Tip a návod na měření spotřeby energií - AQARA Window & Door Sensor

Odpovědět
perseus
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 27. únor 2021, 16:44
Dostal poděkování: 8 poděkování

Tip a návod na měření spotřeby energií - AQARA Window & Door Sensor

Příspěvek od perseus »

Navod pochadza z Facebook skupiny "Home Assistant - Hassio chytry dum CZ/SK"

Kód: Vybrat vše

https://www.facebook.com/groups/2232679967058877
Autor navodu: Pavol Vejnar

Tip a návod na měření spotřeby energií

Všiml jsem si, že se tu občas řeší, jak měřit energie. Většina řešení je na ESP nebo na jiném WiFi zařízení. Zatím jsem si tu nevšiml řešení, které bude na baterii.

Snažím jít cestou co nejnižší spotřeby a provozu na baterie, na což ESP není úplně vhodné. Navíc u měřidel většinou ani zásuvka nebývá, takže o důvod víc použít baterii. Proto mě napadlo využít AQARA Window & Door Sensor, který asi většina znáte a používáte. Kdo nezná, jde o magnetický senzor, který se montuje většinou na okna a dveře. Tohle řešení jsem aplikoval na vodoměr, ale lze jej úplně stejně aplikovat na plynoměr i elektroměr.
AQARA Window & Door Sensor s původním jazýčkovým kontaktem
AQARA Window & Door Sensor s původním jazýčkovým kontaktem
AQARA Window & Door Sensor řeší zasílání pulzů, ale je potřeba ještě mezičlánek, který přidá pulzní výstup na měřidlo. Pro můj konkrétní vodoměr jsem si vygooglil, že lze koupit „Impulsní modul pro vodoměry ER-AM”. Na přiložených fotkách je vidět, že jsem vypájel původní magnetický kontakt a zapájel vodiče od impulsního modulu.
Zapájené kabely z Impulsního modulu do AQARA Window & Door Sensor
Zapájené kabely z Impulsního modulu do AQARA Window & Door Sensor
Tady se hodí vědět, že u antény je + a u tlačítka je -. Dále jsem si změřil, že jeden pulz z impulsního modulu má 250 ms, což úplně stačí, aby to AQARA Window & Door Sensor zaznamenal.

Modul jsem pak zase vrátil do krabičky, kde jsem nařízl úzký prostup na kabel.
Průřez na kabel
Průřez na kabel
Následně jsem v HA vyzkoušel, že se mi kontakt spíná a rozpíná podle průtoku vody. Senzor má signál, i když je zavřený za plechovým krytek od stupaček.
Nasazený Impulsní modul pro vodoměry ER-AM
Nasazený Impulsní modul pro vodoměry ER-AM
Nastavení HA
V HA je potřeba mít nastavená senzor.
Nastavení v configuration.yml
Nastavení v configuration.yml
Dále se vytvoří Counter a pomocí automatizace se tento counter automaticky inkremetuje při sepnutí senzoru.
Nastavení automatizace pro automatické přičítání Counteru
Nastavení automatizace pro automatické přičítání Counteru

Pro lepší vyzualizaci dat jsem si přidal senzor, který převádí pulzy na konktérní jednoku (litry a m3). Poté je spotřeba vidět i v grafu, což couter neumí.
Vizualizace v HA
Vizualizace v HA
Dále je možné pomocí utility_meter si udělat počítadla, která se automaticky nulují každou hodinu, den, měsíc atd. Vidím tak jednoduše, kolik vody spotřebuji za den nebo az celý měsíc.
Denní spotřeba vody
Denní spotřeba vody
Do obrázků jsem přidal i screeny z HA, které to popíší jistě lépe.
Je tam i komentář, jak si nastavit počáteční stav měřidla, aby pak v HA bylo vidět přesně to, co je na měřidlu.

Přesnost a spolehlivost řešení
Jednu nevýhodu toto řešení však má. Pulzy jsou počítány přímo v HA a je tudíž nutné, aby bylo vždy dostupné. Pokud teče voda a zrovna se HA restartuje (například po updatu), tak pulzy započítané nejsou. Není to tedy úplně 100% mětoda, ale pro vývoj spotřeby v čase je naprosto dostačující. Tohle měřidlo jsem si sestavil někdy v lednu a od té doby jej používám. Za únor mi chybělo 59 pulzů z 7574, což dává nepřesnost měření do 1 %. 59 pulzů v mém případě zanamená 59 litrů.
Možnost ruční inkrementace pulzů, aby seděly s měřidlem
Možnost ruční inkrementace pulzů, aby seděly s měřidlem
Spotřeba baterie
Po dvou měsích měření mi baterie ukazuje stále 100 %.

Co s tím dál
Dále mám v plánu si připravit alarm, který by mě upozornil v případě, že voda začne trvale protékat (vadná baterie, prasknutí hadice u pračky aj.), abych o tom věděl dříve, než bude pozdě.

Druhý pomocník, kterého se chystám realizovat je automatická detekce, že se chystám jít spát. Před spaním provádím několik činností, které zahrnují větrání, ztlumení světel, nahřátí žebříku pro uschnutí ručníků, zapnutí usínací hudby atd. Nyní to řeším ručně. Když mám však nyní stav, že voda teče trvale po určitou dobu, je snandé detekovat, že se sprchuji a tudíž se chytám jít spát.


Snad bude někomu můj návod přínosný a pochlubí se případnou realizací 🙂
edit: mám s tím zatím natočeno 15000 pulzů a baterie ukazuje pořád 100%, tak bych se té spotřeby nebál. Je tam fakt malá knoflíková baterie. Pokud by se náhodou vybíjela moc rychle, lze tam dát nějakou větší externí (např. LS 14500), tu bych přilepil k té krabičce. S touto baterií by to vydrželo fakt hodně let.
Naposledy upravil(a) perseus dne 21. listopad 2021, 17:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Tip a návod na měření spotřeby energií - AQARA Window & Door Sensor

Příspěvek od Pete30 »

Ok dobrý, předpokládám že pochází odtud https://chiptron.cz/articles.php?article_id=284.
Pokud to dobře chápu tak ke každému vodoměru musím pořídit impulzní modul( musí mít pouze beznapěťový kontakt) a AQARA Window & Door Sensor
Je to opravdu dobré řešení do míst kde není možnost napájení to ano, ale pokud mám zdroj napájení stačí mi jeden modul esp do stoupačky a jsem schopen měřit plyn, SV a TUV a ještě k tomu šoupnu kontakt dveří WC a teplotu TUV a možná něco dalšího.
Za mě dobrý návod a určitě ho někdo využije, jen bych měl jednu připomínku když vkládáš kód tak ne jako obrázek uživatel není schopen si ho vykopírovat a spoustu to odradí, aby to přepisovali z obrázku. Díky ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

perseus
Nováček na fóru
Nováček na fóru
Příspěvky: 7
Registrován: 27. únor 2021, 16:44
Dostal poděkování: 8 poděkování

Re: Tip a návod na měření spotřeby energií - AQARA Window & Door Sensor

Příspěvek od perseus »

předpokládám že pochází odtud https://chiptron.cz/articles.php?article_id=284.
--> Ako som pisal na zaciatku je to prekopirovane z FB skupiny, ja nie som autor, taktiez v tom chiptron je napisane, ze je to prekopirovane z FB skupiny 8-)

jen bych měl jednu připomínku když vkládáš kód tak ne jako obrázek uživatel není schopen si ho vykopírovat a spoustu to odradí, aby to přepisovali z obrázku
--> kedze nie som autor a vo FB to bolo pridane ako obrazok tak som to tu taktiez takto dal, taktiez sa mi to nechce prepisovat z obrazku ;)

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: Tip a návod na měření spotřeby energií - AQARA Window & Door Sensor

Příspěvek od Pete30 »

Ok tak dobrý, ale jinak to máš zde : viewtopic.php?f=259&t=283
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Energie“