1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Pete30 »

Informace o této nové funkci, říkejme tomu energetický panel.
Aby se nějaká data projevila je potřeba počkat než se nasbírají a to trvá 2 hodiny.
Podmínkou je zahrnout senzory do recordéru (nesmíte je vyloučit), aby se mohla uložit historická data.
Jak to funguje:
První hodinu se uloží data senzoru, druhou hodinu se uloží další data a HA porovná data těchto dvou hodin a 12 minut po druhé hodině rozdíl vloží do grafu a to je ten časový posun, který vidíte (nemáte je v reálném čase) v každé další hodině jako rozdíl spotřebované energie.
Nahoře je filtr den (po hodinách), týden, měsíc, rok kde tyto data HA již vypočítal z hodnot minulého období.
Pokud máte pochybnosti o funkci recorderu a máte ho nastaven například na automatické čištění po 5 dnech že přijdete o svá data energie, není tomu tak protože v nastavení HA je již zakomponováno, aby senzor energie byl vynechán z čištění.
Svá data ztratíte pouze když smažete Db.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

kiklhorn
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 901
Registrován: 03. červenec 2021, 18:35
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od kiklhorn »

Pochybnosti o funkci recorderu nemám, o databázi HA ano. Vlastní zkušenost, nějaké HA sql senzory jsem si psal pro elektrárnu.
Jako výchozí se používá sqlite. Z hlediska ukládání dat je to výborná (a velmi rychlá, za tím je spousta let práce autora sqlite) náhrada místo zápisů do souborů, jenže je jaksi jednouživatelská.

Ať z toho není poplašná zpráva - v databázi není uložena žádná konfigurace, doplňky, nic takového. Jen naměřená data. Když se smaže tak si HA vytvoří novou. Bude jen chybět historie senzorů.

Měly by fungovat zámky - zjednodušeně - jen jeden uživatel ve stejný čas - teď s databází pracuji já, tak si počkej. Jenže nefungují. Nebo v HA nefungují nějaké věci kolem.
Třeba stačí mít doinstalovaný samba share a k databázovému souboru přistupovat vzdáleně třeba přes sqlite studio. Ani není třeba zapisovat, stačí mít jen databázi otevřenou. Na hesla se nehraje.
V tom lepším případě HA jen do databáze nezapíše pár hodnot, v tom horším to skončí v logu záznamem o poškozené databázi. A je čisto.
Teoreticky na to stačí mít nasdílené úložiště HA a na počítači příliš aktivní antivir nebo indexaci.

Řešením pokud opravdu nechci přijít o záznamy hodnot je přejít na nějakou opravdovou databázi.

Vše má nějaké plusy mínusy - Pokud HA používá sqlite tak ta je zahrnuta do záloh. Pokud máte doinstalovaný zálohovač na google drive tak asi o moc hodnot nepřijdete.

Pokud použijete skutečnou databázi (třeba mariadb, postgres...) tak se o její zálohování musíte postarat sami jinak.

Přihodím dva odkazy.
https://blog.vyoralek.cz/iot/centrum-ch ... azi-mysql/
a oficiální dokumentace: https://www.home-assistant.io/docs/backend/database/
Vše co si přinesu domů je buď Shelly, nebo to skončí buď pod ESPhome nebo pod Zigbee2mqtt.
Ajťák co pamatuje BBS a OS/2 Warp a je mu jedno o jaký systém nebo síťařinu běží.
HA OS jako jedna z Proxmox VM na Odroid H3+/64GB https://github.com/tteck/Proxmox

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Pete30 »

Je tu ještě jedno velké ALE, pokud zálohuješ HA a tím i db pomocí Google, share na jiné zařízení a podobně tak ta automatizace nefunguje ideálně.
Vlastní zálohování v ideálním světě by mělo fungovat tak že se před zálohou zastaví HA(aby se stále nezapisovala, nepoškodila db) a potom se provede záloha a HA se opět spustí což pomocí automatizačních nástrojů nefunguje(zálohuje za běhu) a ve spoustě případů se db při záloze poškodí.
Příkladem je spousta dotazů při obnově, nefunguje to a to, spousta chyb v logu a řešení : smaž db HA si vytvoří novou a tím jsi znovu na začátku.
Přechodem na jinou db, mariadb ano to je řešení a opět ALE, musíš brát v úvahu že například na tomto fóru bude 99% uživatelů se základní znalostí(omlouvám se jestli jsem někoho podcenil) a pokud přejde po nějaké době na mariadb což není složité, bude začínat od bodu 0 a potřeboval by migrovat starou db do nové a tam už bude problém protože to zase tak jednoduché není. Ano sqlite i mariadb lze pomocí nástrojů upravovat, mazat data a není to opět pro nezkušeného uživatele který neví co dělá a pokud se na to vrhne a něco pokazí(to je pravděpodobné) začíná od bodu 0.
Za mě, pokud automatizační nástroje zálohování nebudou fungovat jak jsem popsal bude nad tím stále viset jeden velký otazník.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Lion® »

Co tedy doporučuješ?

Moje znalosti jsou nicotné a proto se ptám. Jaký problém je aby HA "pod sebou" spustil nějaký script a zastavill se. Ten by zálohoval databázi, pak spustil HA a ten už společně s dalším nastavením odeslal kompletní zálohu třeba na ten Google?
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Pete30 »

Zatím se držím základní db HA a spoléhám na to že se nepokazí i když se mi to za celou éru HA také jednou stalo a to ne vlastním zásahem.
Samozřejmě dobrý nápad se skriptem, ale ve znalostech jsme na tom stejně, to prostě nedám :oops:
Přemýšlel jsem o mariadb která funguje spolehlivě, ale stále je to HW a SW kde se může něco pokazit a to nikdo neovlivní.
Jde o to nějak eliminovat dopad na ztrátu dat, ale asi to nikdy nebude 100%.
Pokud ztratím kolik spotřebovala žárovka tento den je mi to celkem jedno, horší je když se ztratí data roční historie i když si říkám, dokázal jsi s tím žít doteď než byl energetický panel dokážeš žít dál i když by to spadlo ;)
Prohledal jsem toho spoustu a nikde není 100% řešení a opravdu se mi nechce držet a spravovat dvě db.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Lion® »

Tak by mohl zasáhnout náš IT. Pokud něco žije pod HA a je to proveditelne.. I když, to by už dávno někdo něco napsal... 😁
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Tad »

nevíte jestli náhodou nejde někde vycucnout hodnotu aktuální denní spotřeby z energetického panelu?
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3333
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Pete30 »

To jsem taky zjišťoval a zatím netuším protože to nemá vytvořenu svojí entitu.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Uživatelský avatar
Lion®
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 1604
Registrován: 28. září 2020, 14:07
Bydliště: podkrkonoší
Dal poděkování: 144 poděkování
Dostal poděkování: 193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Lion® »

Tad píše: 23. říjen 2021, 15:20 nevíte jestli náhodou nejde někde vycucnout hodnotu aktuální denní spotřeby z energetického panelu?
vycucnout z energ. panelu asi ne, ale vycucnout z UM určitě jo...
________________
🍻 Přispěj a získej přístup do obsahu fóra pro dárce. :thx:
Oficiální sada s Raspberry Pi 4B/4GB, černá +Argon NEO Raspberry Pi 4 Case
Patriot Burst 2.5" SATA SSD 120GB + AXAGON EE25-XA6 ALINE box

Galerie realizací

Uživatelský avatar
Tad
Administrátor fóra
Administrátor fóra
Příspěvky: 455
Registrován: 30. prosinec 2020, 00:14
Bydliště: 3D
Dal poděkování: 89 poděkování
Dostal poděkování: 52 poděkování

Re: 1. Všeobecně o Energetickém panelu.

Příspěvek od Tad »

pres utility meter jsem to zkousel, nevim cim to je, ale ty hodnoty se mi nesejdou :(
HAOS-x86-64, Intel J4125 Quad Core, 8GB RAM, 512GB SSD, Conbee II, zigbee2MQTT

Odpovědět

Zpět na „Energie“