FV elektrárna a PZEM-017

www
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od Pete30 »

Jak jsem se již zmínil o měření mé malé FV elektrárny tak zde jsou zkušenosti s PZEM-017.
Modul PZEM-017 je možné pořídit v Číně(u nás jsem ho nenašel) včetně bočníků 50A , 100A nebo 300A (pozor jedná se o měření DC napětí)
Jelikož modul má výstup RS-485 a já potřeboval TTL pro připojení k nodemcu pořídil jsem převodník MAX485. Jde to upravit i uvnitř PZEM bez převodníku, ale nechtěl jsem se s tím babrat.
MAX485.png
Potom je jen otázkou času vše propojit s PZEM-017
PZEM-017.png
A teď nadchází chvíle na kódování node mcu.
PZEM má podporu v ESPhome a běží přes UART, proto stačí správně nakonfigurovat:

Kód: Vybrat vše

uart:
  tx_pin: D2
  rx_pin: D1
  baud_rate: 9600
  stop_bits: 2

sensor:
  - platform: pzemdc
    current:
      name: "FV-Proud"
    voltage:
      name: "FV-Napětí"
    power:
      name: "FV-Příkon"
      id: my_power
    update_interval: 5s
Pokud chcete jako já dostat měření do energetického panelu přdejte další senzor:

Kód: Vybrat vše

  - platform: total_daily_energy
    name: "FV-Energie"
    filters:
      - multiply: 0.001
    unit_of_measurement: kWh
    power_id: my_power
    
time:
  - platform: sntp
    id: my_time
A výsledek ( před chvilkou spuštěno):
FV.png
energy.png
energy.png (16.46 KiB) Zobrazeno 568 x
Zítra provedu kalibraci podle měřáků (voltmetr, klešťový ampérmetr) a bude hotovo ;)
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

miror
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 53
Registrován: 31. leden 2022, 22:47
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od miror »

Nazdar, tak ak som to dobre pochopil za ten prevodník RS485/ TTL dáš ešte prevodník 5V /3,3V. To bude asi ten problém ako si písal ,že D1 mini je čiste 3,3V a nie je tolerantný k 5V. Ak by som ten prevodnik RS485/TTL napajal 3,3V mohlo by to pomocť nie?

Len info pre ostatných .Mam problém s pripojením PZEM-017 na D1 mini ,nevidím údaje v entitách .

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od Pete30 »

Vítám tě na fóru ;)
Myslím že si nepomůžeš(ale můžeš vyzkoušet, nezkoušel jsem) protože to PZEM-017 musíš napájet 5V jinak nebude fungovat.
Je otázka jestli jsi 5V již nezničil GPIO na D1 mini, to bych raději ověřil před dalším testováním.
Jaký používáš převodník RS485-TTL, ten co je na obrázku výše ?
Jinak ten převod 5V/3.3V používám tento https://www.laskakit.cz/4-kanaly-obousm ... 5v-a-3-3v/
Je to destička 1,5x1,5cm tu vždy někam nacpeš.
První měření mám na nodemcu bez a funguje ok jak je první příspěvek a druhý jsem dal dohromady dnes na D1 mini s převodníkem 5V/3.3V a funguje stejně dobře. TX/RX mám zase stejně jako v prvním příspěvku D1-D2. Jen si myslím že na převodníku RS485-TTL je prohozen TX/RX protože jsem to kontroloval že to mám správně a stejně jsem to musel v konfiguraci prohodit mezi sebou jinak to nejelo nebo jsem jen špatně prověřil zapojení.
Toto jede na D1mini zatím v testu:
regulator.png
dist energie.png
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

miror
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 53
Registrován: 31. leden 2022, 22:47
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od miror »

Tak to testujem ja som to pripojil na TX RX teda UART1 a 3 , ale pozerám že ty to pripájaš na D1 D2 teda GPIO 3 a 4 . Ide ti to bez úpravy programu?
Prevodník RS485 Mam ten isty ako ty. Ešte jedna otázka ako prosím ťa otestujem ten TX RX či nie sú odpálené?

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od Pete30 »

Vyzkoušej na ty piny které jsi používal na D1 mini a nemáš jistotu že jsou v pořádku připoj na ně nějaký senzor nebo kontakt, udělej jednoduchou konfiguraci binárního senzoru a vyzkoušej jestli reagují. Nebo přes odpor připoj led diodu a zase aktivuj výstup a jestli jí aktivuješ (rozsvítíš) tak zjistíš jestli je GPIO ok. Nevím o jednodušším způsobu jak to otestovat.

Ano u sebe na D1 mini používám D1 a D2 = GPIO 5 a 4.

Ide ti to bez úpravy programu? nevím co tím myslíš, konfiguraci mám stejnou jako v prvním příspěvku jen jsem změnil názvy senzorů a vybral desku D1 mini jinak mám všechno stejné.
Samozřejmě kromě kalibrace, ta se bude měnit až se dostanu k tomu změřit proud a napětí externím měřákem.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

miror
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 53
Registrován: 31. leden 2022, 22:47
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od miror »

tak testovanie zatiaľ neúspešne ,znížil som napatie prevodníku na 3,6V na skúšku lebo zatiaľ nemam prevodník 5/3,3V až v piatok by mal prísť. To napatie je asi fakt malo pre ten prevodník. Ešte jednu otázku by som mal. Asi používáš k baterkám nejakú BMS-ku ,máš vyriešený prenos údajov do homeassistantu ? Ja mam ANT BMS a našiel som program ktorý rieši prenos cez UARD určeny na displej do esp32 len mi to nejako nefunguje. Tou úpravou som myslel či netreba nejako definovať že ide o software serial. Nejaké data sa mi objavili, ale len keď odpojím a znovu pripojím baterku, musím počkat na ten prevodník takto to nemá zmysel.
Přílohy
pzem.jpg
pzem.jpg (13.09 KiB) Zobrazeno 449 x

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od Pete30 »

Mám tu články LifePO4 a používám jen balancéry mezi jednotlivé články.
Snažil jsem se i dostat data z regulátoru Tristar který má připojení rs232, ale potom jsem to vzdal a šel cestou PZEM-017 kde jedním měřím co teče do baterky a druhý měří co spotřebuji z baterky a tyto údaje mi stačí. Je to jen malá FV do 1 KW a mám to kombinováno se sítí 240V a to řídí SDSmicro které ovládá 2 stykače a hlídá napětí baterie, při poklesu postupně přepojuje 2 okruhy na síť podle napětí baterie nebo obráceně když je baterie dostatečně nabitá.
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

miror
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 53
Registrován: 31. leden 2022, 22:47
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od miror »

Ok, tak potom dam vedieť či sa mi to podarilo rozchodit . Zatiaľ dík za pomoc

miror
Aktivní autor
Aktivní autor
Příspěvky: 53
Registrován: 31. leden 2022, 22:47
Dal poděkování: 1 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od miror »

Čau, tak to skúšam ,aj s prevodníkom 5v/3,3v ale neúspěšné . Už neviem čo môže byť zle. Teraz dostávam takéto chyby ,mam podozrenie že ten D1 mini je asi v pr..eli. Našiel som info o napájení tejto dosky mala by sa napájať 3,3V ja som pripojil 5V tak neviem. Ako ju napájaš ty?
Přílohy
D1 mini.jpg
Logs.jpg

Uživatelský avatar
Pete30
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3332
Registrován: 30. září 2020, 20:33
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 364 poděkování

Re: FV elektrárna a PZEM-017

Příspěvek od Pete30 »

Prohoď mezi sebou Tx Rx v konfiguraci.
Já to D1 mini napájím přes micro usb co je na desce, 5V adaptér co jsem tady našel od nějakého telefonu.
D8 pin není zrovna vhodný. Použitelné piny jsou: D1, D2 ,D5, D6 a D7
Máš dobře zapojen ten převodník ( přivedeno referenční napětí 5V a 3.3V) ?
Pokud nejsem přítomen tak jsem na rybách ;)

Odpovědět

Zpět na „Peacefair“