne aj na tento operacny system potom nainstalovat aj HA? Mate to niekto takto spravene? Aky je postup? Vykon RB4 je dostatocny si myslim. Alebo by ste odporucali iny sposob?

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspberry Pi OS NAS a HA

Příspěvek od Lion® »

Ahoj.

Ano, na Raspberry Pi OS (dříve nazývaný Raspbian) Home Assistant nainstalovat lze.

Kód: Vybrat vše

https://alansantos.dev/2020/08/iot/raspberry-pi/installing-home-assistant-on-raspberry-pi-os/
Kombinaci HA a NAS na jednom RPi4 hodnotit nebudu, ale vzhledem k ceně bych asi použil RPička dvě nebo než RPi pořídil nějaký NUC.
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3336
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Raspberry Pi OS NAS a HA

Příspěvek od Pete30 »

Za mě bych také nekombinoval NAS a HA na jednom Rpi.
Můj názor je provozovat HA na samostatném stroji. Především se to lépe spravuje a pokud to neovládá dvě žárovky, ale jsou tam složité automatizace
a řídí to vlastně celý dům (byt) tak je důležitá spolehlivost a údržba systému.
Pokud chceš dobrý NAS pořiď si Synology.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Rado
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 3
Registrován: 23. září 2021, 20:56

Re: Raspberry Pi OS NAS a HA

Příspěvek od Rado »

Dakujem za odpovede.
Ja mam doma NAS Qnap TS110 no je uz zastarale na tuto dobu a pomale. Stalo dost penazi a teraz kupovat zase dalsie nove mi pride take, ze do tohto stavu sa zase dostanem o par rokov. Dnesne NAS maju podobne vykony ako RB4 a v pripade ked uz bude RB4 o par rokov zastarale, jednoducho zamenime za 5,6... Za par eur ako kupovat zase nove NAS za par stovak eur. A ked uz mi bezi jeden system ako NAS, tak preco je taky problem aby na nom bezal aj Hass? Vsak na jednu domacnost su tam ake komplikovane vypocty??? Pri RB4 to musi ficat ako nic. Mne to pride ze ako na prevadzkovanie domaceho NAS na zalohovanie fotiek, pozretie filmu a spustenie zopar podmienok v HA na zapnutie vypnutie musi stacit jeden maly comp(RB4). A v pripade pokazenia, cele RB vyhodis do kosa a za par eur kupis nove. A nemusis mat doma x pocitacov na x veci.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3336
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Raspberry Pi OS NAS a HA

Příspěvek od Pete30 »

Ano, máš pravdu a je to jen rozhodnutí na každém z nás.
Byl to jen názor, který můžeš nebo nemusíš respektovat.
Pokud se podívám na vývoj HA v průběhu let, tak systém se stále rozrůstá a bude stále náročnější na prostředky.
Provozuji ho na Rpi4 a snažil jsem se myslet trochu dopředu proto jsem nevybral 2, 4, ale 8Gb RAM abych nemusel za rok, dva řešit nedostatek paměti ;)
Dnes na 2 Gb paměti už nebudeš schopen kompilovat ESPhome (systém ti zamrzne) a stejně budeš potřebovat jiné zařízení kde to zkompiluješ a potom pracněji integruješ do HA.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Zařízení“