Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Pete30 píše: 01. prosinec 2021, 18:37 V podstatě ano jen bych podle toho jak velkým napětím budeš napájet HRI vzal multimetr a změřil jaká napětí lezou z výstupu HRI low/high při otočení vodoměru protože na esp není dobré překročit max 3,3V na GPIO
Tak čidlo originál i při připojení 12V dávalo pořád 0,3V i pokud se točil vodoměr.
Tedy postavil jsem snímač dle fora. Nevím zda je to OK, ale na GPIO mě leze 0,12V nebo při sepnutí čidla 0,2V.
Wemos nic nepozná a stále má stejný stav.
Je ten rozdíl akurátní nebo mám něco blbě?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Něco máš blbě protože, aby se spínaly stavy on/off musí na GPIO přicházet low = 0,3V nebo menší nevím to přesně z hlavy a high = 3,3V.
V podstatě řečeno 0V je on a 3,3V je off (jde to invertovat)
Tím máš vysvětleno proč má Wemos stejný stav
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Musím probrat s klukama v práci, jak se má chovat ten obvod za čidlem. Z čidla leze 1,6 a 0,6. Za čidlem je odpor a ten to srazí dolů, ale je tam pak malý rozdíl mezi hodnotama. Pak to jde do tranzistoru. Na něj jde z jedné strany 12V přes 10K odpor, druhá strana tranzistoru jde již přes diodu do GPIO. Za 10K odporem jsem nic nenaměřil což se mě zdá divný. Ne že bych tomu rozuměl ...

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Je rozdíl mezi NPN a PNP tranzistorem.
Jeden kladným napětím na bázi otvíráš a druhý zavíráš.
Použij strejdu Gůgla jak fungují tranzistory ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Jsem tu opět ...

Čidlo úspěšně počítá, OK.
Jen mám problém v tom, pokud se zastaví ocelová vrtulka pod čidlem, tak do dalšíhoi pootočení jde stále impuls. Načte to třeba 400 litrů.
Není to jako u plynu, kde to mám počítáno b automatizaci, jeden impulz je při změně z off na on. Tady to tak není.
Použíl jsem sice konfig z netu.

Můžete se mě na to kouknout?

Díky
Screenshot 2021-12-07 at 15-13-12 ESPHome - Home Assistant.png
Screenshot 2021-12-07 at 15-13-12 ESPHome - Home Assistant.png (7.91 KiB) Zobrazeno 411 x

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Proč nepoužiješ klasický čítač jako u plynu, 1 otočka 1 impulz ?
Puse meter počítá v čase a je jasné když se zastaví vodoměr na pulzu tak je neustále počítán pokud se nezmění, řekl bych že je to dobé na měření vodoměru přes který stále teče voda.
Zkoušel jsem to u plynu a když jsem zjistil jak to funguje, odstranil jsem to a šel cestou čítače a pokud bych měřil vodoměr šel bych stejnou cestou.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Beny píše: 07. prosinec 2021, 15:13 Čidlo úspěšně počítá, OK.
Zde by jsi se mohl podělit o postup zprovoznění čidla vodoměru protože kdo narazí na toto vlákno nebude vědět zda jsi použil to tvoje původní nebo indukční, jak ho máš zapojené, instalované a které atd.
Pomůžeš tím ostatním.
Díky
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Pete30 píše: 07. prosinec 2021, 15:52 Proč nepoužiješ klasický čítač jako u plynu, 1 otočka 1 impulz ?
Puse meter počítá v čase a je jasné když se zastaví vodoměr na pulzu tak je neustále počítán pokud se nezmění, řekl bych že je to dobé na měření vodoměru přes který stále teče voda.
Zkoušel jsem to u plynu a když jsem zjistil jak to funguje, odstranil jsem to a šel cestou čítače a pokud bych měřil vodoměr šel bych stejnou cestou.
Nepoužil, protože nevím jak na to.
U plynu to mám tak, že mám vytvořený čítač v pomocníkách. Pak mám automatizaci, kdy při změni snímače z off na on přidám jeden impulz do čítače.
tady nevím, jak bych měl senzor v ESP32 nastavit, aby měnil svůj stav na off a on. Chápu, že nějak v platform, ale nevím co tam použít.

Beny
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 17. listopad 2021, 20:29
Dal poděkování: 3 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Beny »

Popíšu stávající HW stav.

Řídil jsem se původním vláknem zde: https://community.home-assistant.io/t/e ... day/175736
Originální čidlo od Sensusu mě bohužel nefungovalo (nevím důvod), objednal jsem tedy uvedené https://dratek.cz/arduino/48322-indukcn ... CzEALw_wcB
Bohužel jsem ale objednal s druhou funkcí, tedy při sepnutí spínalo zem, což do navrženého systému nefungovalo. Naštěstí v práci pomohli a věnovali mě čidlo se správnou funkcí.
Na vodoměr jsme si nechal vytisknout držák https://www.prusaprinters.org/cs/prints ... cket/files, ale pozor má vetší díru na čidlo i na 6 hranou matici. Jde to buď upravit před tiskem či překreslit. Ve výsledku to ale nevadí, čidlo v držáku drží pevně i v neupraveném.
Jak jsem již ale psal, čidlo při zastavení nad vrtulkou stále posílá impulsy a ty se načítají.
Doufám že to ještě nějak dokážu s vaší pomocí předělat a bude se voda počítat správně.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Vodoměr - indukční čidlo a Wemos

Příspěvek od Pete30 »

Ok vykopíruj si konfiguraci z esp pro případ že ji budeš chtít někdy použít(nebo nemusíš).
Odstraň stávající konfiguraci esp pulse_meter a přidej:

Kód: Vybrat vše

binary_sensor:
  - platform: gpio
    pin: D5
    name: "Vodoměr"
    icon: mdi:water
    filters:
      - invert:
      - delayed_on_off: 200ms
Tím se ti vytvoří entita v HA pod názvem vodomer kterou dál použiješ stejně v HA jako jsi použil kontakt měření plynu.
Filtr vysvětlení:
invert - obrací hodnotu on na off a obráceně
delayed_on_of - zabrání započítání impulzu kratšímu jak 200ms(nastavitelná hodnota) je to dobré například při nějakém zákmitu na hraně snímání.
filtr nemusíš využít pokud to bude pracovat dobře bez něj ;)
Jakmile máš vytvořenu entitu vodomer můžeš si to hned otestovat v HA protože při otočení vodoměru se bude měnit stav on/off.
Vyzkoušej a dej vědět.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Energie“